آموزش شمع سازی با موم عسل و فوت و فن های تهیه آن

آموزش شمع سازی با موم عسل و فوت و فن - آموزش شمع سازی با موم عسل و فوت و فن های تهیه آن


شمع سازی یکی از هنرهای محبوب و پرکاربرد در خانه به شمار می رود که می توان با استفاده از پارافین و یا موم انجام داد در این مطلب روش شمع سازی با موم عسل را آموزش خواهیم داد.

یکی از هنرهای که در خانه انجام می شود و می توان انجام داد، شمع سازی است؛ ساختن شمع با موم عسل یکی از کارایی های موم به شمار می رود، این نوع شمع ار گذشته تا اکنون مورد استفاده بوده و می باشد که در گشته به جهت زیبایی بخشی و نوربخشیدن بکار می رفته است، اما امروزه برای تزیینات و دیزاین منزل مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار این زیبایی می توان به برخی دیگر از مزایای شمع های موم عسلی در مقایسه با سایر شمع ها از جمله شمع های پارافینی اشاره کرد:

آموزش شمع سازی با موم عسل

وسایل مورد نیاز

  • فتیله (مربع)
  • شوار
  • ورقه موم عسل (مستطیل)
  • قیچی
  • چاقو
  • خط کش

مراحل تهیه

ابتدا ورقه ای موم عسل مستطیل شکل را آماده کرده و با استفاده از سشوار به آن حرارت بدهید تا نرم گردد، طرف کم ارتفاع (عرض) ورقه موم را بلندی شمع در نظر بگیرید.

در این مرحله مثلثی از بخش طول مستطیل ورقه به وسیله ی چاقو و خط کش برش بزنید.

حالا نوبت به بریدن فتیله می رسد، آن را باید ۹/۱ سانتی متر طولانی تر از بلندی شمع برش بزنید؛ (طول فتیله لازم است ۳/۱ سانتی متر باشد) آهسته فتیله را بر روی لبه کم ارتفاع در آن طرفی که لبه با ارتفاع بیشتر است، بگذارید و آغاز به لوله کردن نمایید. توجه داشته باشید که پس از نخستین لوله کردن فتیله در محل خود سفت جای گرفته باشد.

تزیین هدایای شب یلدا برای عروس با خلاقیت های زیبا و جالب

سپس پس از اتمام لوله کردن، لبه ها را به درون شمع فرو ببرید، به راحتی و بدون استفاده از هیچ وسیله ای موم به یکدیگر خواهد چسبید. به همین راحتی شما یک شمع موم عسل را آماده کردید؛ می توانید از آن برای زیباسازی و تزیین بخش های مختلف منزل با استفاده از هنر و سلیقه خود نمایید.

آموزش شمع سازی با موم عسل

چند نکته طلایی:

در صورت تمایل می توانید شمع موم عسلی خود ار ۲ رنگ تهیه کنید؛ به این صورت که از ۲ ورقه موم عسل با ۲ رنگ متفاوت استفاده کرده و هنگام پیچاندن مقداری اریب ورقه ها را بر روی یکدیگر بگذارید و به لوله کردن مشغول شوید.

هر چه ورقه را بیشتر بکشید و شمع را محکمتر پیچیده و لوله نمایید؛ شمع شما در نهایت زمان بیشتری می سوزد.

چنانچه پس از آماده کردن شمع و یا استفاده و تزیینات بر روی آن اشکالی به مانند پودر مشاهده کردید می توانید به وسیله ی سشوار آنها را از روی شمع جمع کنید.

در صورت تمایل می توانید از ۱ ورقه موم ۱ شمع بسازید و یا اینکه آن را به ۲ بخش تقسیم نموده و ۲ عدد شمع کوچکتر و کوتاهتر بسازید.

آموزش ساخت شمع با موم عسل

و چند نمونه از شمع ساخته شده با موم عسل

آموزش شمع سازی از ورقه های موم عسل

آموزش ساده و آسان شمع سازی با موم عسل

آموزش شمع ساختن با موم عسل برای تزیین منزل

آموزش شمع سازی با موم عسل در اندازه و رنگهای مختلف

  شمع ها دارای تنوع زیادی در شکل، اندازه، طرح، رنگ و از همه مهمتر مواد سازنده و نوع آن می باشد؛ انواع شمع پارافینی، شمع  پیه، شمع موم عسلی،شمع ماسه ای، شمع یخی، شمع ژله ای، شمع گرانیتی و حتی شمع نمدی و … که بر خلاف شمع های نامبرده، شمع های نمدی تنها کاربرد تزییناتی دارند و به عنوان وسایل تزیینی منزل به راحتی و با کمترین امکانات و در کمترین زمان قابل تهیه است.

آموزش ساخت گل با تور به صورت تصویری برای تل سر

منبع : arga-mag.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

8 + 6 =