شنبه , فروردین 21 1400
تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟ - تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟

تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟

همواره در زندگی افراد مشکلات نقش بسیار مهمی در زندگی خواهند داشت زیرا افراد بعد از گرفتار شدن در مسیر زندگی و مشکلات اغلب دچار غم و اندوه می شوند آن های دارای احساسات گوناگونی هستند و همین تنوع احساسات موجب می شود تا مسیرهای زندگی به سمت و سویی متفاوت کشیده شود. برای اینکه بتوانید در مواجه با مشکلات زندگی خود موفق عمل کنید باید به یک انعطاف پذیری دست پیدا کنید شما باید در مسیر زندگی فرد منعطف باشید و خود را با شرایط زندگی وفق دهید این امر می تواند استرس ناشی از مشکلات زندگی را برای شما کم رنگ تر کند. ارتقا تاب آوری عنصر مهمی است که می تواند در این زمینه کمک کننده باشد این امر به رشد شخصیتی افراد در طی زندگی کمک می کند و مهارت هایی نظیر درست فکر کردن، درست تصمیم گرفتن و بهتر مدیریت کردن را به فرد می آموزد این امر تحت تاثیر عوامل متعددی است اما بیش از هر چیز حمایت های والدین و شیوه های تربیتی رد رشد آن نقش خواهند داشت.

تاب آوری چه نقشی در زندگی دارد؟

صبر نقش مهمی در دستیابی به موفقیت خواهد داشت بسیاری از افراد موفق با مواجه شدن با مشکلات صبر و بردباری پیشه می کنند همین امر موجب می شود تا به تصمیم های درستی دست بزنند و درست فکر کنند. اما چگونه می توانیم فردی صبور باشیم؟ تجربه نشان می دهد که صبر داشتن تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد به عنوان مثال رابطه والدین با فرزند و حمایت کردن آن ها از فرزند می تواند در این زمینه نقش مهمی داشته باشد بنابراین می توان به روابط حمایتی والدین و همسالان اشاره کرد از سویی باورهای فرهنگی و سنتی در جوامع نیز نقش تاثیرگذاری را خواهند داشت.

انواع روش های خودآزاری و نحوه درمان آن

 

این افراد چه ویژگی هایی دارند؟

افرادی که دارای صبر و بردباری هستند ویژگی های منحصر به فردی را به خود اختصاص می دهند آن ها احساس ارزشمندی بالایی دارند و در زمان بروز مشکل خودشان را نمی بازند به راحتی مشکلات زندگی را می پذیرند و برای دیگران احترام قائل می شوند آن ها توانایی خود را بدون هیچ قید و شرطی می پذیرند و به خوبی بر روی نقاط قوت و ضعف خود آگاهی دارند. این افراد دارای ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز هستند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مهارت های حل مسئله:

حل مسئله یکی از مهارت های اساسی در این افراد است اغلب افرادی که دارای تاب آوری هستند به خوبی بر روی حل مسائل زندگی خود تسلط دارند این دسته از افراد در شرایط سخت زندگی انعطاف پذیر هستند و توانایی بالایی در حل کردن مسائل دارند توانایی ویژه در تجزیه و تحلیل کردن وقایع به شکل واقع بینانه از ویژگی های مهم این افراد است آن ها راه حل های کارسازی را در این زمینه ارائه می دهند. مهارت های تصمیم گیری و حل مسئله در زندگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در لینک درباره آن بیشتر مطالعه می کنید.

1617302423 992 تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟ - تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟

کفایت اجتماعی:

داشتن مهارت های اجتماعی بالا، شوخ طبعی، صمیمیت در روابط، حمایت های اجتماعی و … از مهم ترین ویژگی های این افراد می باشد این دسته از افراد اغلب سنگ صبور دیگران هستند و می توانند در موقعیت های اجتماعی دیگران نیز نقش مهم و تاثیرگذاری داشته باشند آن ها به خوبی به دیگران گوش می دهند و احساسات آن ها را به خوبی درک می کنند.

متن در مورد گناه + جملات و سخن بزرگان مورد گناه و گناهکار

آن ها اعتقاد زیادی به آینده دارند و همواره آینده را پر رنگ می بینند امید و انگیزه مثبت آن ها برای آینده می تواند نقش مهمی در مسیر زندگیشان داشته باشد از این رو است که افراد تاب آور دارای سطح بالایی از امید و انگیزه هستند از سویی هدفمندی بالایی دارند که به موجب این امر زندگی خود را کنترل می کنند.

1617302423 352 تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟ - تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟

روش های افزایش مهارت:

این افراد دارای ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز می باشند داشتن اعتماد به نفس، همدلی کردن با دیگران، عزت نفس داشتن و … از دیگر ویژگی های بارزی است که می توان به آن اشاره کرد. شیوه هایی که برای افزایش این مهارت ارائه می شود شیوه های تاثیرگذاری هستند که می تواند میزان صبر و بردباری افراد را بالا ببرند و در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

نگاه مثبت به بحران ها:

شما نباید بحران های زندگی را غیر قابل حل بدانید بلکه باید توانایی های خود را در فراز و نشیب های زندگی بالا ببرید شاید شما نتوانید حقیقت این دسته از مشکلات را تغییر دهید اما می توانید تفسیر و تعبیر خودتان را از اینگونه موقعیت های تغییر دهید بنابراین باید بدانید که نحوه برخورد شما با این موقعیت ها است که تعیین کننده می باشد و شما باید به شکل مطلوب با آن برخورد کنید.

1617302423 274 تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟ - تاب آوری چیست و چطور تقویتش کنیم؟

هدفمند باشید:

هدفمندی یکی دیگر از ویژگی های بارز این افراد است افراد هدفمند یکی از مهم ترین شاخص های تاب آوری را دارند آن ها جهت گیری مثبتی در زندگی آینده خود دارند و زمانی که مشکلات سد راه آن ها می شود کم نمی آورد و راهی دیگر برای رسیدن به هدف پیدا می کنند.

برای بخشیدن خود چه راهکارهایی وجود دارد؟

اقدام های قاطعانه:

یکی دیگر از شیوه های موثر برای بالا بردن صبر و بردباری انجام دادن اقدام های قاطعانه در موقعیت ها است شما باید مسائل خودتان را به نحو احسن حل کنید و از عهده حل آن برآیید افراد توانمند در زمان حل مشکلات اقدام های جسورانه از خود نشان می دهند.

افزایش دیدگاه مثبت:

دیدگاه مثبت در زندگی افراد نقس بسیار مهمی دارد راهنمای تغییر نگرش در زندگی می تواند در این زمینه اهمیت زیادی داشته باشد و به فرد کمک می کند تا سطح امید به زندگی خود را افزایش دهد از سویی موجب می شود تا مهارت های بالایی در تصمیم گیری های قاطعانه داشته باشد.

منبع : آرگا

برچسب :

منبع : arga-mag.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

نشانه های سندروم شوهر بازنشسته و نحوه درمان آن 310x165 - نشانه های سندروم شوهر بازنشسته و نحوه درمان آن

نشانه های سندروم شوهر بازنشسته و نحوه درمان آن

سندروم شوهر بازنشسته حدودا ۳۰ سال پیش توسط هانسون بیان شده است و این سندروم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 2 =