سه شنبه , فروردین 31 1400
راهنمای شما در مورد مهمترین روشهای خانگی و دارویی در - راهنمای شما در مورد مهمترین روشهای خانگی و دارویی در درمان پارگی عضله لگن ، علل و علائم آن

راهنمای شما در مورد مهمترین روشهای خانگی و دارویی در درمان پارگی عضله لگن ، علل و علائم آن

فعالیت بدنی و حرکت نقش مهمی در زندگی فرد دارد ، زیرا سلامتی و تعادل را برای تمام اعضای بدن تضمین می کند. هنگام انجام تمرینات خاص ، بسیاری از سیستم های بدن به صورت روان و هماهنگ کار می کنند ، مهمترین آنها سیستم عضلانی است.

سیستم عضلانی هنگام انجام ورزش با شتاب ناگهانی ، یا هر تلاش اغراق آمیز ، منجر به پارگی عضله ران می شود ، تحت تأثیر نامطلوب قرار می گیرد ، مهم این است که عضله ران پاره شده را در اسرع وقت درمان کنید ، زیرا با توجه به شدت آسیب درمان می شود و درد این مقاله را با ما دنبال کنید تا با هم درمورد مهمترین راههای درمان پارگی عضله لگن ، دلایل آن و برخی نکات کلی برای جلوگیری از پارگی عضله آشنا شوید.

فهرست مطالب

پارگی عضله چیست؟

پارگی عضله آسیب جدی است که باعث پارگی بیش از 5٪ فیبرهای عضله می شود. عضله به طور جزئی یا کاملاً پاره می شود و این به دلیل شدت آسیب دیدگی و تأثیر آن بر روی عضله است.

شاید برایتان جالب باشد: پارگی عضلات شانه علائم و روش های درمانی برای دستیابی به بهبودی کامل

عضله ران چیست و عملکرد آن چیست؟

عضله ران قوی ترین عضله در بدن انسان است. در قسمت جلوی ران قرار دارد. عضله ران (عضله چهار سر) یا (عضله چهار سر) نامیده می شود زیرا از چهار عضله جداگانه تشکیل شده است: عضله راست روده راست ، عضله گشاد شده داخلیعضله وستوسوس لترالیس و عضله پهن میانی. این عضلات در تاندون عضله چهارسر ران شرکت می کنند که وارد کشکک می شود. عملکرد عضله ران این است که پا را در مفصل زانو گسترش دهد و ران را در مفصل ران خم کند و وظیفه حمایت و تثبیت استخوان های ران را بر عهده دارد و به بدن توانایی تحمل و بلند کردن را می دهد. وزنه های سنگین

درجه پارگی عضله ران چیست؟

شدت پارگی عضله ران در سه درجه طبقه بندی می شود ، در هر درجه علائم نیز تغییر می کند. در ادامه ، در مورد درجه شدت پارگی عضلات سه ران و میزان خطر ابتلا به آن صحبت خواهیم کرد. عضله ران با توجه به درجه آسیب دیدگی:

پارگی عضله درجه 1:

تعداد الیاف آسیب دیده در این مورد بسیار کم است. یک آسیب جزئی به اکثر افراد اجازه می دهد تا به راحتی فعالیت بدنی خود را ادامه دهند ، با این حال بهتر است آن را متوقف کنید و درد را نادیده نگیرید ، حتی اگر خفیف باشد. در این حالت ، اشک در طی دو تا سه هفته به خودی خود بهبود می یابد. با این وجود ، مراجعه به پزشک ، تشخیص آسیب و جلوگیری از خطر عود با از سرگیری فعالیت بدنی در مدت زمان کوتاه ، توصیه می شود.

پارگی عضله درجه 2:

تعداد الیاف آسیب دیده زیاد است ، درد شدید است و در بیشتر موارد هماتوم قابل مشاهده است. کسانی که از آن رنج می برند قادر به ادامه فعالیت قبلی نیستند. در این حالت تشخیص و درمان توان بخشی عضلات برای بازگشت عضلات به حالت طبیعی خود ضروری است.

پارگی عضله درجه 3:

بدترین حالت ، که در آن پارگی تقریباً کامل است (حداقل الیاف). درد شدید ، هماتوم و اختلال عملکرد رخ می دهد. در این درجه ، پارگی عضله لگن نیاز به مراقبت پزشکی و توانبخشی دقیق دارد تا آنجا که ممکن است آسیب عملکردی را کاهش دهد. همیشه دستیابی به بهبودی کامل عضله امکان پذیر نیست.

دلایل اصلی پارگی عضله ران

دلایل زیادی وجود دارد که باعث پارگی عضله ران می شود ، مهمترین آنها:

 • اختلالات در عملکرد عضلات یا الگوی حرکتی.
 • کاهش انعطاف پذیری عضلات.
 • فشار نادرست یا بیش از حد باعث پارگی عضلات ران می شود ، بنابراین عضله دیگر قادر به مقاومت در برابر نیروهای کششی عظیم نیست.
 • گرم شدن ناکافی قبل از انجام تمرینات تمرینی قدرتی.
 • انجام تمرینات یا فعالیتهای دشوار و سنگین پس از مدتها بی تحرکی.
 • پوشیدن کفش های تنگ یا پاشنه بلند برای مدت طولانی.
 • کوتاه شدن یا سفتی عضلات.
 • هوای سرد و لباس نامناسب.
 • سرعت بیش از حد و عملکرد ناگهانی در ورزش و سایر فعالیت ها.
 • خیلی سریع تمرین یا هرگونه تلاش عضلانی خود را پس از آسیب قبلی عضله از سر بگیرید.
 • بدن فاقد نمک و مواد معدنی است.
 • خستگی و ضعف عمومی.
نحوه شستن مو با قهوه و مهمترین فواید آن

علائم رایج پارگی عضله ران

عضله ران پاره شده علائم مختلفی دارد که با توجه به شدت آسیب دیده می شود و این علائم عبارتند از:

 1. درد تیز در محل آسیب ، به خصوص در لمس ، و معمولاً مانند یک ضربه چاقو احساس می شود.
 2. احساس درد هنگام راه رفتن ، به ویژه هنگام بالا رفتن از پله ها و ایستادن روی انگشتان پا.
 3. کوفتگی هایی که روی پوست یا آنچه که نامیده می شود (هماتوم ، یعنی خونریزی داخلی در عضلات به دلیل ترکیدن رگ های خونی) ظاهر می شود.
 4. تورم معمولاً به دلیل افزایش حجم بافت اطراف عضله ایجاد می شود.
 5. ناتوانی در حرکت
 6. گرفتگی عضلانی مکرر.
 7. عفونت ها

تشخیص پارگی عضله

در مورد پارگی عضله لگن ، تشخیص نقش اصلی را دارد ، بنابراین فرد آسیب دیده باید پس از آسیب دیدگی به پزشک مراجعه کند ، نادیده گرفتن عضله پاره ران و درمان نشدن درست نیست ، به خصوص وقتی که صحبت از پارگی عضله از درجه بالایی.

متخصص ارتوپد یک تشخیص مقدماتی بالینی را انجام می دهد ، و به منظور ارزیابی صحیح ساختار عضله ، پزشک با استفاده از موارد زیر تشخیص قطعی و دقیق می دهد:

 1. تصویربرداری تشدید مغناطیسی: پزشک تصاویر مقطعی مختلفی از عضله ران آسیب دیده ایجاد می کند ، این تصاویر اطلاعات کاملی در مورد وضعیت عضله ، رباط ها ، غضروف و تاندون ها فراهم می کند.
 2. اشعه ایکس: این نوع اسکن برای تشخیص آسیب به ساختار استخوان در طی آسیب عضلانی استفاده می شود.
 3. سونوگرافی داپلر: در صورت وجود هماتوم بزرگ و تورم انجام می شود ، این معاینه فرصتی را برای ارزیابی دقیق وضعیت رگهای خونی ، به ویژه عروق و رگها فراهم می کند ، این نوع تشخیص جریان خون را با دقت بالا تجسم می کند ، بنابراین که پزشک می تواند وضعیت عملکرد سیستم گردش خون را ارزیابی کند. پس از تشخیص دقیق ، در اسرع وقت باید درمان مناسب انجام شود.

چگونه می توان عضله ران پاره شده را درمان کرد

بهترین کار این است که شما بدانید چگونه می توانید کمکهای اولیه برای کشاله ران شکسته تهیه کنید. با استفاده از کیت کمک های اولیه و داروهای بدون نسخه می توانید آسیب دیدگی جزئی را خود درمان کنید ، اما اگر آسیب دیدگی شدید و دردناک باشد به کمک پزشکی نیاز خواهید داشت.

روش ها و مراحلی وجود دارد که می توانید برای کمک به درمان پارگی عضله لگن انجام دهید ، از جمله:

درمان خانگی:

آسیب دیدگی درجه یک در عضلات ران معمولاً نیازی به معالجه پزشک ندارد. می توانید یک آسیب دیدگی جزئی را در خانه خود به تنهایی درمان کنید. تنها کاری که باید انجام دهید موارد زیر است:

راحتی:

تا زمانی که نتوانید عضله آسیب دیده را بدون درد حرکت دهید ، هیچ تلاشی نکنید. عضله ران باید تا دو هفته استراحت کند. می توانید تا زمانی که درد کاملاً از بین نرود از وسایل کمکی مانند عصا یا عصا استفاده کنید. اگر احساس می کنید که درد هنوز هم وجود دارد و بدتر می شود ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال اینکه شما رنج برده اید وجود دارد آسیب جدی تر

بسته های یخ:

کیسه یخ را در یک پارچه یا حوله نازک بپیچید و آن را به ران آسیب دیده بمالید ، این کار را به مدت 20-30 دقیقه هر 3-4 ساعت ، به مدت 2-3 روز یا تا زمانی که درد از بین برود ، انجام دهید. یخ خونریزی در بدن را کاهش می دهد (هماتومادم ، التهاب و درد را کاهش می دهد.

فشار ران:

بهتر است به عضله آسیب دیده فشار ملایم وارد کنید یا ناحیه آسیب دیده را با باند فشاری بپیچید هدف این است که از بدتر شدن تورم جلوگیری کنید. شما باید باند را به روشی ملایم بپیچید ، باند خیلی سفت باعث فشرده شدن رگ های خونی می شود و باند خیلی شل نیز هیچ تاثیری در درمان ندارد. در صورت وجود علائم گردش خون ضعیف ، مانند بی حسی یا گزگز در اطراف باند ، باند را بردارید.

درمان ریزش موی سلول های بنیادی »مجله شما

لیفت ران آسیب دیده:

برای کاهش ورم باید مفصل ران آسیب دیده را بالاتر از قلب قرار دهید. قبل از دراز کشیدن ، چند بالش زیر پاها قرار دهید تا به این مسئله کمک کند. اگر اندام آسیب دیده نمی تواند بالاتر از قلب بلند شود ، سعی کنید آن را موازی زمین و نه در زیر سطح قلب نگه دارید.

غذا:

برای بهبودی از آسیب دیدگی عضله ران ، غذاهای مقوی بخورید. علاوه بر این ، برای تسریع روند بهبود ، غذاهای بیشتری بخورید که حاوی درصد بالایی از ویتامین A ، ویتامین C ، اسیدهای چرب امگا 3 ، روی ، آنتی اکسیدان ها و پروتئین هستند. ، پرتقال و سیب زمینی بخورید.

توجه: فرد دارای عضله ران پاره شده نباید از کمپرس گرم استفاده کند و با آب گرم دوش نگیرد ، مگر اینکه اطمینان حاصل کنید که هیچ التهاب عضلانی وجود ندارد و از نوشیدن الکل خودداری کند ، زیرا این فعالیت ها باعث بهبودی عضلات و خطر خونریزی و تشدید ادم را افزایش دهید.

شاید برایتان جالب باشد: بهترین غذاها برای اسپاسم عضلات

درمان طبیعی:

یکی از بهترین روش ها برای درمان پارگی عضله ران ، تمرینات منظم ، به ویژه ورزش های کششی و کششی است. با این حال ، توصیه می شود برای طراحی برنامه ای متناسب با شدت آسیب ، با یک متخصص فیزیوتراپی یا فیزیوتراپی ورزش کنید. در اینجا مهمترین تمریناتی وجود دارد که به درمان پارگی عضله لگن کمک می کند:

چمباتمه زدن یا (چمباتمه زدن):

مستقیم بایستید و پاها را از عرض شانه باز کنید. نفس عمیق بکشید ، و پاها را به آرامی خم کنید به طوری که ران ها موازی زمین شوند (طوری بنشینید که انگار می خواهید روی صندلی بنشینید).

پشت و شانه ها را صاف نگه دارید و در حالی که نشسته اید ، لب به لب خود را به سمت بالا بکشید. هنگام بازدم ، با کمی خم شدن در زانوها بایستید. این تمرین را ده بار تکرار کنید.

چمباتمه زدن روی دیوار:

بایستید و پاها را از عرض شانه باز کنید ، حدود دو قدم از دیوار. پایین بیایید تا در حالت نشسته قرار بگیرید ، در حالی که ران ها موازی زمین هستند. پشت شما به دیوار است.

قبل از اینکه دوباره بلند شوید حداقل 20 ثانیه در این حالت بمانید ، آن تمرین را ده بار تکرار کنید.

شنا کردن:

شنا یکی از ورزش های ملایم است که روی عضلات بدن تأثیر منفی نمی گذارد. می توانید این کار را به جای ورزش انجام دهید ، زیرا به بهبود عضله چهار سر ران دردناک یا پاره شده کمک می کند ، همچنین عدم تعادل عضلات در کل قسمت تحتانی بدن را اصلاح می کند.

یوگا:

حالت های یوگا برای حمایت و بهبود ماهیچه های ران مفید است و همچنین می تواند عضلات زانو و پاها را تقویت کند. حالت های یوگای ملایم ضمن افزایش انعطاف پذیری در حرکت ، عضلات چهار سر ران شما را به تدریج تقویت می کند. هنگامی که حالت یوگا را حفظ می کنید ، بدن خون و اکسیژن را به مناطقی که بیشترین کار را دارند ارسال می کند. این می تواند التهاب را کاهش دهد و به بهبود سریع عضلات چهار سر ران کمک کند.

درمان دارویی:

این شامل استفاده از داروهایی با خاصیت ضد درد ، ضد التهاب و ضد تورم یا استفاده از پمادها و ژل هایی است که مستقیماً روی پوست قرار می گیرند ، به عنوان مثال:

کتوپروفن

به صورت قرص در داروخانه ها موجود است که بیمار از طریق خوراکی هر 6 ساعت مصرف می کند. این کرم که به صورت کرم نیز موجود است ، برای کنترل درد ناشی از پارگی عضله ، 3 بار در روز روی ناحیه پاره شده قرار می گیرد.

Mini-Path Divert .. آنچه شما از اطلاعات نمی دانید

دیکلوفناک ، دیکلوفناک ، یا ولتارن

شیاف ، قرص یا تزریق در دسترس است. در روز اول آسیب ، فردی که عضله ران پاره کرده است می تواند دوز اولیه 100 میلی گرم را مصرف کند و سپس دوز دارو به دو بار در روز به 50 میلی گرم تغییر می کند ، دوز کل نباید بیش از 150 میلی گرم در روز است.

ایبوپروفن بروفن

این دارو درد پارگی عضله ران را تسکین می دهد و به تحرک کمک می کند. مصرف دوز 200 تا 400 میلی گرم هر 6 ساعت بسته به شدت درد توصیه می شود ، به شرطی که دوز آن بیش از 400 میلی گرم نباشد. در صورت بروز درد شدید ناشی از پارگی عضله ، توصیه می شود (Pedea) 400 تا 800 تزریق وریدی را هر 6 ساعت یا در صورت لزوم انجام دهید.

درمان جراحی:

در موارد آسیب شدید عضلانی ، یا هنگامی که عضله کاملاً پاره شده است ، یعنی پارگی درجه سه ، ممکن است جراحی لازم باشد. جراح این عمل را برای ترمیم عضله پاره ران انجام می دهد. هرچه عمل جراحی زودتر انجام شود ، نتیجه درمان بهتر خواهد بود.

تأخیر در درمان باعث جدا شدن دو طرف پارگی شده و اتصال مجدد آنها را بسیار دشوار می کند. اگر بیش از یک ماه از پاره شدن عضله گذشته باشد ، ممکن است اتصال انتهای پارگی غیرممکن باشد. در این موارد ، جراح ممکن است یک تاندون را از قسمت دیگری از بدن بیمار خارج کرده و در محل قرار دهد از اشک

مراحل بهبود پارگی عضله ران

آسیب دیدگی عضله چهار سر ران در مراحل بهبودی سه مرحله را طی می کند:

 1. مرحله تخریب: در این مرحله ، عضله هنوز پاره می شود و به این ترتیب هماتوم بین تنه های عضله پاره شده ران و یک واکنش التهابی ایجاد می شود.
 2. مرحله ترمیم: این یک جای زخم در بافت پیوندی است و در اینجا بازسازی عروق خونی با رشد مویرگها در منطقه آسیب دیده آغاز می شود.
 3. مرحله بازسازی: دوره بهبودی بافت همبند از جای زخم ، بازیابی عضله در بافت آسیب دیده و بازیابی قدرت است.

راه ها و نکاتی برای جلوگیری از پارگی عضله ران

در اینجا چند نکته کلی برای جلوگیری از پارگی عضله ران وجود دارد:

 1. قبل از ورزش گرم شوید ، سپس آرام باشید.
 2. برای حفظ قلب ، رگ های خونی و عضلات به طور منظم ورزش کنید.
 3. در طول یک برنامه ورزشی هفتگی مدتی را به کشش و تقویت عضلات اختصاص دهید.با انجام این کار از عدم تعادل عضلات که می تواند باعث آسیب شود جلوگیری می کند.
 4. پس از انجام فعالیت های بدنی سنگین ، چند روز استراحت کنید تا به بدن خود استراحت کافی دهید.
 5. اگر دچار درد ناگهانی ران شدید ، فعالیتی را که انجام می دهید متوقف کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کند.
 6. پوشیدن لوازم محافظتی در حین ورزشها یا فعالیتهای خطرناک.
 7. در زمستان لباس گرم بپوشید.
 8. یک رژیم غذایی سالم باعث حفظ بافت عضلانی می شود ، بنابراین باید ویتامین ها و مواد معدنی کافی یا مکمل های غذایی مصرف شود.
 9. از مصرف زیاد الکل و مصرف متوسط ​​کافئین خودداری کنید.

توجه داشته باشید:

یک نکته مفید برای جلوگیری از پارگی عضله ران استفاده از کرم حاوی کافور است.

این محصول پس از تماس با پوست ، گرمای فوری ایجاد می کند و رگهای خونی را که به ویژه در زمستان به منطقه مورد نظر منتقل می کنند ، گسترش می دهد ، به طور کلی همیشه توصیه می شود از کرم حاوی کافور در فرمول خود استفاده کنید تا برای تلاش.

برای جلوگیری از پارگی عضلات ران فقط باید چند دقیقه روی ناحیه مورد نیاز ماساژ داده شود.

سرانجام..

پارگی عضلات آزار دهنده است و شما را از انجام کارهای مورد علاقه و کارهای روزمره باز می دارد ، بنابراین اگر فکر می کنید آسیب دیدگی شما بسیار خطرناک است ، با پزشک خود تماس نگیرید. هرچه زودتر به کمک و درمان برسید ، زودتر می توانید به وضعیت خود برگردید. زندگی معمولی.

منابع:

.

منبع: magltk.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

نحوه استفاده از تونر صورت ترتیب و مراحل صحیح 310x165 - نحوه استفاده از تونر صورت ... ترتیب و مراحل صحیح

نحوه استفاده از تونر صورت … ترتیب و مراحل صحیح

تا همین اواخر ، تونر به عنوان دشمن پوست شناخته می شد که باعث خشکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =