آشنایی با عمل تخمک کشی و عوارض آن

آشنایی با عمل تخمک کشی و عوارض آن - آشنایی با عمل تخمک کشی و عوارض آن


برداشتن تخمک یا پانکچر نوعی عمل جراحی بوده که از راه دیواره واژن و به وسیله نظارت سونوگرافی با کمک یک سوزن تخمک ها بعد از این که به رشد کاملی رسیدند در روز معین شده به آرامی از این طریق استخراج می شوند. این نوع عمل نیازی به برش دادن نداشته و هیچ گونه بخیه ای ندارد. در این مطلب سعی داریم به جهت آشنایی و آگاهی شما عزیزان به بررسی عمل تخمک کشی و عوارض ناشی از آن بپردازیم.

معرفی و آشنایی با عمل تخمک کشی

عمل پانکچر یا تخمک کشی در مدت زمان کوتاهی حدود یک ربع بدون اعمال بیهوشی انجام گرفته و بدون احساس هیچ گونه دردی می باشد. در این نوع عمل پزشک به منظور بررسی تخمدان های فرد از سونوگرافی استفاده نموده که به طور کلی این تخمدان ها با استفاده از انشعاباتی از فولیکول ها محاصره شده اند. تخمک ها اغلب پیش از آغاز تخمک کشی و حدود ۳۴ الی ۳۶ ساعت پس از تزریق HCG قابل برداشت می باشند. بعد از مکیده شدن یک یک تخمک ها به کمک یک ساکش ضعیف و قرارگیری آن ها درون لوله های آزمایشگاهی با اسم و شماره مختص تخمک ها جمع آوری شده و بعد به آزمایشگاه انتقال می یابند.

مراحل انجام عمل پانکچر :

در این نوع روش در واقع در یک شرایط آزمایشگاهی یک اسپرم به درون یک تخمک تزریق شده و در پی آن عمل لقاح و تقسیم سلولی انجام می گیرد و در نهایت جنین شکل می گیرد. این شیوه دارای چند مرحله از قبیل تحریک نمودن تخمدان، انجام تخمک گیری، تزریق نمودن اسپرم درون تخمک و منتقل کردن جنین می باشد. در مرحله ابتدایی برای تحریک کردن تخمدان ها از انواع داروهای هورمونی استفاده می گردد. تزریق عضلانی آمپول HMG در واقع تخمدان ها را برای رشد یافتن فولیکول تحریک کرده و همچنین تزریق عضلانی آمپول HCG موجب بالغ شدن تخمک ها شده و در نهایت باعث انجام عمل تخمک گذاری می شود.

دانستنی های واکسن دو ماهگی نوزاد و اقدامات بعد از آن

در گام بعدی گرفتن تخمک ها با استفاده از یکی از دو روش لاپاراسکوپی یا با کمک اطلاعات سونوگرافی از راه واژینال قابل انجام می باشد که به طور کلی شیوه دوم کاربرد بیشتری دارد چرا که در این روش احتیاجی به بیهوش کردن فرد نیست و می توان خیلی راحت با یک بی حسی موضعی عمل را انجام داد. پزشک با کمک دستگاه سونوگرافی فولیکول ها را مورد مشاهده قرار داده و سپس با استفاده از سوزن های ویژه مایع فولیکولی به همراه تخمک استخراج شده که در واقع به این عمل به طور اصطلاح پانکچر گفته می شود.

روش انجام عمل تخمک کشی

در مرحله بعدی عمل تخمک کشی در آغاز سلول هایی که در اطراف تخمک قرار دارند با استفاده از آنزیم جداسازی شده و بعد نوبت تزریق اسپرم به درون تخمک می باشد. در این عمل نیز برای بازدهی بالا و افزایش یافتن میزان درصد موفقیت چند تخمک مورد لقاح قرار داده شده به همین خاطر تعداد جنین هایی که شکل می گیرند زیاد می باشد که در صورتی که این جنین ها کیفیت لازمه را دارا باشند برخی از آن ها با رضایت فرد انجماد یافته و محافظت می شوند تا در صورت احتیاج برای انجام حاملگی های بعدی از مورد استفاده قرار داده شوند. در مرحله آخر نیز احتیاجی به بیهوشی کامل نیست و جنین توسط یک کاتتر به درون رحم انتقال یافته و حدود یک الی دو ساعت پس از منتقل نمودن جنین فرد ترخیص می شود.

روش انجام عمل تخمک گیری

اعمال لازم پیش از عمل تخمک گیری :

 • فرد باید حدود ساعت ۸ شب پیش از عمل یک شام ساده و سبک میل نماید و از ساعت ۱۲ شب به بعد تا هنگام عمل چیزی نخورد و به صورت ناشتا بماند.
 • از مواد و لوازم آرایشی و یا لاک ناخن استفاده نکند.
 • موهای زائد بدن را به طور کامل در شب قبل از عمل اصلاح نموده و حمام کند.
 • در صورت استفاده از داروهای فشار خون، تیروئید یا مشکلات قلبی می تواند مطابق روال گذشته آن ها را مصرف نماید.
 • اگر مبتلا به دیابت می باشد بهتر است که با مشاور در این زمینه مشورت نماید.
درمان سرماخوردگی در نوزادان و راه های جلوگیری از آن

طریقه اجرای عمل پانکچر

اعمال و کارهای پس از عمل تخمک گیری :

 • در صورتی که فرد دچار حالت تهوع شد می تواند از داروهای ضد تهوع استفاده نماید.
 • از مواد غذایی با فیبر زیاد استفاده نماید.
 • اگر در نواحی مختلفی از بدن همچون زیر شکم، ورم شکم و یا تهوع شدید داشت و احساس درد کرد می تواند به پزشک مربوطه مراجعه نماید.
 • از مواد غذایی استفاده نماید که شاخص گلیسمی پایینی دارد.
 • از مصرف کافئین خودداری نماید.
 • در طول روز حدود ۲ الی ۳ لیوان دوغ کم نمک و یا آب پرتقال استفاده کند.
 • میزان استفاده از پروتئین ها و کربوهیدرات ها را در طول روز متعادل نماید.
 • از داروهایی که پزشک تجویز نموده استفاده نماید.
 • در طول روز حدود ۳ عدد سفیده تخم مرغ آب پز و یا ۳ عدد سفیده با یک زرده نیمرو شده استفاده کند.
 • تا جایی که امکان دارد از غذاهای ارگانیک استفاده کند.
 • در طول روز به مقدار نیاز اسید های چرب ضروری را مصرف نماید.
 • روزانه به مقدار ۳ وعده غذایی کامل و ۲ میان وعده غذایی مصرف نماید.

اقدامات لازم قبل از عمل تخمک گیری

نحوه کاشت جنین :

جنین هایی که در آزمایشگاه تشکیل شدند پس از ۳ الی ۵ روز برای منتقل شدن به رحم مادر کاملا آماده می باشند. این عمل نیز کاملا بدون درد و به حالت سرپایی در مرکز ناباروری انجام می گیرد. جنین ها به وسیله یک کاتتر نازک و ظریف مانند از راه واژن به درون رحم ورود پیدا می کنند. تعداد جنین هایی که انتقال می یابند به میزان کیفیت و گرید آن ها و همچنین سن فرد بستگی دارد. چنانچه اگر تعداد جنین ها زیاد باشند در این صورت جنین هایی که اضافه هستند را به حالت فریز در آورده و برای استفاده در آینده قابلیت انتقال دارند.

نقاشی درخت کودکانه و طرح های جذاب رنگ آمیزی درخت

روش انجام عمل تخمک گیری

عوارض جانبی ناشی از تخمک گیری :

 • گاهی اوقات مقداری خونریزی در ناحیه عروق زیر تخمدان انجام می گیرد که البته قابل جذب می باشد. اگر فرد دچار درد و ناراحتی شد می تواند با تایید پزشک از مسکن های ساده استفاده نماید.
 • در صورت وجود سندروم OHSS امکان دارد که در داخل لگن مقداری مایع تجمع پیدا کند که البته با انجام یک سری اعمال ویژه قابل جذب می باشد.
 • در عمل تخمک کشی همانند سایر روش های کمک باروری احتمال حاملگی چند قلویی وجود دارد که این موضوع در واقع امری نامناسب می باشد چرا که احتمال زایمان زودهنگام و افزایش میزان مرگ در جنین ها را به دنبال دارد.
 • با توجه به این که احتمال دارد در مواردی تخمدان دچار تحریک شود بنابراین نیاز است که فرد به تمامی نشانه ها در این رابطه توجه ویژه ای داشته باشد. این نشانه ها می تواند به شکل های مختلف همچون بزرگ شدن بیش از حد تخمدان، بالا رفتن میزان وزن به خاطر ورم، حالت تهوع و استفراغ، احساس درد در زیر شکم بروز پیدا کند. در صورت مشاهده این نشانه ها فرد باید در طول روز حدود ۸ لیوان آب بنوشد و با پزشک مخصوص در تماس باشد.
 • احتمال دارد که به جای رحم درون لوله های فالوپ بارداری انجام گیرد که در صورت عدم تشخیص خطرات زیادی را به دنبال دارد.

نحوه انجام عمل تخمک کشی

در مطلب ارائه شده با نحوه اجرای عمل تخمک کشی و عوارض جانبی ناشی از آن آشنا شدید که امیدواریم مورد پسندتان واقع شده باشد و از توضیحات بیان شده بهره مند شده باشید.

منبع : آرگا

برچسب :

منبع : arga-mag.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

11 + چهارده =