دلایل اختلال وسواس »مجله خود را بیاموزید

دلایل اختلال وسواس مجله خود را بیاموزید - دلایل اختلال وسواس »مجله خود را بیاموزید


وسواس اجباری (OCD) رفتاری مکرر ، نامعقول اما غیرقابل توقف است که غالباً جوانان و حتی کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. تجویز درمان های دارویی و درمان های شناختی رفتاری می تواند برخی از علائم همراه این بیماری را تسکین دهد.

با ما همراه باشید تا در مورد اختلال وسواس فکری عملی ، علل بروز آن ، عواملی که باعث تشدید خطر هنگام بروز آن می شوند و برخی از روش های درمان این بیماری را بیاموزید:

اختلال وسواس فکری عملی

درک وسواس

اختلال وسواس فکری عملی (OCD) نوعی اختلال روانی است که در آن افراد ناخواسته و به طور مکرر در واکنش به رفتارها یا اعمال اجباری ، افکار ، احساسات ، تصاویر یا احساسات را تجربه می کنند.

این در مورد وسواس و رفتاری غیر منطقی است که نمی تواند توسط فرد مبتلا سرکوب شود مانند شستن مداوم دستها و چک کردن مداوم خاموش بودن دستگاه قهوه یا حتی بازگرداندن منظم وسایل به محل خود یا چندین بار بررسی قفل درب منزل ، دفتر کار یا صندوق امانات. این رفتارهایی به نام اختلال است اختلال وسواس فکری عملی (OCD)

غالباً فرد مبتلا به وسواس عملی اجباری برای تسکین موقت یا کاهش اثرات وسواس فکری عملی می کند و عدم انجام آن منجر به اضطراب می شود.

وسواس از نظر شدت نیز متفاوت است ، اما در صورت عدم درمان می تواند توانایی کار فرد در محل کار ، مدرسه یا خانه را محدود کند.

افراد مبتلا به OCD تمیز ، نظم و هماهنگی وسواس زیادی دارند و رفتارهای آنها با سوic ظن و ترسهای غیر منطقی برطرف می شود ، بنابراین برای کاهش اضطراب و ترس آنها هر روز چندین ساعت در چیدمان ، شستشو و چک کردن برنامه های معمول زندگی را انجام می دهند.

دلایل اختلال وسواس فکری عملی

علائم وسواسی

دلیل واضحی برای وسواس وجود ندارد ، این ترکیبی از چندین عامل است که منجر به بروز علائم این اختلال می شود ، زیرا این عوامل می توانند بیولوژیکی ، ژنتیکی ، فردی یا محیطی باشند.

قبل از مطالعه علل اختلال وسواس فکری عملی ، چندین م componentsلفه معمولاً باید گرد هم آیند که این عوامل خطر برای بیمار و عوامل خطر OCD هستند:

وراثت:

بسیاری از پروژه های تحقیقاتی میزان شیوع وسواس و اختلالات اضطرابی را در بین نزدیکان مبتلایان افزایش داده اند.اگر یکی یا هر دو والدین از اختلال وسواس فکری عملی داشته باشند ، خطر ابتلا به وسواس در کودکان افزایش می یابد.

اختلال عملکرد مغز:

این یکی از دلایل اختلال وسواس فکری عملی است و به دلیل کاهش سطح هورمون سروتونین یا وجود فعالیت زیاد در بعضی از قسمتهای مغز ایجاد می شود که باعث اختلال در رفتار و تفکر فرد می شود.

بیماری های ارتوپدی چیست؟ علل آن چیست؟ مجله شما

در مناطقی از مغز که بیش فعال هستند ، این مناطق برای پردازش اطلاعات به سیستم های فیلتر کننده خاصی اختصاص داده می شوند و تحت تأثیر سروتونین قرار می گیرند عدم تعادل در این مناطق از مغز منجر به عادی شدن بیش فعالی در این مناطق مغزی ، اختلالات و وسواس فکری عملی می شود.

سبک پرورش:

روشهای فرزندپروری در اختلال وسواس فکری عملی عمل می کنند ، جایی که اشتباهات بسیار انتقادی ارزیابی می شود ، موفقیت ها کمی شناخته می شوند و کودکان حساس می توانند ناامن شوند و سپس با احتیاط و ترس بیشتری نسبت به خواسته ها و ارتباطات بین فردی واکنش نشان دهند و سعی کنند از طریق کمال از اشتباهات و انتقادات جلوگیری کنند. والدین مسئول بیماری نیستند.

فشارهای روانی و استرس:

تسلیم مداوم در برابر فشارهای روزمره فرد را وادار به پیچ و خم تنش و تفکر مداوم می کند ، که وی را در معرض استرس عصبی قرار می دهد ، که باعث اختلالات منجر به اضطراب و سپس به وسواس فکری می شود.

اگر در طول زندگی استرس های غیرمعمول بوجود آید (به عنوان مثال خشونت جسمی که فرد در معرض آن قرار دارد ، خشونت جنسی ، غفلت عاطفی ، مرگ زودهنگام والدین) که باعث می شود افرادی که قبلاً ناامن هستند احساس فشار بیش از حد کنند ، علائم OCD به عنوان گزینه ای برای بازیابی مجدد کنترل اوضاع استفاده می شود. مقابله با آن غیرممکن به نظر می رسد.

ویژگی های شخصیتی:

افرادی که کاملاً می خواهند از اشتباه اجتناب کنند ، معمولاً اقدامات خود را بررسی می کنند. سطح بالایی از اضطراب و عزت نفس پایین به ایمنی بیشتری احتیاج دارند و بنابراین می توانند منجر به اجبار شوند که کمرویی ظاهری و عدم پافشاری نیز از عوامل خطر هستند.

عفونت با برخی بیماری های روانی:

بروز بیماری های روانشناختی مانند افسردگی و اضطراب و قرار گرفتن فرد در معرض آسیب های عصبی مختلف (مانند حمله جنسی ، قلدری ، مرگ یکی از نزدیکان) همه اینها باعث اضطراب و افسردگی می شود ، اینها بیماری های روانی هستند که به شدت با اختلال وسواس فکری مرتبط هستند.

محیط پیرامون فرد:

حضور فرد در محیطی که رفتارهای خشونت آمیز ، اجباری و افکار آشفته فرد را تحت تأثیر آنها و شیوه زندگی خود قرار می دهد که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

محرک هایی برای شروع یا تشدید اختلال وسواس فکری عملی

دلایل اختلال وسواس کاملاً مشخص نیست ، اما عوامل ژنتیکی و محیطی بسیاری در این اختلال دخیل هستند و افرادی که والدین ، ​​خواهر و برادر یا فرزندان آنها OCD دارند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

فواید و خواص ماسک جو دوسر و شیر برای پوست

اغلب حوادث استرس زای عاطفی در زندگی وجود دارد که با احساسات منفی شدید همراه است و این شامل موارد زیر است:

  • استرس شدید در مشارکت و خانواده.
  • انتقال به مرحله جدیدی از زندگی یا وضعیت شغلی مداوم حرفه ای.

این رویدادها لزوماً دلیل OCD نیستند ، با این وجود می توانید یک آسیب پذیری موجود را فعال کنید حتی اگر زودتر از این محدودیت ها عبور کنید.

چه کسانی دچار وسواس فکری عملی می شوند؟

وسواس به اندازه مردان بر زنان تأثیر می گذارد و معمولاً در اوایل بزرگسالی ظاهر می شود ، اما در کودکان نیز می تواند ظاهر شود.

همچنین گفته می شود که بیشتر افراد مبتلا به OCD از سایر اختلالات روانی ، به ویژه افسردگی یا ترس و اضطراب اجتماعی رنج می برند.

این بیماری اغلب کودکان خردسال ، حتی نوجوانان را درگیر می کند ، جایی که بیشتر وسواس ها و اجبارها همان بزرگسالان است.

وسواس حدود 2٪ از مردم را تحت تأثیر قرار می دهد و بنابراین چهارمین بیماری روانی شایع پس از اختلالات ترس ، اعتیاد و افسردگی است.

این اختلال غالباً از اوایل شروع می شود و روند آن مزمن است ، در حدود 65٪ موارد قبل از 25 سالگی و 15٪ پس از 35 سالگی شروع می شود ، زیرا ممکن است در اوایل کودکی رخ دهد.

تشخیص اختلال وسواس فکری عملی

برای تشخیص وسواس ، عمل یا فکر در مورد اختلال وسواس فکری عملی که بیمار انجام می دهد باید حداقل در دو روز در حداقل دو هفته رخ داده باشد ، و تکانه ها باید دردناک باشند یا در فعالیت طبیعی و طبیعی فرد اختلال ایجاد کنند.

مصاحبه ها یا پرسشنامه ها تعیین دقیق میزان OCD را امکان پذیر می کنند.

بحثهای تشخیصی همچنین می تواند یک مطالعه موردی نزدیک باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

تشخیص وسواسی

منتظر نمانید تا بتوانید فعالیت های معمول خود را برای مشاوره انجام دهید ، زیرا اگر علائم اختلال وسواس فکری عملی دارید ، باید برای درمان با یک متخصص مشورت کنید.

اگر یکی از موارد زیر را تجربه کردید به پزشک خانواده یا متخصص بهداشت خود مراجعه کنید:

  • وقتی احساس می کنید که افکار تکراری وجود دارد که ذهن شما را به خود مشغول کرده و باعث پریشانی و اضطراب می شود.
  • وقتی احساس می کنید مجبورید حرکات یا کارها را تکرار کنید بدون اینکه بتوانید خود را کنترل کنید.
  • اگر در انجام فعالیت های خود و انجام مسئولیت های خانوادگی ، شغلی و اجتماعی خود مشکل دارید.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی قادر خواهد بود ارزیابی کند که آیا شما به اختلال وسواس فکری عملی یا بیماری دیگری با علائم مشابه مبتلا هستید.

ایبوپروفن (IBUPROFENO): موارد استفاده و عوارض جانبی »مجله شما

برای ارزیابی صحیح وضعیت شما ، پزشک ممکن است نیاز به بررسی وضعیت جسمی شما یا تجویز آزمایشات داشته باشد و یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما پیشنهاد می کند.

اختلال وسواس فکری عملی

درمان وسواسی

وسواس عملی معمولاً با روان درمانی ، دارو یا هر دو درمان می شود.

در صورت اضطراب یا ناتوانی مرتبط با اختلالات ، بیش از هر چیز باید از بیمار مراقبت شود.

درمان داروها:

درمان های استاندارد برای بزرگسالان و کودکان داروهای ضد افسردگی (مهارکننده های جذب درجه اول سروتونین) است. SSRI ها با افزایش میزان سروتونین بر انتقال دهنده عصبی مغز تأثیر می گذارند و این داروها ممکن است تا 12 هفته طول بکشد تا علائم بهبود یابد.

روان درمانی برای وسواس:

فرد مبتلا به وسواس فکری عملی ابتدا توسط یک درمانگر معاینه می شود ، و سپس در معرض افکار یا موقعیت هایی قرار می گیرد که باعث اضطراب می شود یا منجر به وسواس و اجبار می شود و از این طریق می آموزد که به عنوان یک عادت درگیر اجبار نشود و این رویکرد قصد دارد اضطراب ناشی از چنین افکار و موقعیت هایی را به تدریج کاهش دهد تا فرد بتواند بهتر علائم OCD را کنترل کنید.

درمان شناختی رفتاری:

(جلسات فردی یا خانوادگی هفتگی یا روزانه بسته به شدت آنها) این روش در درمان طیف وسیعی از اختلالات استفاده می شود.

سایر روش های درمانی عبارتند از:

داروهای ضد روان پریشی که دوپامین را هدف قرار می دهند نیز ممکن است مفید باشند ، زیرا این روش های درمانی به طور قابل توجهی دو سوم بیماران را بهبود می بخشد و حدود 20٪ را درمان می کند.

وی ممکن است از تکنیک های تحریک مغز به صورت موردی استفاده کند.

تحریک مغناطیسی Transcranial همانطور که ارزیابی می شود کمتر مضر است زیرا این تحریک نیازی به کاشت الکترود ندارد و بستگی به استفاده از یک میدان مغناطیسی دارد که به مناطق خاصی از مغز درگیر می شود. این روش برای بیش از 10 سال در موارد افسردگی استفاده شده است و نتایج اولیه مثبت را در OCD نشان می دهد .

سرانجام ….

وسواس یک بیماری واقعی است که به طور روزانه به شدت در سبک زندگی تداخل می کند و می تواند از یک زندگی عادی اجتماعی یا شغلی جلوگیری کند.همچنین فرد حتی اگر آگاه باشد که وسواس ناشی از فعالیت ذهنی اوست ، احساس اولویت ها را از دست می دهد.

این مقاله اطلاعات فرهنگی محسوب می شود که نمی تواند جایگزین مشاوره با یک متخصص برای تشخیص و درمان شود.

.

منبع: magltk.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

18 − چهارده =