دلایل ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها و درمان آنها »مجله شما

دلایل ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها و درمان - دلایل ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها و درمان آنها »مجله شما


لکه های سفید ناخن معمولاً ناگهانی ظاهر می شوند و در بیشتر موارد علت ظهور آنها ناشناخته است. علت این بیماری لزوماً نیست ، اما برای تشخیص دقیق این بیماری باید همیشه بررسی و با آنها مشورت شود. شرایط و تعیین علت و گزینه های درمان موجود است.

ناخن ها فقط با ظاهر و رنگشان می توانند اطلاعات زیادی در رابطه با سلامت عمومی شما را به شما بگویند ، بنابراین هر گونه نشانه ای از آنها مانند لکه های سفید غیرطبیعی در نظر گرفته می شود و قطعاً نشان دهنده یک مشکل است.

از آنجا که رشد ناخن بسیار کند است ، لکه های سفید رنگی که اکنون روی ناخن ظاهر می شود ممکن است نشانه یا نشانه ای از یک مشکل سلامتی قدیمی باشد و این مشکل ممکن است از چندین ماه پیش شروع شده باشد.

لکه های سفید روی ناخن ها

لکه های سفید هیچ ارتباطی با هلال ناخن ندارند

این یک نکته بسیار مهم است ، شما باید بین لکه های سفید ظاهر شده به دلیل مشکل و هلال سفید که همیشه در پایه ناخن است ، تفاوت قائل شوید.

لکه های سفید ناشی از یک مشکل سلامتی در هر نقطه از سطح ناخن ظاهر می شوند ، در حالی که هلال سفید یک قسمت اساسی از قسمت های ناخن است و در پایه آن قرار دارد ، این قسمت همیشه وجود دارد ، اما ممکن است ظاهر نشود در بعضی از افراد ، نبود یا ظاهر آن به معنای وجود مشکلی نیست.

برعکس ، لکه های سفید ، وجود آنها در سطح ناخن طبیعی نیست ، بنابراین ، تا زمانی که برای همیشه از شر آن خلاص نشوید ، باید اقدامات لازم را برای درمان مشکل انجام دهید. نباید آن را کنار گذاشت و از آن غافل شد ، گویا این امر طبیعی است.

دلایل ایجاد لکه های سفید روی ناخن ها

بسیاری از دلایل ممکن است منجر به ایجاد لکه های سفید در ناخن شود ، بیشتر این دلایل ساده هستند و خطرناک نیستند ، اما باید با همه آنها که بدتر نمی شوند مقابله و درمان شود و منجر به عوارض جدی تر یا م moreثرتر شود .

در اینجا شایع ترین دلایل ایجاد لکه های سفید در ناخن ها وجود دارد:

تاثیر هوای خنک کولر گازی بر بهبود سلامت روانی و جسمی انسان

قارچ

دست انسان و ناخن هایی که در آن قرار دارد ، قسمت هایی از بدن هستند که بیشتر در معرض عوامل خارجی و آلاینده ها هستند ، در حالت عادی ده ها کلنی باکتری و قارچ روی ناخن ها وجود دارد ، این کلنی ها هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند تا زمانی که از سلامتی خوبی برخوردار باشید و هر از گاهی دستان خود را به خوبی بشویید ، مشکل وجود دارد ، اما گسترش و رشد برخی از انواع قارچ ها ممکن است منجر به ایجاد لکه های سفید در ناخن شود.

ناخن ها زخمی شده اند

ظاهر لکه های سفید ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض ضربه ، آسیب یا فشار باشد (به عنوان مثال بسته شدن درب ممکن است باعث فشار بر انگشت و ناخن شود).

لکه های سفید ناشی از قرار گرفتن ناخن در معرض ضربه ، آسیب دیدگی یا فشار شامل همه ناخن های انگشت نمی شود ، آنها فقط در یک دست و ناخن هایی هستند که در اثر تصادف قرار گرفته اند.

کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن

رشد و نگهداری ناخن های قوی و نرم به وجود بسیاری از مواد مغذی در بدن نیاز دارد و کمبود این عناصر یا برخی از آنها منجر به مشکلاتی می شود ، ممکن است لکه های سفید یکی از آنها باشد ، مهمترین عناصر معدنی که باعث این موارد می شوند لکه هایی که ظاهر می شوند کلسیم و روی هستند.

دارویی

مصرف برخی از داروها می تواند منجر به ایجاد لکه های سفید روی ناخن شود ، متداول ترین نوع دارویی که این مشکل را ایجاد می کند ، داروهای عفونت های باکتریایی ، داروهای عفونت های پوستی و داروهای مسموم کننده خون است ، علاوه بر این داروهایی که برای درمان عفونت های مایع استفاده می شود دستگاه ادراری و ادراری.

برای جلوگیری از این اتفاق ، توصیه می کنیم برای اطلاع از عوارض جانبی احتمالی آنها ، جزوه ارائه شده به همراه داروها را بخوانید ، همچنین می توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا از تأثیر داروها بر سلامت عمومی شما مطلع و آگاه شوید.

دیابت چیست و آخرین درمان دیابت چیست »مجله شما

کم خونی

ظهور لکه های سفید روی ناخن ها می تواند نشانه این باشد که شما از کم خونی فقر آهن رنج می برید ، اما این لکه ها تنها دلیل این بیماری نیستند ، زیرا بیماران مبتلا به کم خونی فقر آهن اغلب از ضعف عمومی بدن رنج می برند و احساس خستگی می کنند در طول روز

پرکاری تیروئید

اگر از اختلالات عملکرد غده تیروئید ، به ویژه پرکاری تیروئید رنج می برید ، مقادیر بالای هورمون های این غده ممکن است منجر به ایجاد لکه های سفید در ناخن های شما شود.

برخی از بیماری های مزمن

اگر از برخی بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی ، نارسایی کلیه یا ذات الریه یا برخی بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما رنج می برید. این ممکن است دلیل ایجاد لکه ها باشد.

درمان لکه های سفید ناخن

به طور کلی لکه های سفید رنگی که روی ناخن ها ظاهر می شوند خطری ندارند و مشکلی ایجاد نمی کنند و در بیشتر موارد این لکه ها پس از مدت کوتاهی به تدریج از بین می روند و هیچ اثری بر جای نمی گذارند.

اما اگر لکه ها به مدت طولانی روی ناخن های شما باقی بماند یا تعداد یا اندازه آنها زیاد شود ، علت آن ممکن است مزمن باشد ، به این معنی که از یک مشکل سلامتی رنج می برید که باید درمان شود ، در این مورد به شما توصیه می کنیم با یک متخصص پوست مشورت کنید که شرایط را تشخیص دهد ، علت را مشخص کند و درمان مناسب را پیشنهاد کند.

در صورت طولانی شدن لکه ها نباید از آنها چشم پوشی کنید ، زیرا مشکل ممکن است یک بیماری مزمن باشد که شما باید آن را درمان کنید ، مانند کم خونی فقر آهن.

در هنگام مراجعه شما به پزشک ، او قبل از هر چیز می خواهد علت ظاهر آنها را بداند ، او ابتدا یک معاینه دقیق از ناخن ها و سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد ، و ممکن است سایر معاینات و آزمایشات ، به ویژه تجزیه و تحلیل خون را برای ببینید آیا از کمبود برخی عناصر ضروری مانند آهن ، کلسیم ، روی یا برخی ویتامین ها رنج می برید.

8 بهترین اتوی مو و نکاتی برای مراقبت از آن

اگر علت لکه های سفید ضربه یا فشار باشد ، ناخن می تواند خود را تجدید کند ، فقط باید مدتی صبر کنید ، اما اگر مشاهده کردید که شکل ناخن تغییر شکل داده ، تغییر رنگ داده یا تغییر شکل داده است. خون در زیر آن جمع می شود ، پس باید بلافاصله با یک متخصص پاتولوژی مشورت کنید.

اگر پزشک متوجه شود که علت مشکل قارچ است ، برخی از داروهای ضد قارچ را برای شما تجویز می کند و ممکن است برای از بین بردن آنها پمادها یا کرم های موضعی تجویز کند.

در بدترین حالت ، علت ظاهر شدن لکه ها به دلیل یک بیماری مزمن است ، در این حالت لازم است علت را مشخص کرده و تحت نظارت پزشکی مشکل را حل کنیم تا از ظهور لکه ها و هرگونه عارضه دیگر جلوگیری شود. علائم.

مشاوره عمومی

برخی روش ها وجود دارد که می توانید از ظهور هر یک از این لکه ها در ناخن جلوگیری کنید ، در اینجا چند نکته وجود دارد:

  • حتماً از بهداشت ناخن ها به خوبی مراقبت کنید ، با این کار می توانید احتمال آلودگی ناخن ها را با قارچ ها و بیماری های پوستی که باعث ایجاد این لکه ها می شوند ، کاهش دهید.
  • هنگام لمس موادی که باعث تحریک پوست می شوند مراقب باشید ، زیرا این مواد ممکن است بر سلامت ناخن های شما تأثیر منفی بگذارد.
  • لاک ناخن نباید به طور مداوم استفاده شود ، زیرا ناخن ها بخشی از پوست هستند و نیاز به قرار گرفتن در معرض هوا دارند ، لاک ناخن از این امر جلوگیری می کند ، و برخی از مواد موجود در آن ممکن است منجر به ایجاد لکه ها شود ، علاوه بر این ، استفاده لاک ناخن لکه ها را می پوشاند ، که این مسئله مشکل را تشخیص می دهد. ممکن است مشکل پس از یک دوره طولانی کشف نشود و درمان را دشوارتر کند.
  • حتماً ناخن های خود را مرطوب کنید. این مهمترین نکته مراقبت از پوست و ناخن است. بهترین راه برای این کار نوشیدن آب کافی است.

.

منبع: magltk.com

Leave a Comment

دو × 1 =