شنبه , فروردین 21 1400
آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و چگونه می توان آن را - آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و چگونه می توان آن را کنترل کرد »مجله شما

آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و چگونه می توان آن را کنترل کرد »مجله شما

آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و چگونه می توان آن را - آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و چگونه می توان آن را کنترل کرد »مجله شما

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که با ایجاد اخلال در روابط بین بیمار و خانواده و محیط اجتماعی وی ، رفتارها ، افکار ، حرکات و درک فرد را از واقعیت تحریف می کند. اسکیزوفرنی یک بیماری جدی و مزمن است ، که در آن بیماران ارتباط خود را با واقعیت و تمایل به نشان دادن رفتارهای مختلف ، اعتقاد به وقایع غیر واقعی و تغییر شخصیت آنها دارد.

اما آیا می توانیم اسکیزوفرنی را خطرناک بدانیم؟ و اگر خطرناک باشد ، خطر برای او واقع شده است و حقایق مربوط به این خطر و عوارض ناشی از آن چیست ، با ما همراه باشید تا پاسخ این سوال را که در مقیاس وسیع پرسیده می شود ، بدانید خطر اسکیزوفرنی است ؟ اسکیزوفرنی چیست ، علل اصلی آن ، علائم و روشهای برخورد با بیمار اسکیزوفرنی چیست.

فهرست مطالب

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی حاد و مزمن است که نیاز به درمان مادام العمر دارد. همچنین در سالهای اخیر با اصطلاح “بیماری مغز” بیان شده است زیرا در اثر سوunction عملکرد مغز ایجاد می شود.

بیماری که مادام العمر ادامه دارد و بنابراین نیاز به درمان مداوم دارد ، زیرا با درمان صحیح می توان بیماری را در بیماران اسکیزوفرنی کنترل کرد و از این طریق بیماران می توانند به عنوان یک فرد سالم زندگی کنند و در روابط اجتماعی و زندگی کاری خود موفق باشند. ، زیرا روند درمان به دقت و دقت زیادی نیاز دارد زیرا کوچکترین غفلت می تواند منجر به عود و تشدید بیماری شود.

وجود علائم تفکر نامنظم در یک فرد با مشاهده علائم قابل تشخیص است گفتار آشفته به طور کلی ، توانایی فرد در برقراری ارتباط م aroundثر با اطرافیان تحت تأثیر قرار می گیرد و پاسخ س theالات مطرح شده غالباً جزئی یا کاملاً بی ربط است. در موارد نادر ، گفتار ممکن است به صورت ترکیبی از کلمات باشد که قابل درک نیستند ، معنی ندارند یا اختراع شده اند.

چرا اسکیزوفرنی یک بیماری خطرناک است؟

اسکیزوفرنی یک بیماری جدی مغزی است که باعث می شود بیماران نتوانند واقعیت های واقعی و غیر واقعی را تشخیص دهند و از جریان فکر سالم و کنترل احساسات و رفتار طبیعی جلوگیری می کند. بیشتر اوقات ، اسکیزوفرنی به آرامی پیشرفت می کند ، اما تشخیص و درمان به موقع بسیار مهم است زیرا کنترل بیماری را قبل از ایجاد عوارض جدی فراهم می کند.

اسکیزوفرنی ها از یک حالت تفرقه ای یا چند شخصیتی رنج نمی برند ، و بیشتر بیماران تمایل به خشونت ندارند ، به خصوص اگر این بیماران با درمان در جامعه و با دوستانشان حمایت شوند.

اسکیزوفرنی چگونه رخ می دهد؟

بر خلاف تصور عمومی ، اسکیزوفرنی ممکن است بسیار آهسته ایجاد شود و علائم آن ممکن است به مدت طولانی مورد توجه قرار نگیرد ، به اصطلاح (زوال آهسته) و شروع آن به تدریج است.

بعلاوه ، تغییرات ناگهانی رفتار در طی چند روز قابل مشاهده است و به این حالت اسکیزوفرنی ناگهانی گفته می شود.

زنان و مردان به طور مساوی تحت تأثیر این بیماری قرار دارند ، اما وقوع آن قبل از بلوغ بسیار نادر است و معمولاً در سنین 15-15 سالگی اتفاق می افتد و احتمال بروز آن پس از 45 سالگی بسیار بعید است.

غلطک درما: راز چهره بی عیب و نقص

چه عواملی باعث اسکیزوفرنی می شود؟

اگرچه هنوز علت آن مشخص نیست و تحقیقات ادامه دارد ، دانشمندان برخی از عواملی را که منجر به اسکیزوفرنی می شود کشف کرده اند:

 • محققان بر این باورند که ترکیبی از ترکیب ژنتیکی ، شیمی مغز و محیط در ایجاد اسکیزوفرنی نقش دارد.
 • عوامل ژنتیکی در این میان حرف اول را می زند.
 • همچنین مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد اسکیزوفرنی ناشی از اختلالات یا ناهنجاری های شیمی مغز است. این مطالعات نشان می دهد که دوپامین بیش از حد در مغز اسکیزوفرنیک تولید می شود و هنگامی که دوپامین بیش از حد تولید می شود ، توهم ، توهم و اختلالات فکری ایجاد می شود.
 • استفاده از داروهای روانگردان یا روانگردان در سنین پایین و در بزرگسالی.
 • عوارض زایمان مانند تغذیه نامناسب در دوران بارداری یا قرار گرفتن در معرض سموم یا ویروس هایی که ممکن است بر رشد مغز تأثیر بگذارد ، احتمال ایجاد اسکیزوفرنی در افراد را افزایش می دهد.

علائم اسکیزوفرنی چیست؟

1614425061 6 آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و چگونه می توان آن را - آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و چگونه می توان آن را کنترل کرد »مجله شما

علائم ممکن است متفاوت باشد و برخی ممکن است شدیدتر از سایرین باشند.

علائم ناشی از بیماری: آنها از دو قسمت “ثابت” (توهم ، توهم و غیره) و “سرپایی” (عدم انگیزه و غیره) تشکیل شده اند. برخی از علائم را روان پریشی می نامند ، زیرا در افراد سالم ظاهر نمی شوند مردم و باعث جدا شدن فرد از واقعیت می شود.

علائم منفی به عنوان اختلال در احساسات و رفتارهای عادی ، عدم توانایی در لذت بردن از فعالیت های روزمره ، کمتر صحبت کردن و غیره ظاهر می شود. همچنین می تواند در سایر اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب مشاهده شود.

این علائم همچنین ممکن است هر از چندگاهی ظاهر شده و از بین بروند و افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به طور کلی علائم زیر را تجربه می کنند:

 • داشتن افکار آشفته یا پیچیده.
 • آنها اعتقادات غلط بی نظیری دارند ، اعتقاد دارند که قدرت عجیبی دارند ، می توانند افکار دیگران را بخوانند و غیره
 • آنها توهماتی دارند که در آن صداهای خیالی می شنوند ، آنچه را که دیگران نمی توانند ببینند و بوی بو می دهند که دیگران نمی توانند.
 • ممکن است در گفتار با یکدیگر اختلاف داشته باشند تا بتوانند مکالمه های بی معنی داشته باشند و بعضی از آنها به طور ناگهانی در وسط مکالمه متوقف شوند و در صورت پرسش از آنها ، ممکن است به افکار غیر مرتبط با س theالات پاسخ دهند.
 • آنها می توانند ساعت ها بدون صحبت صحبت کنند.
 • آنها ممکن است بیماری را انکار کرده و از مصرف دارو خودداری کنند.
 • آنها تفاوتهایی را در حالتهای عاطفی نشان می دهند ، مانند لذت کمتر ، عدم تمایل ، تیرگی ناشی از بی علاقگی ، حالت چهره کمتر ، یا واکنش بیش از حد به انتقاد ، حساسیت بیش از حد ، اضطراب ، عصبانیت ، سوicion ظن و تحریک پذیری.

آیا اسکیزوفرنی خطرناک است و بیماران اسکیزوفرنی خطرناک هستند؟

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در صورت شدید بودن علائم و مصرف داروهای خود احتمالاً به دیگران آسیب می رسانند ، اما این معمول نیست. طبق تحقیقاتی که روی این موضوع انجام شده است ، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمولاً اعضای خانواده ای هستند که با آنها زندگی می کنند.

8 ماسک برای پوست ترکیبی که می خواهید امتحان کنید

همچنین ، انزوای اجتماعی که وی خود را در یک بیمار اسکیزوفرنیک قرار می دهد ، فاصله گرفتن از دیگران و پرهیز از تماس با کسی او را در معرض خطر انزوا و زندگی در دنیای خود قرار می دهد که با این سبک زندگی رو به زوال است.

قرار گرفتن یک بیمار اسکیزوفرنی در برابر بیماری:

در نتیجه شرایط و انزوای یک بیمار اسکیزوفرنیک ، ممکن است او به سلامتی و بهداشت شخصی خود اهمیت ندهد و همین امر ممکن است وی را در معرض بیماری های متعدد و خطرناک قرار دهد.

تخریب خود بیمار:

یکی از خطرات اسکیزوفرنی این است که از جمله علائم آن ممکن است وخامت در ادراک از خود (یا به اصطلاح شخصی سازی) باشد. بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است این احساس را داشته باشد که به عنوان یک شخص مجسم نیست و یا وجود ندارد ، و این ممکن است نشان دهد که او تشخیص اینکه بدنش به کجا پایان می یابد و دنیای خارج از کجا شروع می شود دشوار است.

آسیب رساندن به خود و دیگران:

از هر صد نفر در ترکیه 10٪ احتمال خشونت در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی وجود دارد ، اما این خشونت در درجه اول به صورت خودزنی (جایی که بیمار به خودش آسیب می رساند) ظاهر می شود ، و ظهور انگیزه ای خشن در بیماران می تواند در طول دوره تشدید بیماری و شدت آن اتفاق می افتد و در صورت عدم درمان بیمار و استفاده منظم از دارو ، عوارض آن وجود دارد.

احتمال مرگ توسط یک بیمار اسکیزوفرنیک یکی از 14 میلیون نفر در نتیجه عوارض و عدم پایبندی به درمان است.

عدم پذیرش ایده بیماری:

برخی از خانواده ها هستند که تشخیص اسکیزوفرنی را که بر فرزندان آنها تأثیر بگذارد قبول نمی کنند و از اعتبار خانواده در محافل اجتماعی ترس دارند ، بنابراین این افراد می گویند: (پسر یا دخترم اسکیزوفرنی ندارند) ، زیرا آنها بیماری و درمان را نادیده می گیرند و به همین دلیل آن را به تعویق بیندازید و متأسفانه در اینجا خطر این بیماری نهفته است در جایی که می توان شرایط سختی را تجربه کرد. خطر بیمار نسبت به خود و دیگران.

مهمترین دلیل اجتناب از تشخیص و درمان ترس از نام بیماری یا تحقیر دانستن آن و انکار بیماری خصوصاً در میان خانواده های دارای سطح عقلی پایین است که در آن اسکیزوفرنی به عنوان جنون شناخته شده و با آنها برخورد می شود گویی این اصلا وجود ندارد و حتی اگر این کار انجام شود مشورت با روانپزشک یا استفاده از دارو ممنوع است. به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوارضی که ممکن است با اسکیزوفرنی ایجاد شود

اسکیزوفرنی درمان نشده می تواند مشکلات جدی ایجاد کند که بر همه جنبه های زندگی فرد تأثیر می گذارد. عوارض جدی عبارتند از:

سوuse مصرف الکل یا سایر مواد مخدر ، انزوای اجتماعی ، مشکلات بهداشتی و پزشکی ، سو abuse استفاده و رفتار پرخاشگرانه به ندرت از عوارضی به حساب می آید که اسکیزوفرنی را خطرناک می کند.

کلاژن برای مو: فواید کلاژن و اهمیت آن برای مو

اسکیزوفرنی ، افکار خودکشی و رفتار خودکشی

افکار خودکشی و رفتار خودکشی در بین افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رایج است. اگر اعتقاد بر این است که شخصی در معرض خطر خودکشی است یا اقدام به خودکشی کرده است ، نباید فرد را تنها گذاشت و سریعاً باید با یک روانشناس تماس گرفت.

در مواردی و دوره ها ، اگر فردی خطری برای خود یا دیگران ایجاد کند ، یا نتواند غذا ، محل اقامت یا لباس خود را تأمین کند ، ممکن است نیاز به فوریت در بیمارستان بستری شود ، توصیه می شود که بستگان فرد با متخصص مراقبت های بهداشتی یا مرکز اورژانس تا زمانی که بتوان از طریق تشخیص وضعیت را ارزیابی کرد سلامت روان برای بیمار

آیا اسکیزوفرنی قابل درمان است؟

درمان با داروهای ضد روان پریشی به شکایاتی مانند تحریک و توهم در طی چند روز کمک می کند ، اما به طور کامل آنها را درمان نمی کند.

اسکیزوفرنیک هایی که به طور منظم تحت درمان قرار می گیرند طی حدود شش هفته پیشرفت چشمگیری دارند.

برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ، ادامه درمان در طول زندگی کودک ضروری است. درمان زودرس می تواند به کنترل علائم قبل از بروز عوارض جدی کمک کند و می تواند اقدامات لازم را برای بهبود کیفیت زندگی فرد در طولانی مدت انجام دهد.

چگونه می توان از یک فرد مبتلا به اسکیزوفرنی حمایت کرد؟

بسیاری از عوامل مانند سن تشخیص اسکیزوفرنی ، ساختار خانواده و سطح تحصیلات فرد بر میزان کنار آمدن با فرد مبتلا تأثیر می گذارد.

افرادی که از مهارتهای شغلی و اجتماعی خوبی برخوردار هستند می توانند مسئولیتهای روزمره خود را قبل از شروع بیماری بهتر انجام دهند ، اما هدف بستگان باید کمک به فرد برای غلبه بر مشکلات ناشی از اثرات علائم این بیماری برای این موارد باشد:

 • با فرد اسکیزوفرنی با آرامش و صراحت صحبت کنید.
 • از گفتگوهای استرس زا با فرد مبتلا به اسکیزوفرنی خودداری کنید.
 • برای یک بیمار اسکیزوفرنی محبت نشان دهید.
 • برخورد با صبر و اطمینان و نه نوعی کنایه.
 • به جای برانگیختن همه حرف های او را گوش کنید و از انتقادات بی مورد پرهیز کنید.
 • از همه مهمتر ، بهترین حمایتی که می توانید از فرد مبتلا به اسکیزوفرنی داشته باشید این است که مطمئن شوید داروهای خود را در زمان معین مصرف می کنند.
 • نظارت مداوم توسط پزشک معالج ، به ویژه در مواردی که علائم بیماری شدید می شود.

در پایان …

اسکیزوفرنی بیماری نیست که با گذشت زمان به طور خودکار برطرف شود بلکه یک بیماری دائمی است که نیاز به یک روند درمانی مادام العمر دارد و فرد حتی اگر از خود آگاهی نداشته باشد و بیمار باشد به حمایت اقوام خود احتیاج دارد. با این بیماری

متأسفانه ، هیچ راهی مطمئن برای جلوگیری از اسکیزوفرنی به طور کامل وجود ندارد ، اما تنها پایبندی به یک برنامه درمانی می تواند به جلوگیری از علائم جدی کمک کند.

همچنین ممکن است برای شما جالب باشد:

.

منبع: magltk.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان 310x165 - آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

بی حسی پوست سر! به نظر شما ممکن است کمی متفاوت باشد ، زیرا بی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پنج =