سه شنبه , اردیبهشت 21 1400
آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان 600x330 - آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

بی حسی پوست سر! به نظر شما ممکن است کمی متفاوت باشد ، زیرا بی حسی در اندامها یا صورت رخ می دهد ، یا همانطور که شناخته شده است ممکن است سر دچار سردرد شود ، اما منظور از بی حسی پوست سر چیست؟

بی حسی احساس بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، سوزش یا نام های دیگر است و اکثر افراد ممکن است به آن مبتلا شوند. غالباً دلیل اصلی بروز آن اختلال در عملکرد اعصاب است ، یا در اثر بیماری یا در نتیجه فشار بر اعصاب ، اما دلایل دیگری نیز برای این اتفاق وجود دارد.

ممکن است فکر کنید چه تفاوتی بین بی حسی پوست سر و بی حسی سر وجود دارد؟ پاسخ را از طریق آنچه در زیر نشان داده شده است ، علاوه بر مهمترین دلایلی که منجر به بی حسی پوست سر می شود ، و همه موارد مربوط به موضوع بی حسی پوست سر را پیدا خواهید کرد.

فهرست مطالب

تفاوت بین بی حسی پوست سر و بی حسی سر چیست؟

دلایل بی حسی سر و چه زمانی به یک شاخص خطر تبدیل می شود؟ - هر روز یک دفاع پزشکی

پاسخ به این سوال بسیار آسان است. پوست سر بخشی از سر است و برای تعریف بیشتر بی حسی ، بی حسی پوست سر ، یعنی در پوستی که موهای سر را می پوشاند ، گفته می شود.

اگر بی حسی سر اتفاق بیفتد ، احساس خواهید کرد که بی حسی یا گزگز به قسمت داخلی سر نزدیکتر است و قسمت بزرگی از سر را در بر می گیرد و احساس بی حسی پوست سر احساسی نزدیک به قسمت خارجی سر است ، گویا مستقیماً با سر تماس دارد.

به طور کلی هیچ تفاوت فاحشی بین آنها وجود ندارد ، اما این عبارت برای تقریب احساس تا حد امکان است.

دلایل بی حسی پوست سر چیست؟

دلیل اصلی بی حسی پوست سر ، اعصاب است ، زیرا ممکن است نقصی در اعصاب وجود داشته باشد یا در نتیجه سیگنال های حسی عصب باعث این احساس شود ، اما فقط در اینجا نیست.

در اینجا مهمترین دلایل به تفصیل آورده شده است:

مشکلات عصبی

مشکلات عصبی یکی از دلایل اصلی بی حسی پوست سر است و این مشکلات یا به دلیل نقص یا فشار روی آن است (اغلب اعصابی که در گردن قرار دارند ، به ویژه مهره های کمر). یکی از معروف ترین این مشکلات مولتیپل اسکلروزیس است که یک بیماری مزمن است و نمونه دیگری از آن مربوط به افرادی است که مبتلا به دیابت هستند. این می تواند به عروق خونی آسیب برساند ، و در نتیجه آسیب عصبی ، که ممکن است با بی حسی پوست سر همراه باشد.

آسیب عصبی ناشی از دیابت را به طور علمی نوروپاتی دیابتی می نامند.

تحریک پوست سر

تحریک پوست سر در نتیجه استفاده از رنگدانه های حاوی مواد شیمیایی سوزاننده یا در نتیجه زخم هایی روی پوست سر ایجاد می شود ، اما این احساس موقتی است و به تدریج از بین می رود ، بدون اینکه مشکلی ایجاد کند و آسیب ببیند.

دلایل دیگری نیز برای تحریک پوست سر وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • برخی از پاک کننده های مو.
 • درمان های حرارتی مو.
 • محصولات آرایشی یا لوازم آرایشی که مستقیماً روی پوست سر قرار می گیرند.
 • برخی مواد معدنی.
قبل از انجام جراحی بای پس معده از مجله خود مطلع شوید

مشکلات پوستی

پوست سر چیزی جز پوشش پوستی سر نیست و ممکن است در معرض برخی از بیماریهای پوستی باشد که به نوبه خود باعث بی حسی پوست سر می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

 • اگزما یک بیماری شناخته شده است که برخی از افراد را درگیر می کند ، این حالت با خارش ، قرمزی و ظاهر شدن بثورات روی پوست سر همراه است و متداول ترین انواع آن که باعث بی حسی پوست سر می شود ، درماتیت آتوپیک و پسوریازیس است که اغلب بیشتر از بزرگسالان کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد.
 • درماتیت سبورئیکاینها لکه های قرمز رنگی هستند که در لبه های آنها مقیاس های زرد یا سفید وجود دارد که اغلب دارای خارش هستند.
 • درماتوفیتوزنوعی قارچ است که بیشتر اوقات روی پوست سر تأثیر می گذارد و احتمالاً باعث ریزش مو می شود.
 • زونا یا زونا نوعی بیماری است که توسط ویروس واریسلا-زوستر ایجاد می شود. این بیماری با وجود بثورات زخم مشخص می شود که اغلب در یک طرف پوست یا بدن از جمله پوست سر ظاهر می شود و باعث بی حسی و گزگز می شود.
 • فولیکولیت ، که یک بیماری شایع است ، باعث درد و تورم در فولیکول های مو می شود ، منجر به پارستزی در پوست سر با قرمزی متوسط ​​و شدید و خارش می شود.

شپش سر

شپش سر: این حشرات کوچک هستند که در مو زندگی می کنند و تولید مثل می کنند و از طریق خون تغذیه می شوند. آنها برای بدست آوردن خون پوست سر را گاز می گیرند و این باعث خارش شدید و بی حسی پوست سر می شود.

علائم اولیه شپش سر عبارتند از:

 • بی حسی در سر ، اغلب خفیف است.
 • احساس حرکت در زیر موها
 • خارش و قرمزی دردناک.

آلوپسی

این اصطلاحی است که برای توصیف شرایطی که باعث ریزش مو می شود استفاده می شود و این ریزش به دلیل آسیب به پیازهای مو رخ می دهد که منجر به احساس بی حسی در سر ، گزگز و خارش می شود.

نشانه اصلی آلوپسی ، تکه کوچکی است که در مقایسه با موهای اطراف ، موهای نازک تری (شروع آسیب به فولیکول مو) دارد.

وحشت زدگی

حمله هراس علائم بسیاری از جمله بی حسی در پوست سر یا بی حسی در هر قسمت از بدن را ایجاد می کند ، و این همان چیزی است که من تأیید کردم انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا از طریق مقاله ای که وی در سایت شخصی خود منتشر کرد.

علائم میگرن

مبتلایان به میگرن در معرض حملات خاصی قرار می گیرند که هر از گاهی رخ می دهد و از یکی از این حملات رخ می دهد: هاله ، که در نتیجه چیزهای حسی مانند شنوایی ، بینایی یا لمس یک چیز خاص رخ می دهد ، که منجر به این تجربه به احساس کرختی پوست سر کنید.

14 موردی که می تواند دهان شما را از باکتری های مضر پاک کند و از دندان های شما در برابر خطرات محافظت کند »مجله شما

انتشار سایت – پزشکی جدید امروز در وب سایت شخصی وی ، مقاله ای ذکر کرد که هاله های دیداری یکی از رایج ترین انواع است ، زیرا در بیش از 90٪ افرادی که از هاله های همراه با میگرن رنج می برند ، رخ می دهد.

در وهله دوم پاراستزی یا هاله های سوزن سوزن شدن وجود دارد که باعث پارستزی پوست سر می شود و به طور کلی موارد بی حسی در یک طرف سر ، صورت یا بدن ایجاد می شود.

برخی از داروها را مصرف کنید

مصرف برخی از داروها ممکن است باعث احساس بی حسی در پوست سر شود ، به عنوان یک عارضه جانبی در مصرف دارو ، به عنوان مثال: مسدود کننده های بتا برای فشار خون بالا ، داروهای ADHD.

پاسخ کانالهای خود حسی – ASMR

این یک فناوری مدرن است که برای کاهش استرس و اضطراب مورد استفاده قرار می گیرد و از طریق کانال های خود حسی در نظر گرفته شده است که اعصاب سیگنال های عصبی حسی را به مغز ارسال می کنند و باعث احساس بی حسی پوست سر می شوند و این احساس از گردن تا گردن گسترش می یابد. انتهای ستون فقرات ، اما این احساس یک احساس راحت و آرامش بخش است.

این پاسخ در نتیجه یک پاسخ خودکار از بدن رخ می دهد ، دلیل: تحریک اعصاب حسی با نجوا یا هجاهای کلامی یا بصری یا موارد مشابه ، و یکی از دلایل بی حسی پوست سر است.

طبق تحقیق منتشر شده در 21 ژوئن 2019 از طریق وب سایت کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده این شامل آزمایش این روش از طریق کلیپ های ویدیویی بر روی 17 بیمار است که طی آن 6 کلیپ با مدت زمان 4 دقیقه تماشا می شود.

سه کلیپ اول شامل اثرات حسی بوده و سه کلیپ دیگر هیچ تاثیری نداشته اند.این آزمایش نشان داد که ASMR مغز را تحریک می کند و احساس بی حسی پوست سر را ایجاد می کند.

دلایل دیگر

بی حسی پوست سر – تشخیص

اول از همه ، تشخیص بر اساس مجموعه ای از سوالات است ، به عنوان مثال:

 • علائم از چه زمانی شروع شده است؟
 • بی حسی چقدر شدید است و آیا مواردی وجود دارد که بی حسی را بدتر کند؟
 • آیا سابقه ژنتیکی این علائم وجود دارد؟

این س questionsالات به پزشک کمک می کند تا علت احتمالی را تشخیص دهد. پس از آن ، در صورت وجود بثورات ، گزش ، سوختگی یا هرگونه علائم دیگر ، معاینه بالینی انجام می شود و می توان نمونه برداری از پوست را برای بررسی در آزمایشگاه انجام داد تا علامتی را که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود .

اگر علت آن مربوط به مشکلات عصبی باشد ، پزشک از شما می خواهد آزمایش های مختلفی مانند تعیین سطح ویتامین B12 یا گرفتن عکس های تشخیصی مانند سی تی اسکن یا عکسبرداری با اشعه ایکس را انجام دهید.

فواید آب برای کودکان ، اهمیت نوشیدن آن و مقدار مورد نیاز هر کودک چقدر است؟

در برخی موارد ، متخصص ممکن است به بیوپسی عصب متوسل شود.

بی حسی پوست سر – روش های درمان

این علامت معمولاً به هیچ نوع درمانی نیاز ندارد. این بیماری اغلب به خودی خود برطرف می شود ، اما به طور کلی درمان بستگی به این دارد که ابتدا علت را بشناسید و دوباره از آن جلوگیری کنید. وقتی از علت جلوگیری شود ، بی حسی پوست سر به طور خودکار از بین می رود.

اگر علت تا حدودی پیچیده است ، به عنوان مثال: مربوط به نقص عصبی است ، پس باید برای تعیین صحیح علت و پیگیری اقدامات بهداشتی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر بیمار فشار خون بالا دارد. او باید به طور دوره ای سطح فشار خون را کنترل کند ، مانند موردی که در افراد دیابتی مشاهده می شود.

دوری از استرس و اضطراب و خوابیدن به مدت طولانی و در فواصل منظم ، ممکن است یک درمان اساسی برای بی حسی پوست سر باشد ، بنابراین لازم است که از آن دوری کنید ، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید ، به طور منظم ورزش کنید و از آرامش خودداری کنید. زمان به زمان.

آیا بی حسی پوست سر باعث ریزش مو می شود؟

بیشتر دلایلی که منجر به بی حسی پوست سر می شود ، به جز آلوپسی آره آتا ، بیماری ای که فولیکول های مو را هدف قرار داده و منجر به آسیب می شود ، ریزش مو ایجاد نمی کند و همراه با بی حسی و گزگز محل آسیب است. .

آخرین کلمه

معمولاً بی حسی پوست سر نگران کننده نیست ، اما لازم است تا حد امکان از بروز و احتیاط جلوگیری شود و از همه دلایل احتمالی مانند استفاده از محصولات مختلف خودداری شود و همچنین باید از خود مراقبت های خوبی نیز صورت گیرد.

اگر سوزن سوزن شدن برای مدت طولانی مداوم یا متناوب بوده و شما نمی توانید علت دقیق آن را تعیین کنید. در این صورت مراجعه به پزشک متخصص جهت ارائه مشاوره پزشکی مناسب ضروری است.

منابع

کتابخانه ملی پزشکی (ایالات متحده) – تحقیق تحت عنوان: بررسی تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی از پاسخ نصف النهار حسی مستقل منتشر شده در 21 ژوئن 2019.

انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا – مقاله ای با عنوان: اختلال هراس.

Medicalnewstoday – مقاله ای با عنوان: چه چیزی می تواند احساس سوزن سوزن شدن در پوست سر ایجاد کند؟ ارسال شده در 19 ژوئیه 2019.

خط سلامت – مقاله ای با عنوان: سوزن سوزن شدن پوست سر: دلایل ، درمان و شرایط مرتبط با آن منتشر شده در 4 ژوئن 2018.

دانشکده پرستاری – دانشگاه مینیا (جمهوری عربی مصر) – نشریه با عنوان: دلایل بی حسی سر و روش های معاینات پزشکی ارسال شده در 16 سپتامبر 2019.

Altibbi – مقاله ای با عنوان: بی حسی سر ارسال شده در 17 دسامبر 2020

وب وب – مقاله ای با عنوان: بی حسی سر چیست و چرا به آن مبتلا می شوم؟ منتشر شده در 18 مارس 2021.

.

منبع: magltk.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

نیاسین آمید برای پوست شما چه کاری انجام می دهد؟ 310x165 - نیاسین آمید برای پوست شما چه کاری انجام می دهد؟ چطور می تونی از اون استفاده کنی؟

نیاسین آمید برای پوست شما چه کاری انجام می دهد؟ چطور می تونی از اون استفاده کنی؟

همه ما همیشه برای دستیابی به پوستی کامل ، روشن و بی عیب و نقص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + پانزده =