یکشنبه , فروردین 22 1400
جدول ضرب به کودکان - جدول ضرب به کودکان

جدول ضرب به کودکان

بسیاری از کودکانی که به کلاس سوم دبستان رفته اند با مشکلاتی در ریاضیات روبه رو می شوند و والدین باید بتوانند جدول ضرب به کودکان را به خوبی آموزش بدهند زیرا این عمل اصلی در ریاضیات بسیار اهمیت دارد و اگر کودک آن را یاد نگیرد نمی تواند  در سال های آینده از این درس نمرات خوبی کسب کند.

روش های آموزش جدول ضرب به کودکان

اگر دوست دارید کودک شما جدول ضرب را به خوبی یاد بگیرد می توانید از روش هایی که در ادامه برایتان مطرح می کنیم استفاده کنید و سعی کنید روش هایی که برایتان بیان کرده ایم را ابتدا خودتان بیاموزید و سپس به آن ها آموزش دهید.

استفاده از انگشتان

از ساده ترین روش هایی که می توانید از آن برای آموزش جدول ضرب به کودکان استفاده کنید انگشتان دست هایتان است. برای استفاده از این روش باید چند تکنیک را به خوبی یاد بگیرید.

آموزش ضرب عدد ۹

استفاده از این روش تنها برای عدد ۹ می باشد و برای عدد های دیگر کاربردی ندارد.

 1. ابتدا دست های خود را به صورت باز شده رو به روی صورت خود می گیرید به صورتی که کف دست هایتان رو به روی کودک باشد.
 2. از انگشت کوچک دست چپ خود شروع کرده و شماره گذاری ها را از یک تا ۹ انجام بدهید و آن ها را به کودکتان بگویید و یا با استفاده از یک ماژیک بر روی دست خود این اعداد را بنویسید.
 3. برای ضرب این عدد از عدد یک استفاده کنید بدین ترتیب انگشت شماره یک را جمع کرده و بقیه اعداد را می شمارید. برای مثال ۱*۹=۹
 4. برای عدد دو نیز باید انگشت دوم را خم کنید. انگشتی که قبل از انگشت دوم می باشد رقم دهگان و انگشت های بعدی رقم یکان این ضرب می باشند. برای مثال ۲*۹=۱۸
 5. بقیه انگشتان نیز به همین ترتیب ادامه می دهید تا این ضرب تمام شود.
نقاشی لک لک و انواع رنگ آمیزی این پرنده با نمک برای کودکان

1617454437 765 جدول ضرب به کودکان - جدول ضرب به کودکان

ضرب ۶ الی ۹

 1. ابتدا انگشتان خود را از ۶ تا ۱۰ شماره گذاری کنید و آن را رو به روی صورت کودک بگیرید.
 2. عددی را برای ضرب کردن پیدا کنید. برای مثال می توانید از عبارت ۶*۸ استفاده کنید.
 3. باید انگشت هایی که اعداد ۶ و ۸ را دارند را به یک دیگر بچسبانید و برای این مثال باید انگشت اول خود را که عدد ۶ را نوشته اید به همراه انگشت سوم به یک دیگر بچسبانید.
 4. در ادامه باید تعداد انگشت هایی که به یک دیگر متصل است را بنویسید و اعداد پایینی را نیز بشمارید.
 5. این انگشتان در این مثال ۴ عدد می باشد و باید آن ها را در ۱۰ ضرب کنید.
 6. بعد از این مرحله باید تعداد انگشتان بالایی را شمرده و و در یک دیگر ضرب کنید. در این مثال می شود ۴*۲ که برابر عدد ۸ است.
 7. حاصل جمع دو عدد بدست آمده برابر ۴۸ می شود. ۴۰+۸=۴۸

ضرب عدد  ۱۱

برای ضرب کردن این عدد باید دو قانون را رعایت کنید.

قانون اول

برای ضرب اعداد تک رقمی در عدد ۱۱  کافی است آن عدد را دو بار بنویسید. برای مثال ۴*۱۱= ۴۴

قانون دوم

این قانون تنها برای اعداد دو رقمی کاربرد دارد  که برای استفاده از آن باید اجزای تشکیل دهنده این دو عدد را با یک فاصله در کنار هم بنویسید و بعد این دو عدد را جمع کرده و حاصل را در جای خالی قرار دهید. برای مثال ۱۵*۱۱ برابر است با ۵_۱ که می شود ۱۶۵.

1617454437 663 جدول ضرب به کودکان - جدول ضرب به کودکان

نکات مهم

در نظر داشته باشید که بهترین راه برای این که کودک شما به خوبی این ضرب ها را یاد بگیرد تکرار و تمرین است. ولی در حین این تکرار و تمرین سعی کنید از عجله و شتاب برای یادگیری خودداری کنید. البته روش های دیگری نیز برای یادگیری این ضرب ها وجود دارد ولی این ساده ترین روشی می باشد که با استفاده از آن می توانید ضرب را به سادگی به کودک خود آموزش دهید. سعی کنید قبل از آموزش ضرب به فرزندان خود سعی کنید از کامل بودن اطلاعات آن ها در جمع و تفریق و دسته بندی اطمینان حاصل کنید و هرگز با خش و پرخاشگری آن ها را وادار به انجام کاری نکنید و سعی کنید از رنگ هخای بسیار زیادی برای این کار استفاده کنید تا از تاثیر رنگ ها بر خلاقیت کودکان بهره ببرید. اگر از این مطلب رضایت داشتید می توانید با کلیک بر روی لینک های زیر سایر مقالات آرگا را در زمینه آموزش تصویری نماز و آموزش وضو گرفتن مشاهده کرده و روش های ساده ای را برای آموزش دادن به وی انتخاب کنید.

موانع بارداری چیست - هر روز اطلاعات پزشکی

منبع : آرگا

برچسب :

منبع : arga-mag.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

آنچه باید درباره دمر خواباندن نوزاد بدانید 310x165 - آنچه باید درباره دمر خواباندن نوزاد بدانید

آنچه باید درباره دمر خواباندن نوزاد بدانید

یکی از موضوعاتی که در رابطه با خواب نوزاد اهمیت زیادی دارد حالت و طرز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 5 =