آنچه باید درباره درد زیر شکم در بارداری بدانید

آنچه باید درباره درد زیر شکم در بارداری بدانید - آنچه باید درباره درد زیر شکم در بارداری بدانید


درد زیر شکم در بارداری اغلب به علت یبوست، رشد جنین، سوزش و گاز معده می باشد که دلیلی برای نگرانی ندارد، اما اگر این دردها از حالت طبیعی خارج و افزایش پیدا کند باید دکتر متخصص زنان را در جریان گذاشت و از او مشورت گرفت. برای کسب اطلاعات در این زمینه با ما در ادامه این بحث همراه باشید.

علل درد زیر شکم در بارداری چیست؟

دل درد در بارداری ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد اما درد زیر شکم در این دوران را باید جدی گرفت و با دقت به بررسی دلیل آن پرداخت. درد زیر شکم در طول دوره حاملگی، در هر زمانی امکان دارد که پیش بیاید و اغلب جای نگرانی نیست و علل مختلفی را شامل می شود که ما در ادامه به این موارد اشاره می کنیم:

  1. درد زیر شکم به علت لانه گزینی: وقتی که جنین اولیه به دیواره رحم می چسبد عمل لانه گزینی اتفاق می افتد، این عمل که لازم و ضروری می باشد سبب می شود تا جنین از اکسیژن و مواد مغذی بدن مادر استفاده کند. این اتفاق تاثیرات دیگری نیز بر به جای می گذارد که به گرفتگی ناشی از لانه گزینی نام دارد. این گرفتگی علامت اولیه حاملگی است که معمولا با لکه بینی همراه می باشد و به زودی برطرف می شود.
  2. درد زیر شکم در حاملگی به علت کشش رباط ها: رباط منحنی یکی از رباط هایی می باشد که محافظ رحم است، در هنگام یک تکان ناگهانی این رباط فشرده شده و درد شدیدی را باعث می شود. این درد یکی از درد های رایج در طول حاملگی می باشد که معمولا از هفته ۱۸ بارداری به بعد که وزن رحم بر روی این رباط فشار می آورد، به وجود می آید.
  3. درد زیر شکم و درد کاذب زایمان: در هفته های آخر حاملگی که انقباضات شکمی افزایش پیدا می کند خانم ها گاها درد زیر شکم را هم به علت درد کاذب زایمان تجربه می کنند.
  4. درد زیر شکم در حاملگی به علت درد واقعی زایمان: فرقی که بین درد کاذب و درد واقعی است به خاطر اندازه دهانه رحم می باشد. اگر در روز های آخر حاملگی خود درد های شدید عضلانی و در زیر شکم خود احساس کردید، آگاه باشید که بدن شما دارد برای زایمان آماده می شود. وقتی که درد حاملگی آغاز می گردد، درد های شدیدی همانند درد های پریودی بروز پیدا می کنند که لازم است حتما پزشک متخصص خود را در این باره در جریان بگذارید.
آیا آندومتریوز ضعیف بر بارداری تأثیر می گذارد

آیا درد زیر شکم در بارداری نشانه سقط جنین است؟

  1. درد زیر شکم به علت گرفتگی عضله: در اوایل حاملگی چون رحم در حال رشد است، کشیده می شود و این عمل سبب درد در شما می شود. این درد و کشیدگی رایج و معمولی می باشد و معمولا درد زیادی ندارد. در اواخر حاملگی این گرفتگی ها می تواند نشانه زمان وقوع زایمان باشد. شما حتی بعد از فارغ شدن نیز این درد ها را احساس می کنید، زیرا برای توقف خونریزی رحم در حال بسته شدن است. حتی شیر دهی نیز موجب گرفتگی عضلانی رحم می گردد.
  2. دردهای متداول در زیر شکم که ربطی به حاملگی ندارند: بسیاری از درد زیر شکم در بارداری، ربطی به حاملگی شما ندارد. گرچه بدن درحال تغییر می باشد اما تمامی درد هایی که حس می کنید مربوط به حاملگی شما نیست پس بی علت نگران نباشید.

آیا درد زیر شکم در بارداری خطر ناک است؟

راه های درمان درد های زیر شکم در حاملگی:

اگر در طول حاملگی خود احساس درد در زیر شکم داشتید حتما با پزشک خود مشورت کنید. زیرا بانوان باردار نیز احتمال اینکه از درد آپاندیس و کیسه صفرا احساس ناراحتی کنند امری بعید نیست. اگر درد های متحمل شده بر بدن شما به خاطر یبوست، رشد جنین و سوزش و گاز معده باشد حتما پزشک راه حل های مناسبی به شما پیشنهاد می کند. اما با این روش ها نیز می توانید درد زیر شکم را کم کنید:

درد زیر شکم در بارداری چه دلیلی دارد؟

  1. از انجام دادن حرکت های سریع، مانند چرخاندن یک دفعه ای کمر بپرهیزید.
  2. به همان طرفی که درد می کند، خم شوید.
  3. تا می توانید مایعات مصرف کنید.
  4. پیاده روی کنید تا بتوانید گاز معده خود را خارج کنید. این کار از نفخ شکم نیز جلوگیری می کند.
علائم بارداری در طی تخمک گذاری

درد زیر شکم در بارداری چه عللی دارد؟

بررسی علل درد های زیر شکم خطرناک در دوران حاملگی

در دوران بارداری درد های زیر شکمی گاهی ممکن است خطرناک باشند و دارای علت های مختلفی هستند که عبارتند از :

حاملگی بیرون از رحم :

این اتفاق زمانی رخ می دهد که تخمک در خارج از رحم بارور شده است که علایم بروز این مشکل بین چهار تا دوازده هفته بارداری ظاهر شده و دارای مواردی از جمله : فشار به مقعد، خونریزی واژن، درد خفیف در قسمت پایین شکم یا لگن، درد پایین کمر، سرگیجه، غش و گرفتگی خفیف در یک سمت لگن می باشد.

بررسی علل درد های زیر شکمی در طول مدت بارداری

سقط جنین :

سقط جنین معمولا پیش از هفته بیستم بارداری رخ می دهد و در بیشتر مواقع در سه ماهه اول حاملگی این مشکل ایجاد می شود که معمولا در صورت بروز مشکلاتی مانند : خونریزی واژن، لکه بینی سنگین، کمر درد خفیف تا شدید و گرفتگی شدید شکم بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

زایمان زودهنگام :

ممکن است علت درد های شکمی، زایمان زودرس باشد که برخی از دلایل ایجاد زایمان زود رس عبارتند از :فشار خون، خونریزی در دوران بارداری، دهانه رحم ضعیف شده، پارگی زودرس غشا ها می باشد که پیش از هفته بیست و سوم بارداری بروز این علایم بسیار خطرناک خواهد بود از این رو، در صورت مشاهده نشانه زایمان زودرس حتما به پزشک مراجعه نمایید.

علت درد های زیر شکمی خطرناک در بارداری

 پره اکلامپسی :

تقریبا می توان گفت پنج درصد خانم های بارداری از داشتن بیماری پره اکلامپسی رنج می برند که با فشار خون بالا مشخص می شود و بعد از هفته بیستم رخ می دهد، امکان دارد در اوایل بارداری و همچنین بعد از زایمان نیز این بیماری را تجربه کنند که دارای علایمی مانند : تغییر در بینایی، سردرد های مداوم و تورم غیرطبیعی در دست و صورت می باشد

علائم آلرژی به لبنیات در نوزادان و نحوه تشخیص آنها

جدا شدن جفت :

از هر صد تا خانم باردار یک نفر پیش از زمان زایمان این مشکل را تجربه می کند که نشانه آن خونریزی واژن و درد های کمر و همچنین شکم است.

امیدواریم مطالعه مطلب گفته شده برای شما دوستان مفید و سودمند بوده باشد و در صورت بروز هر نوع درد شکمی در طول مدت بارداری باید به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق آن را پزشک تشخیص دهد، در پایان پیشنهاد می کیم به منظور آشنایی بیشتر بارداری می توانید بر روی لینک کلیک نمایید.

منبع : آرگا

منبع : arga-mag.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

5 × چهار =