یکشنبه , فروردین 22 1400
تمام آنچه شما باید در مورد پارگی رباط های مچ - تمام آنچه شما باید در مورد پارگی رباط های مچ پا »مجله خود بدانید

تمام آنچه شما باید در مورد پارگی رباط های مچ پا »مجله خود بدانید

پارگی رباط های مچ پا یکی از رایج ترین آسیب های ورزشی است که معمولاً در اثر یک حرکت اشتباه رخ می دهد که منجر به پیچ خوردگی مفصل مچ پا می شود ، این یک آسیب دردناک است که منجر به تورم در پای آسیب دیده می شود ، بنابراین آسیب دیده بدون درد نمی تواند حرکت کند یا راه برود.

فهرست مطالب

رباط های مچ پا پاره شده چیست؟

رباط های مچ پا استخوان های تشکیل دهنده مفصل مچ پا را با یکدیگر متصل می کنند ، بنابراین رباط استخوان ساق پا را با استخوان ساق پا متصل می کند و مفصل مچ پا دارای رباط های داخلی و خارجی است که پا را تثبیت می کند.

رباط مچ پا که به آن پیچ خوردگی مچ پا نیز گفته می شود ، به دو نوع پیچ خوردگی مچ پا کم و مچ پا پیچ خورده تقسیم می شود.

  1. پیچ خوردگی مچ پا پایین: متداول ترین نوع آن است و زمانی اتفاق می افتد که مچ پا به سمت داخل رگ به رگ شود یا رباط هایی که مسئول اتصال استخوان ران به استخوان مچ پا هستند از هم جدا شوند.همچنین ، هنگام پیچ خوردگی مچ پا ، سه رباط در قسمت خارجی مچ پا واقع شده اند ممکن است آسیب ببیند. این معمولاً نیازی به آن نیست. نوع جراحات ناشی از جراحی ، اما درمان تحت نظارت پزشک انجام می شود.
  2. رگ به رگ شدن مچ پا: کمترین میزان شایع و خطرناک است. اغلب لازم است جراحی شود زیرا درمان منظم کافی نیست. در این حالت رباط های محکمی که با یکدیگر به استخوان های پایین پا می پیوندند ، پاره می شوند که ممکن است منجر شود به فاصله دو استخوان.
گرامر زبان انگلیسی ... این قوانین و دوره هایی را که از طریق آنها بر گرامر تسلط دارید می دانید

علائم پارگی رباط های مچ پا چیست؟

پیچ خوردگی مچ پا معمولاً با درد ناگهانی همراه است و برخی ممکن است در هنگام پیچ خوردگی صدای ترک خوردگی را احساس کنند ، در حالی که اولین علائم پارگی رباط مچ پا تورم و کبودی شدید در ناحیه است. هنگامی که پیچ خوردگی مچ پا کم می شود ، کبودی به پا و انگشتان پا گسترش می یابد و ممکن است تورم در قسمت خارجی مچ پا ایجاد شود.

هنگامی که رباط های مچ پا پاره می شود ، نمی توانید روی پای آسیب دیده راه بروید ، بنابراین احساس درد شدیدی خواهید کرد و نمی توانید تمام وزن خود را روی آن پا تحمل کنید.

تمام آنچه شما باید در مورد پارگی رباط های مچ - تمام آنچه شما باید در مورد پارگی رباط های مچ پا »مجله خود بدانید

اقدامات مقدماتی برای پاره شدن رباط مچ پا چیست؟

برخی اقدامات یا کمک های اولیه وجود دارد که باید به محض ایجاد پیچ ​​خوردگی مچ پا یا پارگی رباط های مچ پا انجام شود ، که شامل موارد زیر است:

  • ناحیه آسیب دیده را یخ زده تا خنک شود و از تورم یا التهاب مفصل جلوگیری کند.
  • قرار دادن بانداژ فشاری روی مچ پا آسیب دیده و بالا نگه داشتن پا نیز تورم مچ پا را کاهش می دهد.
  • استراحت بسیار مهم است ، بنابراین باید از راه رفتن یا بارگذاری مفصل اضافه وزن خودداری کنید.
  • پس از انجام این روش ها ، باید در اسرع وقت با پزشک مشورت شود تا بتواند نوع آسیب و شدت آن را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

پارگی رباط مچ پا چگونه اتفاق می افتد؟

در 85٪ موارد ، پارگی رباط مچ پا در اثر پیچ خوردگی مچ پا هنگام دویدن یا راه رفتن اتفاق می افتد و این آسیب در فوتبال به طور مکرر اتفاق می افتد که اشتباهاتی در هنگام دویدن یا لگد زدن به توپ رخ دهد و به طور کلی خطر پارگی رباط های مچ پا ورزش های فوتبال مانند تنیس ، فوتبال ، بسکتبال یا والیبال. این نوع تصادفات معمولاً باعث شکستگی استخوان ، آسیب دیدگی مفصل یا آسیب دیدگی تاندون و همچنین پارگی رباط ها می شود.

10 سایت برتر که دوره های آموزش آنلاین رایگان با گواهینامه های معتبر ارائه می دهند

پارگی رباط مچ پا چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص دقیق این وضعیت ، پزشک با پرسیدن اینکه چگونه آسیب به طور جزئی رخ داده است ، شروع می کند ، سپس مفصل را با دقت معاینه می کند. پزشک ممکن است درخواست عکسبرداری با اشعه ایکس کند ، زیرا این تصویر برای اطمینان از عدم شکستگی یا آسیب به استخوان مهم است ، که اغلب همراه با پیچ خوردگی مچ پا و رباط های پاره شده است ، در حالی که تصاویر اشعه ایکس در افتراق بین پارگی کم رباط یا پارگی رباط بالا و نمی تواند پارگی مینیسک را تشخیص دهد. یا شکستگی های جزئی ، بنابراین پزشک اغلب برای نتیجه دقیق تر ، از تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI) درخواست می کند ، زیرا این نوع تصویربرداری می تواند انواع آسیب هایی را که ذکر کردیم تشخیص دهد.

چگونه می توان رباط مچ پا را درمان کرد؟

پس از تشخیص آسیب ، پزشک روش درمانی مناسب را تعیین می کند. در بیشتر موارد ، جراحی لازم نیست. بلکه درمان به ارتز مچ پا ، استفاده از عصا یا در بعضی موارد به استفاده از کفش طبی پیاده روی بستگی دارد. اولین قدم برای توان بخشی مچ پا.

در صورت عفونت شدید یا ادامه علائم پس از فیزیوتراپی ، پزشک متوسل به جراحی می شود.

تمام آنچه شما باید در مورد پارگی رباط های مچ - تمام آنچه شما باید در مورد پارگی رباط های مچ پا »مجله خود بدانید

جراحی رباط مچ پا: در صورت عدم ثبات مفصل ، جراحی انجام می شود

در حداکثر 20٪ از پیچ خوردگی مچ پا ، ممکن است مچ پا با وجود فیزیوتراپی ناپایدار باشد. در چنین حالتی ، بهترین گزینه جراحی است. این جراحی به عنوان جراحی ترمیم رباط وثیقه Prostrom شناخته می شود ، که یک روش باز است با ایجاد یک زخم یا برش کوچک در قسمت خارجی مچ پا برای ترمیم رباط های پاره شده انجام می شود. پزشک معمولاً با استفاده از منگنه های کوچک فلزی رباط ها را به استخوان محکم می کند.

چند الگوی ساده برای دور ماندن از خطرات ابتلا به چاقی

بعد از جراحی پارگی رباط مچ پا چه اتفاقی می افتد؟

پس از عمل ، مچ پا حدود شش هفته در گچ یا کفش مخصوص نیاز دارد تا رباط ها به طور کامل بهبود یابند ، در این دوره می توانید از عصا برای تحرک استفاده کنید.

میزان موفقیت این عمل بسیار زیاد است ، در اکثر موارد موفق می شود ثبات مفصل را بازگرداند و رباط های پاره شده بدون هیچ گونه عارضه ای بهبود می یابند ، اما ابتدا باید صبور باشید ، باید تا حد امکان فشار مچ پا را بردارید و استفاده کنید زیر بغل را با دقت نگه دارید تا هنگام حرکت در طی چند روز و هفته های اول عملیات ، پشتیبانی شود.

سرانجام ، با توجه به فیزیوتراپی و توان بخشی مفصل ، تا زمانی که علائم فروکش نکنند ، فایده ای نخواهد داشت.

منابع

صدمات رباط مچ پا وب سایت کلینیک شوین

.

منبع: magltk.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان 310x165 - آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

بی حسی پوست سر! به نظر شما ممکن است کمی متفاوت باشد ، زیرا بی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 10 =