رابطه آهک و بوی بد دهان چیست؟ مجله شما

رابطه آهک و بوی بد دهان چیست؟ مجله شما - رابطه آهک و بوی بد دهان چیست؟ مجله شما


بوی نفس همه را تحت تأثیر قرار می دهد. در برخی از مواقع ، بوی بد دهان می تواند در اثر مشكل در دهان یا دندان یا در نتیجه یك مشكل بهداشتی داخلی ایجاد شود و همچنین می تواند یك مشكل موقتی یا یك بیماری مزمن باشد كه نیاز به آگاهی از علت و درمان آن دارد و آمار نشان داده است كه 50 درصد بزرگسالان در دوره ای از زندگی خود از بوی بد دهان رنج می برید.

تارتار دندان چیست؟

تارتار یک لایه مایل به زرد است که روی دندان ها ایجاد می شود و به آن تارتار می گویند پلاکاین لایه در نتیجه رسوبات آهک که از طریق گردش خون در رگها و رگها به همراه خون می آید و بر روی سطح دندانها رسوب می کند ، ایجاد می شود ، مشکل تارتار ، آهک یکی از مهمترین دلایل پوسیدگی دندان و بیماری لثه است که علاوه بر یکی از دلایل اصلی بوی بد دهان ، یک دید ناخواسته است.

علل و عوامل ایجاد تارتار بر روی دندان ها

آهک در نتیجه بسیاری از عوامل و دلایل ایجاد شده است ، از بی توجهی به تمیز کردن مرتب دندان ها تا سیگار کشیدن و موارد دیگر ، معروف ترین این دلایل در اینجا است:

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات هم به سنگ گلو و هم به بوی بد دهان کمک می کند زیرا حاوی نیکوتین و سایر مواد مضر است.

بی توجهی به تمیز کردن دندان ها

همانطور که مشخص است ، غفلت از تمیز کردن دندانها یکی از مهمترین دلایل تشکیل باکتریهای پلاک است که به تشکیل تارتار کمک می کند.

غذاهای سرشار از قند بخورید

خوردن غذاهای سرشار از قند مانند شیرینی و میوه ها و آهن آنها می تواند منجر به تشکیل باکتری پلاک شود که در نتیجه منجر به التهاب لثه ، پوسیدگی دندان و سایر بیماری های پیشرفته لثه می شود.

آسیب و عوارض پلاک دندانی

 1. به دلیل تجمع غذا باعث بوی بد دهان می شود.
 2. دهان را به پناه باکتری ها تبدیل می کند.
 3. این باعث عفونت های شدید لثه شده و آنها را مستعد خونریزی می کند به ضعیف ترین دلایل ، که باعث نگرانی بسیاری از بیماران می شود.
 4. آهک باعث فرسایش لثه و فرسایش مینای دندان و همچنین استخوان نگهدارنده دندان می شود.
 5. باعث می شود ریشه دندان ها در معرض حساسیت بیشتری نسبت به درد ناشی از سرما و گرما باشد.
 6. فاصله بین دندان ها را گسترش می دهد.
درباره عوارض بارداری قبل ۲۰ سالگی چه می دانید؟

نکاتی برای کاهش تجمع پلاک های دندانی

رابطه آهک و بوی بد دهان چیست؟ مجله شما - رابطه آهک و بوی بد دهان چیست؟ مجله شما
 1. مسواک زدن دو تا سه بار در روز به مدت یک تا دو دقیقه با مسواک نرم یا متوسط.
 2. شما باید خمیر دندان غنی از فلوراید را انتخاب کنید ، زیرا به ترمیم و ترمیم مینای دندان کمک می کند.
 3. نخ دندان کشیدن تنها راه پاک کردن تارتار بین دندانها و مکانهایی است که مسواک نمی تواند به آنها برسد.
 4. روزانه از دهان شویه برای کمک به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده تارتار استفاده کنید.
 5. سیگار را ترک کنید و رژیم را رعایت کنید.

تارتار دندان و ارتباط آن با بوی دهان

بین پلاک دندان و بوی بد دهان رابطه تنگاتنگی وجود دارد که به دلیل اسیدهای تولید شده توسط باکتری در پلاک منجر به کاهش سطح pH می شود ، که ممکن است منجر به فرسایش مینای دندان و همچنین ایجاد التهاب لثه شود که به نوبه خود منجر به تشکیل بوی بد دهان می شود و آهک دندان نیز در ایجاد آن مثر است. تجمع پلاک ، که بر بهداشت دندان تأثیر می گذارد ، در نتیجه بوی بد دهان ایجاد می شود.

سایر دلایل بوی بد دهان

1 – غذا

باقیمانده های غذایی جمع شده در داخل و اطراف دندان ها می توانند بوی آلودگی ایجاد کنند.بعضی از انواع مواد غذایی ، به ویژه سرشار از ادویه جات ، ممکن است باعث بوی بد دهان شود و متداول ترین نوع غذایی که باعث بوی بد دهان می شود سیر و پیاز است.

2 – مشکلات دندانی

عدم رعایت بهداشت کافی دندان می تواند منجر به بدبویی نفس و در نتیجه بوی نامطبوع دهان شود.

احتمال بارداری بلافاصله بعد از پریود

3 – خشکی دهان

بزاق در تمیز كردن و مرطوب كردن دهان نقش دارد ، هنگامی كه دهان خشك است ، سلولهای مرده روی زبان جمع می شوند و پوسیدگی ایجاد می كنند و باعث بوی بد دهان در دهان می شوند و دهان معمولاً هنگام خواب خشك می شود و این دلیل بوی بد دهان هنگام بیدار شدن از خواب است. همچنین برخی از داروها باعث خشکی دهان از طریق تأثیر بر غدد می شوند. بزاقی

4- باکتری هایی که روی زبان ایجاد می شوند

پشت زبان تعداد زیادی شیار و شکاف دارد ، بنابراین مکانی ایده آل برای رشد و تجمع باکتری هایی است که باعث بوی بد دهان می شوند.

برای خلاص شدن از این مشکل ، می توان از زبان سوهان ماده چسبنده ای را که روی سطح پشتی آن جمع می شود ، پاک کرد ، اما اثبات نشده است که این روش بسیار مثر است ، زیرا خراشنده زبان علاوه بر احتمال کمی که باعث ایجاد خطر برای زبان می شود ، نمی تواند به تمام مناطق مورد نیاز برسد ، بنابراین بهترین راه حل خلاص شدن از شر یکی از این باکتریها استفاده روزانه از دهانشویه ضد عفونی کننده است.

5- شرایط پزشکی خاص

از مهمترین دلایل دیگر ایجاد بوی بد دهان می توان به بیماری لثه و برخی بیماریهای دیگر از جمله حساسیت به برخی عناصر یا حساسیت به لاکتوز اشاره کرد و داشتن دیابت و عدم کنترل خوب آن ممکن است منجر به دریافت کتون شود (یک محصول جانبی شیمیایی برای چربی سوزی به جای گلوکز برای بدست آوردن انرژی) که به نوبه خود باعث بوی بد دهان می شود.

در صورت ابتلا به بوی بد دهان مزمن که به هیچ یک از روش های درمانی که در این مقاله ذکر کردیم پاسخ ندهد ، می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید یا در برخی موارد برای تعیین وضعیت سلامتی زمینه ساز مشکل بوی بد دهان و مراجعه به پزشک عمومی باید به درمان عمومی بپردازید.

مزایای پیاده روی در بارداری و آنچه باید رعایت کنید

نکاتی برای خلاص شدن از شر بوی بد دهان

1610912363 240 رابطه آهک و بوی بد دهان چیست؟ مجله شما - رابطه آهک و بوی بد دهان چیست؟ مجله شما
 1. مسواک زدن با استفاده از روش های سنتی مانند مسواک زدن ، خمیر دندان ، نخ دندان یا استفاده از دهان شویه.
 2. از مسواک زدن به خوبی پس از هر وعده غذایی و قبل از خواب غافل نشوید.
 3. حفظ لثه سالم زیرا به جلوگیری و کاهش بوی بد دهان کمک می کند.
 4. برای جلوگیری از خشکی دهان به مقدار زیاد آب بنوشید.
 5. در آخر ، به طور دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنید.

روش های از بین بردن پلاک دندان در خانه

 • با استفاده از محلول متشکل از آب ، نمک و سرکه سفید ، جایی که سرکه سفید به آهک دندان نفوذ می کند و به تجزیه آن کمک می کند ، باکتری های جمع شده را از بین می برد و از گسترش عفونت در دندان و لثه جلوگیری می کند ، دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را به یک فنجان آب گرم اضافه می کنیم و سپس کمی نمک به آن اضافه می کنیم و ما با این محلول یک بار صبح یا عصر ، به صورت روزانه غرغره کنید.
 • دندانها را با استفاده از بی کربنات سدیم با نمک ضد عفونی کنید به این ترتیب دو قاشق غذاخوری بی کربنات سدیم را با کمی نمک مخلوط کرده و چندین بار در روز با محلول غرغره می کنیم.
 • از بین بردن پلاک های دندانی با استفاده از روغن نارگیل ، روغن نارگیل برای مقابله با باکتری های جمع شده در دهان و تشکیل پلاک های دندانی کار می کند ، برای اینکه از روغن نارگیل بهره مند شوید ، می توانید دندانها را با آن غرغره کنید یا بشویید.
 • سرانجام می توان با کمک مسواک برقی تجمع پلاک را کاهش داد و به استفاده از آن ادامه داد.

.

منبع: magltk.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

بیست + 4 =