سه شنبه , فروردین 31 1400
آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، - آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، بزرگسالان و زنان باردار چقدر است؟ مجله شما

آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، بزرگسالان و زنان باردار چقدر است؟ مجله شما

آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، - آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، بزرگسالان و زنان باردار چقدر است؟ مجله شما

مننژیت که معمولاً در کودکان خردسال ظاهر می شود ، در صورت عدم درمان و عواقب تهدید کننده زندگی ، باعث کاهش شنوایی و آسیب مغزی می شود و بیمارانی که مشکوک به مننژیت هستند ، باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنند.

بنابراین مننژیت چیست و آیا وقتی به آخرین مراحل خود می رسد و چه نوع از آن واقعاً باعث مرگ می شود و آیا مسری است؟ همه اینها و موارد دیگر در این مقاله ، بنابراین با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

بیماری مننژیت

این یک بیماری عفونی است که در اثر التهاب غشای اطراف مغز و نخاع در مغز ایجاد می شود. این بیماری بیشتر در کودکان زیر 5 سال دیده می شود ، اما جوانان بین 16 تا 25 سال را مبتلا می کند. سال و بیش از 55 سال ، و این بیماری است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

علائم مننژیت در کودکان متفاوت و قابل درک است. شایعترین علائم مننژیت که می تواند به عنوان علائم ظاهر شود دمای پایین یا زیاد بدن در کودک ، بی خوابی ، گریه مداوم ، خواب آلودگی ، سو mal تغذیه وقلم متورمسردردهای شدید همچنین می تواند در بزرگسالان ایجاد شود.

انواع بیماری مننژیت

بیش از یک نوع مننژیت وجود دارد که شامل مننژیت باکتریایی ، ویروسی ، انگلی ، قارچی و غیر عفونی است. برخی از آنها عبارتند از:

مننژیت باکتریایی:

نوعی مننژیت ناشی از باکتریهای مننگوکوک ، وپنوموکوک شبیه عفونت سرماخوردگی است و از طریق ترشحات گلو و سیستم تنفسی (خلط و بزاق) منتقل می شود.

این نوع مننژیت باکتریایی مسری است و در اثر عفونت با باکتری های خاص ایجاد می شود و در صورت عدم درمان می تواند کشنده باشد.

مننژیت ویروسی:

نوعی مننژیت است که توسط ویروس واریسلا زوستر و اچ آی وی ایجاد می شود و باعث بیماری هایی مانند ویروس هرپس سیمپلکس ، انتروویروس ، زونا ، اوریون و آبله مرغان می شود.این عفونت در نتیجه انتقال باکتری به مغز یک فرد سالم اتفاق می افتد. از طریق دهان یا بینی

مننژیت قارچی:

این یک نوع نادر است که توسط قارچ ها ایجاد می شود و بدن را آلوده می کند و سپس از جریان خون به مغز یا نخاع گسترش می یابد و در نتیجه آلودگی آب ، غذا و خاک مملو از میکروب و استنشاق منتقل می شود که باعث التهاب می شود. ، و افرادی را که از سیستم ایمنی ضعیف رنج می برند تحت تأثیر قرار می دهد زیرا بیشتر در معرض عفونت قارچی هستند.

مننژیت روده:

از طریق آلودگی از مدفوع فرد بیمار به فرد سالم (با استفاده از همان توالت) منتقل می شود و همچنین ترشحات تنفسی را از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می کند.

انواع دیگر مننژیت:

سایر شرایطی که می تواند بر روی انسان تأثیر بگذارد شامل مواد شیمیایی ، آلرژی به داروهای خاص ، انواع خاصی از سرطان و بیماری های التهابی مانند سارکوئیدوز.

آیا مننژیت مسری است؟

اگرچه مننژیت می تواند افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد ، این خطر در نوزادان تازه متولد شده و کودکان زیر یک سال بسیار زیاد است ، با این وجود بروز مننژیت در افراد بالای 60 سال افزایش می یابد.

مننژیت ویروسی و باکتریایی مسری است. از طریق تماس ، سرفه و عطسه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

بالون معده و بارداری .. آیا می توان همزمان آنها را ترکیب کرد؟

مننژیت همچنین می تواند به هرکس منتقل شود.این بیماری در مناطق شلوغی که افراد نزدیک به هم زندگی می کنند معمول است ، بنابراین بیشتر در کودکان و سربازانی که در مدارس شبانه روزی در کنار یکدیگر تحصیل می کنند تأثیر می گذارد.

مننژیت چگونه عفونت منتقل می شود؟

1614466535 724 آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، - آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، بزرگسالان و زنان باردار چقدر است؟ مجله شما

همانطور که قبلاً گفتیم ، مننژیت مسری است و از طریق چندین فاکتور از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می شود که با انتقال ویروس ها و باکتری ها باعث مننژیت می شود:

 • سرفه کردن.
 • عطسه کردن
 • بوسیدن.
 • استفاده از ظروف عمومی ، بشقاب ها و کارد و چنگال.
 • برای شخص بیمار از وسایل شخصی مانند حوله و پتو استفاده کنید.

ویروس ها یا باکتری ها از طریق بینی ، گلو یا گوش وارد بدن می شوند و به مغز و مغز می رسند و باعث عفونت می شوند.

عفونت کودکان و مننژیت:

به دلیل عدم پیشرفت سیستم ایمنی بدن در کودکان ، مننژیت یکی از خطرناک ترین بیماری ها برای آنها است بخصوص وقتی که به سرعت از فرد آلوده در معرض عفونت قرار بگیرند.

عفونت بیماری و مننژیت:

علاوه بر این ، افراد مبتلا به بیماری در طحال آسیب دیده یا برداشته شده و افرادی که دارای مشکلات سلامتی مانند بیماری مزمن یا اختلالات سیستم ایمنی هستند نیز در معرض خطر ابتلا به افراد مبتلا به مننژیت هستند.

ویروس ها به راحتی گسترش می یابند و عفونت مننژیت:

از آنجا که برخی از میکروب های ایجاد کننده مننژیت می توانند به راحتی در محیط اطراف ما گسترش یابند ، عفونت می تواند به شدت در مناطق پرجمعیتی که افراد نزدیک به یکدیگر زندگی می کنند ، رخ دهد.

عفونت مننژیت همچنین می تواند در مکان های تجمع سرپوشیده که همه افراد مسکن و مواد غذایی را با یکدیگر تقسیم می کنند ، مانند خوابگاه ها ، پادگان ها ، مدارس شبانه روزی و مهد کودک هایی که در آنجا زندگی می کنند ، منتقل شود.

علاوه بر این ، توصیه می شود بزرگسالان در سفرهای خود به مناطق پرجمعیت و جوامع مانند آفریقا و هند و در هنگام حج ، واکسیناسیون مننژیت را دوباره انجام دهند.

آیا این بیماری بر یک زن باردار تأثیر می گذارد؟

بارداری خطر ابتلا به عفونت مننژیت را افزایش می دهد و عفونت لیستریا نیز می تواند باعث مننژیت شود ، در آنجا افزایش می یابد لیستریا از جمله خطرات سقط جنین ، مرده زایی و زایمان زودرس.

با این حال ، علاوه بر بارداری ، این بیماری ممکن است در زنانی که برخی از عوامل خطر (مانند آسیب به طحال را دارند) و زنان بارداری که به مناطق اپیدمی سفر می کنند ، شدید باشد.

مننژیت و بیماری شیردهی

از آنجا که بیماری از طریق سیستم تنفسی و تماس نزدیک بین فرد سالم و فرد بیمار منتقل می شود ، استفاده از ماسک برای مادر شیرده توصیه می شود.

همچنین توصیه می شود هنگام شروع درمان فوری با آنتی بیوتیک در مادران آلوده و شیرده ، قطع شیردهی را قطع کنید.

واکسیناسیون برای زنان باردار درگیر اپیدمی توصیه می شود ، زیرا این واکسن ها برای جنین بی خطر تلقی می شوند زیرا آنتی بادی های تشکیل شده در مادر از جفت عبور می کنند و تقریباً 50٪ در چند ماه اول زندگی نوزاد متولد می شوند ، زیرا هیچ عارضه ای ندارد واکسن روی مادر و جنین ظاهر شد.

مدت زمان بهبودی از افسردگی ، نکات مهم و حقایق مهم »مجله شما

بزرگسالان و عفونت مننژیت

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف مانند افرادی هستند که به بیماری نقص ایمنی (ایدز) یا سرطان مبتلا هستند ، به احتمال زیاد آلوده و مننژیت می شوند.

علت مننژیت چیست؟

هر میکروارگانیسم می تواند باعث ایجاد مننژیت شود. ویروس ها (اوریون ، ویروس هرپس) ، باکتری ها ، قارچ ها و انگلی ها کمتر مشاهده می شوند و اگرچه مربوط به سن و سطح ایمنی بیمار هستند ، میکروب ها می توانند از طریق خون به غشای مغز برسند.

علاوه بر این ، در عفونت هایی مانند اوتیت و سینوزیت ، میکروب ها می توانند در مننژ مستقر شوند و بیشتر پس از جراحی جمجمه باعث عفونت می شوند.

مننژیت چگونه منتقل می شود؟

مننژیت معمولاً در ماه های زمستان و بهار به صورت اپیدمی ظاهر می شود.مواد ایجاد کننده مننژیت باکتریایی معمولاً در غشاهای مخاطی بینی و گلو دیده می شوند ، اما همیشه باعث بیماری نمی شوند.

این بیماری وقتی کم می شود که ایمنی بدن کم باشد ، جایی که نحوه انتقال از یک فرد به فرد دیگر از طریق ترشحات تنفسی ، سرفه ، عطسه و پراکندگی ذرات مایع در اطراف است.

چه کسانی در معرض خطر مننژیت قرار دارند؟

اگرچه مننژیت می تواند در تمام سنین تأثیر بگذارد ، این بیماری بیشتر در کودکان زیر پنج سال دیده می شود و در کودکان زیر دو سال میزان مرگ و میر زیاد است زیرا سیستم ایمنی میکروبی آنها کاملاً رشد نکرده است.

علائم مننژیت

علائم این بیماری باکتریایی معمولاً شدیدتر است. علائم نیز در سن متفاوت است. برخی از علائمی که در مننژیت دیده می شود عبارتند از:

 • تب که ممکن است به بیش از 38 درجه برسد.
 • سردرد شدید
 • گرفتگی گردن.
 • بی اشتهایی
 • استفراغ و حالت تهوع.
 • از نگاه به نور شدید خودداری کنید.
 • خواب آلودگی و عدم پاسخگویی به هر چیزی.
 • حواس پرتی هوشیاری.
 • دست و پای سرد.
 • تنفس سریع و پی در پی.
 • درد مفاصل و عضلات.

به خصوص در مواردی که درجه حرارت بالا ، گیجی و سردرد است مراجعه به پزشک متخصص بسیار مهم است.

علائم اصلی در کودکان تب ، سفتی گردن ، سردرد ، گیجی ، بی خوابی ، حالت تهوع ، استفراغ ، عدم توانایی در دیدن نور ، کمبود اشتها و تورم فونتانل است.

چگونه تشخیص و درمان برنامه ریزی می شود؟

1614466535 881 آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، - آیا مننژیت مسری است؟ میزان تأثیر آن بر کودکان ، بزرگسالان و زنان باردار چقدر است؟ مجله شما

تشخیص به موقع و درمان سریع ضد میکروبی در مننژیت از نظر محافظت از زندگی بیمار و جلوگیری از عوارضی که ممکن است رخ دهد از اهمیت برخوردار است.

برای تشخیص نهایی بررسی میکروبیولوژیکی و بیوشیمیایی مایع مغزی نخاعی لازم است ، زیرا میزان مرگ و میر در بیمارانی که درمان به موقع و کافی ندارند زیاد است ، علاوه بر این ، ممکن است عوارضی مانند آبسه مغز ، سکته مغزی یا از دست دادن اندام ایجاد شود.

 • باید آنتی بیوتیک های داخل وریدی تجویز شود و هنگامی که درمان با آنتی بیوتیک شروع می شود ، نباید فوراً انتظار نتایج را داشت.
 • همچنین ، باید به ترکیب آنتی بیوتیکی توجه شود که طیف وسیعی از عمل ضد باکتری را در بیماران مبتلا به بیماری زمینه ای و نقص ایمنی فراهم می کند.
 • استفاده از آنتی بیوتیک هایی که مایع مغزی نخاعی را تحت تأثیر قرار می دهند ترجیح داده می شود.
 • باید درمانی انجام شود سفتریاکسون به طور داخل وریدی بلافاصله برای کودکانی که به عفونت مننگوکوکی مبتلا هستند.
آیا جوشاندن تخم مرغ در ظروف آلومینیومی باعث آلزایمر می شود؟

درمان مننژیت ساده شامل موارد زیر است:

 • آسایش کامل برای مصدومان.
 • مصرف مایعات را افزایش دهید.
 • مسکن برای کاهش درد و تب.

درمان حمایتی یکی از مهمترین مراحل درمان است.

بیماران همچنین باید در بخش مراقبت های ویژه پیگیری شوند و عوارضی مانند شوک و ادم مغزی باید به موقع تشخیص داده شود.

پیشگیری از عفونت مننژیت

در برنامه های واکسیناسیون توسعه یافته در سراسر جهان ، با استفاده از استرپتوکوک پنومونیه و واکسن آنفلوانزا نوع B برای محافظت در برابر عوامل مننژیت شایع ، موارد مننژیت همراه نیز کمتر شایع است. واکسنی که در دنیا تولید و استفاده شده است از انواع مننژیت محافظت می کند.

می توان از مننژیت ناشی از کموپروفیلاکسی و واکسیناسیون جلوگیری کرد.

بسیار مهم است که از نظر پیشگیری به افرادی که از نزدیک با بیمار آلوده در تماس هستند ، پروفیلاکسی داده شود ، زیرا هدف از پیشگیری شیمیایی از بین بردن باکتری های خطرناک در افرادی است که از نزدیک با این پرونده در ارتباط هستند (تماس نزدیک به معنی کسانی است که مستقیم تماس (بوسیدن) با یک خانواده بیمار یا همکارانش در مدرسه یا مهد کودک و ترشحات دهانی).

در حالت ایده آل ، پروفیلاکسی باید در 24 ساعت اول پس از تشخیص بیماری انجام شود.

 • از تماس با بیمارانی که مشکوک به مننژیت هستند خودداری کنید.
 • عدم استفاده از وسایل شخصی برای بیمار مبتلا به مننژیت ، مانند حوله ، ملحفه و بالش ، و همچنین استفاده از ظروفی که برای خوردن غذا ، ظرف و ظروف مانند فنجان ، قاشق و سایر مواردی که باعث انتقال عفونت می شوند ، نباشد.
 • برای جلوگیری از انتقال عفونت ، هنگام تماس با افراد آلوده با آب ، صابون و الکل پزشکی ، دست ها را ضد عفونی کنید.
 • باکتری ها یا ویروس هایی که می توانند باعث ایجاد مننژیت شوند نیز می توانند با سرفه ، عطسه ، بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن یک قاشق ، مسواک یا سیگار منتشر شوند.

مراحل کمک به جلوگیری از عفونت مننژیت

 • شستشوی منظم دست به جلوگیری از شیوع میکروب کمک می کند ، بنابراین به کودکان خود بیاموزید که به خصوص قبل از غذا خوردن و بعد از استفاده از توالت دست خود را مرتباً بشویند.
 • به کسی نوشیدنی ، غذا ، نی ، کارد و چنگال ، مسواک یا حوله ندهید و به کودکان و نوجوانان یاد دهید که از به اشتراک گذاشتن این موارد خودداری کنند.
 • حفظ سیستم ایمنی بدن و توجه به تأمین راحتی بیمار با ورزش منظم و رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه های تازه ، سبزیجات و غلات کامل.
 • در صورت نیاز به سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را بپوشانید.
 • اگر باردار هستید ، مراقب غذای خود باشید و با خوب پختن گوشت ، خطر ابتلا به لیستریوز را کاهش دهید.
 • از خوردن پنیر غیر پاستوریزه خودداری کنید و پنیری را انتخاب کنید که حاوی شیر پاستوریزه باشد.

.

منبع: magltk.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

نحوه استفاده از تونر صورت ترتیب و مراحل صحیح 310x165 - نحوه استفاده از تونر صورت ... ترتیب و مراحل صحیح

نحوه استفاده از تونر صورت … ترتیب و مراحل صحیح

تا همین اواخر ، تونر به عنوان دشمن پوست شناخته می شد که باعث خشکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =