دلایل نفس بد دهان … 12 دلیل پشت نفس مزاحم شما »مجله شما

دلایل نفس بد دهان 12 دلیل پشت نفس مزاحم شما - دلایل نفس بد دهان ... 12 دلیل پشت نفس مزاحم شما »مجله شما


این بسیار رایج است ، ممکن است در نتیجه چیزی که شما آن را مصرف کرده اید اتفاق بیفتد و ممکن است به دلیل یک مشکل سلامتی در دهان یا معده باشد و ممکن است جدی تر از آنچه شما فکر می کنید باشد! بنابراین ، در اینجا دلایل ایجاد بوی بد دهان ، با راه حل مناسب برای هر یک وجود دارد.

از کجا می دانید نفس شما بوی خوبی نمی دهد؟ به سادگی کف دست خود را همزمان به دهان و بینی خود نزدیک کنید (دو یا سه سال در این بین بگذارید) و نفس عمیق بکشید یا دم بزنید ، آیا بوی بدی گرفته اید؟ نگران نباشید اما شما باید علت آن را بدانید و با مشکل کنار بیایید.

دلایل بوی بد دهان

دلایل بوی بد دهان

در اینجا 12 دلیل وجود دارد که می تواند پشت نفس دردسرساز شما باشد!

1 – بی توجهی به بهداشت دندان و دهان

غفلت و تمیز نکردن دندان ها یا انجام کارها ، اما به روشی اشتباه ، می تواند یکی از مهمترین دلایل ایجاد بوی بد دهان باشد و بیایید با جزئیات از داستان شروع کنیم.

پلاک ماده ای چسبناک و شفاف است که کل دندان ها ، زبان و دهان را می پوشاند. این ماده حاوی باکتری است. این باکتری ها با بقایای غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید تعامل می کنند و اسیدها و ترکیباتی را که بوی نامطبوعی دارند و دلیل بوی دهان شماست آزاد می کنند.

متأسفانه ، موضوع در پایان بوی بد دهان متوقف نمی شود و اگر این تنها مشکل بود ، مسئله ساده بود ، زیرا اسیدهای آزاد شده توسط باکتری ها باعث از بین رفتن لایه مینا و پوسیدگی دندان می شوند.

علاوه بر این ، اگر لایه پلاک بدون از بین بردن آن باقی بماند ، روی دندان های شما سفت می شود و به لایه سختی از تارتار تبدیل می شود که نمی توان با آن مقابله کرد و مشکلات زیادی برای دندان ها ایجاد می کند که یکی از آنها بوی بد دهان است.

تاکنون مشاهده کردیم که چشم پوشی از مسواک زدن چقدر غم انگیز و چشم سیاه است ، بنابراین حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان مسواک بزنید ، علاوه بر استفاده از نخ دندان و شستشو ، اطمینان حاصل کنید دهان از باکتری ها پاک نمی شود و مکان های تمیز که برس نمی تواند برسد.

ممکن است مورد توجه شما قرار گیرد: روش هایی برای پاکسازی دندان از تارتار در خانه و دلایل ظاهر و عوارض آن چیست

2 – برخی از انواع غذاها و نوشیدنی ها

بعضی از انواع غذاها و نوشیدنی ها بوی بد دهان ایجاد می کنند ، مستقیماً به دلیل داشتن بوی شدید یا به طور غیرمستقیم به دلیل اختلالات گوارشی.

  • غذاهایی مانند: سیر – پیاز – ادویه جات با طعم قوی مانند کاری – غذای دودی – برخی از انواع ماهی ها – پنیرها …
  • نوشیدنی های دارای خاصیت اسیدی ، به ویژه قهوه ، می توانند باعث تغییر بوی دهان شوند.
  • مکمل های غذایی مانند مکمل های ویتامین و مواد معدنی ، روغن ماهی …
  • بدنبال یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات (کتو) ، بدن را به مصرف چربی برای دریافت انرژی از آن سوق می دهد و این باعث بوی تنفس (کتوژنیک) می شود.

راه حل در چنین مواردی پرهیز از خوردن غذاهایی است که بوی شدید دارند ، به خصوص قبل از رفتن به مکان های مهم و قبل از ملاقات با دیگران ، علاوه بر اتکا به دهانشویه هایی که باعث شادابی دهان می شوند ، باید درباره مکمل های غذایی که با پزشک خود مصرف می کنید نیز صحبت کنید.

روش رنگ آمیزی مو با حنا و زردچوبه یک روش آسان و رنگ های مشخص است

شاید برایتان جالب باشد: بهترین نوع دهانشویه ها و اهمیت استفاده از آن

3 – کمبود بزاق و خشکی دهان

بزاق مهمترین خط دفاعی دهان است زیرا برای از بین بردن باکتری ها ، مواد غذایی و پلاک هایی که می تواند تجزیه و باعث بوی بد دهان شود ، عمل می کند. از طرف دیگر ، بزاق بین دندانهای شما و بین اسیدها و قندهایی که می خورید و آنهایی که توسط باکتری ها می خورید مانعی دفاعی ایجاد می کند و از این طریق دندان های شما را از تجزیه محافظت می کند. و همچنین نقش آن در خنثی سازی PH دهان.

دلایلی وجود دارد که می تواند در پشت کمبود بزاق و خشکی دهان نهفته باشد ، مهمترین آنها عبارتند از: اختلالات غدد بزاقی – تنفس مداوم دهان – عارضه جانبی برخی داروها – کمبود آب بدن و کمبود آب مصرفی … در چنین مواردی ترجیح دارد علاوه بر مصرف با پزشک مشورت کنید مقدار کافی آب داشته باشید و مطمئن شوید که از طریق بینی نفس می کشید نه از طریق دهان.

شاید برایتان جالب باشد: 11 علائم کم آبی زیر شما را از نیاز بدن به آب آگاه می کند

4- عفونت ها و مشکلات دندان ها و لثه ها

بوی بد دهان می تواند یکی از مهمترین علائمی باشد که نشان دهنده وجود مشکلی در دندانها ، لثه ها و دهان است که مهمترین آنها عبارتند از:

  • التهاب لثه باعث ایجاد طعم و بوی عجیب دهان و همچنین درد می شود.
  • وجود حفره ها و فضاهای بین دندان ها یا بین دندان ها و لثه ها می تواند مکان ایده آل برای رشد و جمع آوری باکتری ها و پلاک ها باشد و دستیابی و تمیز کردن آنها با برس دشوار است.
  • مشکلات دندانی و پوسیدگی از مهمترین دلایل بوی بد دهان است ، به خصوص اگر از موضوع و ایجاد پوسیدگی تا حد پیشرفته غافل شوید.
  • تجمع تارتار بر روی دندانها به طور مستقیم و غیرمستقیم یکی از دلایل بوی بد دهان در نظر گرفته می شود ، زیرا منجر به عفونت لثه به دلیل عفونت و بسیاری از مشکلات می شود.

در چنین مواردی ، راه حل در دست پزشک است ، یا تجویز درمانی برای التهاب ، یا درمان پوسیدگی ، یا نصب ارتودنسی یا برداشتن تارتار از آنها.

5 – سیگار می کشید!

سیگار کشیدن مهمترین علت بروز مشکلات مختلف دهان است ، از بوی بد دهان گرفته تا عفونت و سرطان ، لک شدن دندان ها و زبان به قهوه ای یا سیاه شدن.

سیگار کشیدن از چند جهت باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان می شود که مهمترین آنها عبارتند از: سیگار کشیدن بر غدد بزاقی تأثیر می گذارد ، مقدار آن را کاهش می دهد و منجر به خشکی دهان می شود – باعث عفونت لثه و دهان و بوی بد آن می شود – ترکیبات دخانیات بر روی دندان ها و زبان باقی مانده و بوی نامطبوع دارند – عفونت های گلو و حنجره – سرطان دهان ، لثه ، گلو و غیره.

التهاب لثه و بوی بد دهان مشکلی است که قابل حل است »مجله شما

راه حل این است که فقط از شر بوی بد دهان خلاص نشوید ، بلکه برای محافظت از دهان و دندان خود ، ترک سیگار برای همیشه است.

ممکن است مورد توجه شما قرار گیرد: اگر سیگار می کشید یا می خواهید شروع به کار کنید ، در اینجا فواید شگفت انگیز سیگار کشیدن آورده شده است

6 – عفونت های بینی ، گلو و لوزه ها

معمولاً ، مشکلات سلامتی در بینی و گلو با آنچه که به آن قطره بینی می گویند همراه است ، به طوری که بلغم جمع می شود و تجمع می یابد – بلغم ماده ای مخاطی است که در نتیجه حمله بدن به اجسام بیماری زا ایجاد می شود – باکتری ها می توانند از این بلغم تغذیه کرده و بوی نامطبوع دهان را به همراه بوی خود بلغم ایجاد کنند.

هنگامی که خلط و باقی مانده روی آن جمع می شود ، و احتقان ایجاد می شود و همراه با بوی نامطبوع است ، این موضوع در التهاب لوزه مشابه است.

مشورت با پزشک و انجام درمان مناسب التهاب مهمترین مرحله برای مقابله با این بیماری ، همراه با داروهای خانگی که باعث رفع بلغم و احتقان می شوند ، مانند: چای بابونه – عسل با آب گرم و آبلیمو – شستشو با آب و نمک …

شاید برایتان جالب باشد: درمان التهاب لوزه برای بزرگسالان … 20 درمان خانگی که می توانند با گلودرد مقابله کنند

7 – روزه گرفتن … ساعت ها از غذا خوردن خودداری کنید

روزه گرفتن از چند جهت می تواند یکی از دلایل ایجاد بوی بد دهان باشد که مهمترین آن این است که پرهیز از خوردن غذا برای مدت طولانی بدن را به سوزاندن چربی ها و مصرف آنها برای گرفتن انرژی از آنها تحریک می کند و در نتیجه باعث انتشار کتون (کتون) می شود.

همچنین گذراندن مدت زمان طولانی بدون خوردن و آشامیدن باعث کم آبی بدن و کاهش میزان بزاق می شود.

روزه داری و بویایی که در دهان ایجاد می کند مسئله خطرناکی محسوب نمی شود ، بلکه نشانه خوبی است که نشان می دهد بدن شما چربی های ذخیره شده خود را مصرف می کند ، اما می توانید با مسواک زدن دندان ها با خمیر دندان برای اطمینان از نفس کشیدن راحت در ساعات ناشتایی با این مسئله مقابله کنید.

8- مشکلات سیستم گوارشی

مشکلات و اختلالات گوارشی می تواند از دلایل اصلی بوی بد دهان باشد و این اختلالات را می توان با موارد زیر نشان داد: مشکلات گوارشی – سندرم روده تحریک پذیر – معده عصبی – یبوست …. همچنین ، اگر از GERD رنج می برید ، ممکن است بویی از دهانتان خارج شود که مربوط به آنچه قبلاً خورده اید باشد.

مشکلات هضم غذا بسیار شایع است و به دلایل زیادی بروز می کند.به طور کلی ، درمان در موارد طبیعی با رعایت رژیم غذایی سالم علاوه بر عادت های سالم در مصرف آب کافی و کاهش قندها و غذاهای چرب علاوه بر جلوگیری از استعمال دخانیات است.

در موارد پیشرفته که مدت طولانی به طول می انجامد ، یا طبیعت حاد یا فزاینده ای دارند ، لازم است با پزشک مشورت کنید ، زیرا ممکن است مشکل جدی تری باشد و نیاز به درمان داشته باشد.

9 – عوارض جانبی برخی از داروها

بسیاری از داروها از چند جهت دارای عوارض جانبی بوی دهان هستند. داروها می توانند باعث خشکی دهان و کاهش میزان بزاق و یا تغییر PH محیط دهان شوند و آن را برای رشد و شکوفایی باکتری های ایجاد کننده بوی دهان مناسب کنند.

فواید پودر زغال برای تمیز کردن دندان ها و روش های استفاده

همچنین ، برخی از داروها وقتی در بدن تجزیه می شوند ، مواد شیمیایی آزاد می کنند که می توانند حرکت کنند و به جریان خون یا دستگاه تنفسی برسند و باعث بوی بد دهان شوند.

درصورتی که مشکل بوی دهان شما با مصرف داروی خاصی همزمان شود ، باید به پزشک مراجعه کرده و در مورد دارو و عوارض آن صحبت کنید و در چنین مواردی ممکن است دهان شویه مناسبی برای شما تجویز کند که با دارویی که مصرف کرده مغایرت نداشته باشد یا ممکن است داروی دیگری تجویز کند که چنین عوارض جانبی ایجاد نکند.

10 – دندان مصنوعی و ارتودنسی ثابت

پروتزهای ثابت و ارتودنسی می توانند پشت بوی دهان باشند ، به خصوص اگر فضای زیادی بین آنها و دندان ها وجود داشته باشد به طوری که قسمت ها و باقی مانده های غذا گیر کرده و تمیز کردن و دسترسی به آنها با برس دشوار است.

در صورت اعتماد به پروتزهای دندانی یا ارتودنسی ثابت ، تمرکز شما بیشتر روی تمیز کردن دندان ها با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و سپس استفاده از محلول شستشوی مناسب خواهد بود.این امر باعث می شود که تردی و پوسیدگی غذا در مکان هایی که به سختی قابل مشاهده هستند باقی نماند.

شاید برایتان جالب باشد: 20 نکته در مورد حفظ دندان بعد از ارتودنسی و در اولین دوره نصب آن

11. دهانشویه به تنهایی کافی نیست

همانطور که مشاهده کردید ، دلایلی که می توانند پشت بوی دهان باشند ، بسیار زیاد است ، اما تنها تکیه بر لوسیون نیز ممکن است در میان آنها باشد! علیرغم اهمیت آن و اینکه نفس تازه ای را به شما تضمین می کند ، به تنهایی کافی نیست ، بنابراین نمی تواند جایگزین برس و خمیر شود و نمی تواند با دلایل ایجاد بوی بد دهان داخلی و مشکلات سلامتی مقابله کند.

به لوسیون و آدامس های بدون قند تکیه کنید ، اما باید علت اصلی را نیز شناسایی کرده و با آن مقابله کنید تا از ریشه این مشکل خلاص شوید.

شاید برایتان جالب باشد: فواید و مضرات آدامس برای سلامتی بدن اطلاعات مهم

12 – سایر شرایط سلامتی که باعث بوی بد دهان می شود

یک گروه از شرایط سلامتی وجود دارد که باعث بوی بد دهان می شود ، برخی از آنها طبیعی هستند و برخی از آنها خطرناک تر هستند.

تجمع بقایای مواد غذایی روی لوزه ها و سپس سفت شده ، آنها به اصطلاح سنگهای بادام ایجاد می کنند و بوی بد دهان نیز می تواند نشانه ای از سرطان دهان یا سرطان گلو یا حلق باشد ، همچنین بیماری های لثه و دستگاه گوارش ، دیابت و سندرم شوگرن است که با خشکی دهان ، چشم و پوست نشان داده می شود. با درد عضلانی …

به همین دلیل لازم است که برای دریافت به موقع معالجه با پزشک مشورت شود ، تا شرایط در آغاز باشد و او بتواند سریعتر و موثرتر به درمان ها پاسخ دهد.

اکنون لیستی از دلایلی که می تواند پشت نفس شما باشد وجود دارد ، بنابراین می توانید مستقیماً با آن کنار بیایید!

منابع

.

منبع: magltk.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

چهار × 1 =