بررسی مهمترین علل گرایش به تنهایی در سنین مختلف

بررسی مهمترین علل گرایش به تنهایی در سنین مختلف - بررسی مهمترین علل گرایش به تنهایی در سنین مختلف


یکی از مسائلی که امروزه جامعه بشری با آن سروکار دارد گرایش افراد به تنهایی و تجرد است که در حال حاضر روند صعودی پیدا کرده و روز به روز در حال افزایش می باشد. این معضل در واقع عواقب و مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت که باید با ریشه یابی عوامل بوجود آورنده آن اقدام به جلوگیری و رفع تاثیرات نامطلوب و آسیب های ناشی از آن شد. بر همین اساس قصد داریم در این مطلب به جهت آشنایی و آگاهی شما عزیزان در این زمینه به معرفی علل گرایش به تنهایی بپردازیم.

بررسی علل گرایش به تنهایی

تنهایی مقوله ای است که بسیاری از افراد در دوران های مختلف زندگی خود به سمت آن کشیده شده و آن را انتخاب می کنند. علل گرایش به تنهایی ریشه در موضوعات مختلفی دارد که باید با شناسایی و شناخت آن ها این معضل اجتماعی را برطرف نمود. تنها زیستی در گرو مسائل مختلفی همچون توسعه شهرنشینی، ازدواج دیرهنگام، مشکلات اجتماعی، نبود امکانات فرهنگی و … بوده که در ابتدا جوامع غربی را درگیر کرد و در پی آن کشورهای جهان سوم را گریبان گیر ساخت.

تمایل داشتن به تنهایی در واقع پدیده ای است که در آن فرد دچار اختلال شخصیتی شده و به گوشه گیری و انزوا روی می آورد. بعضی از افراد هیچگاه احساس تنهایی نکرده و به نوعی در تنهایی لذت می برند در صورتی که افرادی که با درجات بالاتری به تنهایی گرایش دارند نسبت به افرادی که هرگز احساس تنهایی نمی کنند امید به ادامه و موفقیت در زندگی در بینشان کمتر می باشد.

دلیل ناامید شدن در زندگی و نحوه مقابله با آن

حتی گاهی اوقات با حالت های شدیدتری از این نوع معضل رو به رو خواهیم بود. تحقیقات نشان می دهد که عواملی ژنی که در سلول های ایمنی انسان ها با درجات زمانی مختلفی از میل به تنهایی وجود دارد در مقایسه با افرادی که هیچگاه احساس تنهایی نمی کنند به شکلی کاملا متفاوت کار می کند. در واقع به گونه ای می توان گفت که سلول هایی که ترشح پادتن انجام می دهند در عمل کنترل تمایل یا عدم تمایل به تنهایی نقش دارند.

بررسی علل گرایش به تنهایی

با توجه به آمارهای مختلفی که از سوی جامعه شناسان اعلام شده، نشان می دهد که زندگی مجردی در حال افزایش می باشد. اغلب جوانان در جامعه امروز برنامه و هدف معینی برای تشکیل یک زندگی مشترک ندارند و از نظر آن ها مقوله ازدواج عملی بیهوده بوده که کمک چندانی به آن ها نخواهد کرد. در واقع می توان گفت که جوانان امیدی نسبت به حمایت از طرف جامعه، ارگان های رسمی و نهادهای دولتی ندارند.

موضوع دیگری که در زمینه علل گرایش به تنهایی می توان به آن اشاره داشت عدم توانایی جوانان در انتخاب شریک مناسب برای زندگی می باشد چرا که آن ها اعتقاد دارند با انجام چنین امری استقلال فردی آن ها گرفته می شود و ترجیح می دهند که درآمد حاصله از شغل خود را صرف هزینه های شخصی خود نمایند. همچنین برخی از جوانان نیز وجود دارند که تمایلی به زندگی در کنار خانواده نداشته چرا که احساس می کنند چنین محیطی آرامش را از آن ها سلب نموده و یا بخاطر تسلط والدین بر قسمت های مختلف زندگی آن ها به نوعی استقلال فردی آن ها گرفته شده به همین علت مجبور به زندگی مجردی بوده و تنهایی را انتخاب می کنند.

نشانه های رابطه سالم و ویژگی های که موفقیت در رابطه را تضمین می کند

دلایل میل به تنهایی در افراد

تضعیف خود کنترلی :

از جمله عواقب تنهایی که می توان به آن اشاره داشت دوری انسان از دیگر افراد و بی هویتی می باشد. در نتیجه بروز چنین پدیده ای با معضلات و پیامدهایی از جمله اعتیاد، بالا رفتن خودکشی، روابط و ارتباط های نامشروع و سایر آسیب های اجتماعی رو به رو خواهیم بود. باید این نکته را در نظر داشت که افزایش آمار خودکشی در پی تمایل به فردگرایی افراطی اتفاق می افتد. از طرف دیگر عدم توجه و بی تفاوت بودن افراد جامعه نسبت به همدیگر از جمله عواقب گرایش به تنهایی می باشد.

دلایل گرایش به تنهایی

در جوامع امروزی افراد همانند ربات هایی از کنار همدیگر گذر کرده و در این بین افراد خلافکار و مجرم به چشم نمی آیند و مسئله ای که قابل توجه می باشد تضعیف خود کنترلی بوده که فرد در تنهایی با آن درگیر می شود. زمانی که مسئله مهاجرت به شهرهای بزرگ افزایش پیدا می کند و اختلافات فرهنگی صورت می گیرد قطعا جامعه با مشکلاتی همچون تمایل به تنهایی رو به رو خواهد شد.

دلایل گرایش به تنهایی در افراد

مسئله دیگری که در این راستا باید به آن توجه داشت به تاخیر افتادن ازدواج جوانان در جامعه امروزی می باشد که مواردی همچون دانشگاه رفتن، یافتن شغل مناسب و سربازی باعث بروز چنین اتفاقی شده است و در نتیجه این موضوع باعث میل به تنهایی و تجرد در بین افراد شده است. در این بین فرد به دلیل مشکلات پیش رو تصمیم می گیرد به جای برعهده گرفتن مسئولیت یک نفر دیگر تنهایی را انتخاب نماید. همچنین از طرف دیگر وسایل ارتباطی همچون ماهواره، اینترنت و فضای مجازی انسان ها را از یکدیگر دور ساخته است.

تقویت حافظه کوتاه مدت با چند راهکار فوق العاده

علل گرایش به تنهایی در افراد

اهمیت ندادن به اوقات فراغت جوانان :

در این زمینه می توان گفت که تعاملات و ارتباطات اجتماعی از طریق فراهم کردن شادی و تفریح برای جوانان باید مورد توجه ویژه ای قرار گرفته شود و برای تقویت آن برنامه ریزی شود. چرا که اگر اقدامی در جهت غنی سازی اوقات فراغت جوانان صورت نگیرد قطعا جامعه به انزوا کشیده شده و مواردی همچون مصرف دخانیات، ازدواج سفید و افزایش فاحشه گری در جامعه رواج پیدا خواهد کرد. تمامی این پیامدها در نتیجه بی توجهی مسئولین به مسئله شادی و نشاط جوانان در جامعه بوده که باید به آن اهمیت ویژه ای داشت.

بنابراین با بالا رفتن سبک زندگی مجردی سطح ازدواج پایین آمده و به دنبال آن میزان زاد و ولد و جمعیت کشور نیز کاهش خواهد یافت. علاوه بر آن باید در نظر داشت که گرایش به تنهایی بر سلامت جسمانی و روحی افراد تاثیرات منفی گذاشته و در پی آن هزینه های خدمات درمانی نیز افزایش پیدا می کند.

دلایل تمایل به تنهایی

امیدواریم که در مطلب ارائه شده با علل گرایش به تنهایی و عوامل بوجود آورنده این معضل اجتماعی به طور کامل آشنا شده باشید و توضیحات گفته شده برای شما عزیزان مفید بوده باشد. همچنین می توانید مقاله ما در رابطه با رهایی از تنهایی را بخوانید.

منبع : آرگا

برچسب :

منبع : arga-mag.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

دوازده + 20 =