شنبه , فروردین 21 1400
سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، 660x330 - سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، و درمان چیست »مجله شما

سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، و درمان چیست »مجله شما

سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، - سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، و درمان چیست »مجله شما

کبد عضوی مهم در بدن انسان است و در طی مراحل پاتولوژیک می تواند عملکردهای حیاتی خود را از دست بدهد. این مراحل ممکن است شدید و بدون علامت باشد. 60٪ بیماران ممکن است علائم واضحی داشته باشند ، در حالی که 20٪ به طور نامرئی دچار سیروز می شوند و سیروز کبدی به جز بعد از مرگ

دانستن اینکه در هر مرحله از بیماری چه اتفاقی می افتد و شناخت علائم آن می تواند از بروز سیروز جلوگیری کند ، بیماری مزمن کبدی در مرحله آخر منجر به سیروز و مرگ می شود. در این مقاله ارتباط بین سیروز و مرگ ، دلایل آن ، نحوه درمان و نحوه پیشگیری از این بیماری مزمن توضیح داده خواهد شد.

فهرست مطالب

سیروز چیست؟

سیروز مرحله پایانی اسکار (یا سیروز) کبد است که به دلیل بسیاری از بیماری های کبدی مانند هپاتیت و اعتیاد به الکل مزمن ایجاد می شود.

هر زمان کبد آسیب می بیند ، چه به علت بیماری ، مصرف بیش از حد الکل یا به هر دلیل دیگری ، سعی در ترمیم خود ، تشکیل بافت زخم در این روند است.

با پیشرفت سیروز ، بیشتر و بیشتر بافت اسکار ایجاد می شود که با گذشت زمان می تواند جایگزین بافت طبیعی و عملکردی شود و باعث اختلال در عملکرد کبد شود که می تواند زندگی را تهدید کند. معمولاً آسیب کبدی ناشی از سیروز قابل درمان نیست ، اما اگر سیروز زود تشخیص داده شود و علت آن درمان شود ، می توان پیشرفت آسیب را کاهش داد و بندرت درمان کرد.

عملکرد کبد چیست؟

کبد تعداد عملکردهای باورنکردنی دارد که بیشتر آنها برای حفظ زندگی ضروری است:

 1. کبد به بدن کمک می کند مواد مغذی (پروتئین ، چربی و کربوهیدرات) را متابولیزه کرده و انرژی را به صورت فرم ذخیره کند گلیکوژن.
 2. کبد سموم و مواد خارجی را از جمله الکل و مواد مخدر در خون دفع می کند.
 3. کبد تعداد زیادی پروتئین مورد نیاز برای لخته شدن خون در هنگام خونریزی تولید می کند.
 4. در مورد عفونت ها ، کبد در تولید پروتئین هایی فعال می شود که به بدن و سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا با عفونت مقابله کنند.
 5. کبد صفرا تولید می کند ، ماده ای لازم برای روده برای جذب چربی ها است.

هنگامی که فرد دچار سیروز می شود ، کبد نمی تواند همان کارهایی را که برای افراد سالم انجام می دهد ، انجام دهد.

دلایل سیروز چیست؟

سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، - سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، و درمان چیست »مجله شما

دلایل و بیماری های مختلفی وجود دارد که می تواند به کبد آسیب برساند و منجر به سیروز شود.

متداول ترین دلایل زیر است:

 1. سو abuse مصرف مزمن الکل منجر به هپاتیت ویروسی مزمن می شود.
 2. تجمع چربی در کبد ، منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود.
 3. داروهای استروئیدی از جمله (متوترکسات) یا (ایزونیازید).

دلایل کمتری وجود دارد:

1. بیماری های متابولیک (هموکروماتوز):

این بیماری ژنتیکی عمدتا در مردان در سنین پیری رخ می دهد و با افزایش ذخیره آهن در بدن مشخص می شود. آهن اضافی در اندام های مختلف جمع شده و به کبد نیز آسیب می رساند.

2. کمبود آنتی تریپسین (کمبود آلفا 1):

یک بیماری ارثی که در آن بافت های الاستیک به طور فزاینده ای توسط پروتئین ها از بین می روند. این بیماری که در آن آنتی ژن پروتئین در سلول های کبدی تشکیل می شود و نمی توان آن را دفع کرد و این منجر به تخریب این سلول ها و در نتیجه سیروز می شود.

3. فیبروز کیستیک:

شایعترین اختلال متابولیکی ارثی با غیرطبیعی بودن غدد تولید کننده مخاط مشخص می شود غدد موجود در ریه ها و سیستم هضم ترشحات چسبنده بیشتری ایجاد می کنند. این ترشح به سختی از بدن خارج می شود و در نتیجه به بافت کبد آسیب می رساند.

4. بیماری ویلسون:

در این بیماری ارثی ، مس نمی تواند به اندازه کافی از بدن دفع شود ، این ماده معدنی در اندام های مختلف تجمع می یابد ، نتیجه آن می تواند سیروز و اختلالات حافظه باشد.

نکات خواندنی در مورد هواپیما و خطوط هوایی + دانستنی های جالب در مورد هواپیما

5. نارسایی مزمن قلب در سمت راست:

ظرفیت پمپاژ بطن راست بسیار ضعیف شده و باعث گرفتگی در کبد می شود. این افزایش فشار به بافت کبد آسیب می رساند و می تواند منجر به سیروز شود.

6. سندرم بود-کیاری:

اگر انسداد در رگهای کبد از بدو تولد یا بعداً در زندگی به دلیل لخته یا تومور وجود داشته باشد ، سیروز می تواند رخ دهد.

7. شیستوزومیازیس:

در کشورهای گرمسیری ، عفونت با ولتاژ یکی از دلایل اصلی سیروز است. لاروها از طریق آب آلوده از طریق پوست وارد خون یا سیستم لنفاوی می شوند و به کرم های بالغ در کبد تبدیل می شوند. علاوه بر این ، تخمهای کرم می توانند مسدود شوند ورید پورتال در نتیجه ، بافت کبد آسیب می بیند.

8. کلانژیت اولیه (معروف به سیروز صفراوی اولیه):

آسیب ببیند دستگاه صفراوی به دلیل فرایند خود ایمنی ، که منجر به آسیب ثانویه کبد می شود. بیماران ممکن است بدون علامت باشند یا دچار خستگی ، خارش و بیش از حد رنگ آمیزی شوند.

علائم رایج سیروز چیست؟

سیروز ممکن است مدت زمان طولانی طول بکشد و علائم ممکن است به آرامی ظاهر شوند. علائم اولیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. خستگی و ضعف شدید.
 2. ادرار تیره
 3. از دست دادن حافظه.
 4. بی اشتهایی
 5. تورم در پاها ، پاها یا مچ پا (ورم).
 6. کاهش وزن.
 7. خارش پوست
 8. زردی پوست و چشم (زردی).
 9. تجمع مایعات در شکم (آسیت).
 10. ظاهر عروق خونی به شکل تار عنکبوت در پوست.
 11. قرمزی کف دست ها.
 12. عدم وجود یا از دست دادن قاعدگی در زنان ، از دست دادن میل جنسی ، بزرگ شدن پستان (ژنیکوماستی) ، یا آتروفی بیضه و ناباروری مردان.
 13. گیجی ، خواب آلودگی و اختلال گفتار (انسفالوپاتی کبدی).
 14. تغییر قابل توجهی در شخصیت و شخصیت بیمار.
 15. فشار خون.
 16. 16. ظهور ترکهای دردناک در گوشه های دهان.

سیروز و مرگ

1617138979 352 سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، - سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، و درمان چیست »مجله شما

پزشکان سیروز را برای ارزیابی شدت سیروز به سه دسته تقسیم کرده اند: A ، B ، C

سیروز که هیچ عارضه جدی ایجاد نکند ، سیروز جبرانی نامیده می شود ، یعنی از کلاس A و B ، در این مرحله هیچ نگرانی عمده ای در مورد امید به زندگی وجود ندارد.

اما اگر سیروز بسیار پیشرفته باشد ، یعنی رده C ، کبد قادر به جبران کمبود زیاد سلولهای عملکردی نخواهد بود و در بیشتر موارد می تواند عوارض مختلف تهدید کننده زندگی ایجاد کند و این عوارض شامل موارد زیر است:

1. افتادگی:

آسیت اغلب در مراحل پیشرفته سیروز رخ می دهد ، تجمع غیر طبیعی مایعات در حفره شکم در اطراف اندام های داخلی ، تجمع مایعات باعث افزایش اندازه شکم و تورم شکم می شود.هنگام دراز کشیدن ، مایع شکم به صورت پهلو منبسط می شود. اگر مایعات به دیافراگم فشار بیاورد ، مشکلات ریوی و قلبی ممکن است به وجود بیاید و ممکن است باعث خرج زندگی بیمار شود.

2. خونریزی از وریدهای واریسی در مری:

سیروز باعث افزایش جریان خون از طریق کبد می شود که باعث تورم رگهای خونی و رگها می شود و در اینجا خطر ترکیدن این رگها وجود دارد و به این دلیل خونریزی تهدید کننده زندگی از واریس مری به دلیل عوارض جدی مانند آن نامیده می شود. سرفه کردن خون (هموپتیز) ، و اگر بیمار این خون را که به مجاری تنفسی وارد شده استنشاق کند و در نتیجه خطر خفگی یا ذات الریه شدید وجود دارد علاوه بر این ، خون می تواند از طریق معده به روده وارد شود و مدفوع را سیاه کند. خونریزی از وریدهای واریسی مری ، اگر به موقع درمان نشود ، قطعاً تهدید کننده زندگی است.

3. انسفالوپاتی کبدی:

انسفالوپاتی کبدی مهمترین عارضه سیروز است. در حدود 70٪ مبتلایان علائم اختلال متابولیک در مغز مشاهده می شود. دلیل اصلی افزایش سموم مانند آمونیاک در خون است ، در زمانی که کبد کاملا قادر به فیلتر کردن این سموم از خون نیست. بسته به علائمی که ایجاد می شود ، انسفالوپاتی کبدی به چهار مرحله تقسیم می شود:

 • مرحله یک: تغییرات خلقی ، عدم تمرکز.
 • مرحله دوم: دستان لرزان.
 • مرحله III: پرخاشگری ، تغییر در فعالیت الکتریکی مغز.
 • مرحله چهارم: کما (کما کبدی). در اینجا بیمار دیگر به محرکهای دردناک واکنش نشان نمی دهد و هیچ چیزی را احساس نمی کند و ممکن است از 3 ماه تا دو سال در این حالت باقی بماند و بعد از آن او می میرد
غذاهای مفید برای مو برای تقویت سلامتی و قدرت آن!

4. سرطان هپاتوسیت:

HCC شایعترین علت مرگ در افراد مبتلا به سیروز است. HCC می تواند در ناحیه فوقانی شکم احساس درد کند. با این حال ، علائم همیشه در مراحل اولیه رخ نمی دهد.

غربالگری علائم اولیه سرطان غالباً به عنوان اقدامی پیشگیرانه انجام می شود و متأسفانه تشخیص اغلب دیر انجام می شود.

سیروز با سبک زندگی قابل توجهی ضعیف و افزایش میزان مرگ همراه است و پزشکان متخصص توانسته اند میانگین تقریبی سن را برای هر مرحله از سیروز تعیین کنند که به شرح زیر است:

 • متوسط ​​امید به زندگی در سیروز کلاس A تقریباً 15-20 سال است.
 • متوسط ​​امید به زندگی در سیروز رده B تقریبا 6 تا 10 سال است.
 • متوسط ​​امید به زندگی در سیروز رده C فقط 1 تا 3 سال است.

اطلاع:

مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به سیروز شدید در صورت ابتلا به Covid 19 در مقایسه با افرادی که فقط به سیروز مزمن مبتلا هستند ، احتمال مرگ 30 برابر آنها بیشتر است.

نتایج این مطالعه توسط 14 متخصص از ایالات متحده ، اسپانیا و انگلستان گزارش شده است.

سیروز چگونه تشخیص داده می شود؟

سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، - سیروز و مرگ ، علائم اصلی آن ، علل ، و درمان چیست »مجله شما

معمولاً پزشک از بیمار در مورد علائم و سابقه پزشکی فردی س askال می کند ، سپس پزشک براساس معاینه بیمار و کشف عوارض معمول سیروز تشخیص می دهد.

از طریق معاینه فیزیکی ، پزشک ممکن است هنگام لمس شکم ، سفتی و بزرگ شدن کبد را کشف کند ، که در مراحل بعدی از اندازه قابل توجهی کاسته می شود و سپس به روش های زیر متوسل می شود:

آزمایش خون:

هنگامی که کبد وظیفه سم زدایی را انجام نمی دهد ، مواد زائدی در خون یافت می شود که دیگر تجزیه نمی شوند و همچنین وجود دارند بیلی روبین کلسترول مسئول زردی و آزمایش خون همچنین می تواند کبد ملتهب باشد یا اینکه سلول ها از قبل مرده اند (سلول های مجرای صفراوی).

روش های عکاسی:

با کمک اسکن اولتراسوند می توان ساختار و اندازه کبد را نشان داد. عوارض سیروز کبدی از جمله: آسیت ، بزرگ شدن طحال یا رگهای خونی تازه تشکیل شده (رگهای واریسی) نیز قابل تشخیص است.

سونوگرافی همچنین ممکن است از نظر سندرم Bud-Chiari (با ارزیابی جریان در ورید کبدی) از نظر سرطان هپاتوسلولار ، فشار خون پورتال و نبض ورید پورتال بررسی شود.

و برخی از پزشکان به بررسی انعطاف پذیری متوسل می شوند که این نیز معاینه است سونوگرافیسپس سونوگرافی از طریق کبد ارسال می شود تا میزان غیر طبیعی بودن بافت کبد را نشان دهد. اگر بیمار به طور قابل توجهی اضافه وزن داشته باشد ، در شکم تجمع آب یا هپاتیت شدید داشته باشد ، تصویربرداری انعطاف پذیر قابل اطمینان نیست.

حساس ترین و دقیق ترین روش اسکن MRI از کبد و مجاری صفراوی است.

بیوپسی:

با برداشتن بخشی از بافت کبد (نمونه برداری) می توان سیروز را به وضوح تشخیص داد. نمونه هایی از کبد اطلاعاتی راجع به تعداد سلول هایی که قبلاً به بافت همبند تبدیل شده اند و میزان التهاب بافت را ارائه می دهند.

آندوسکوپی:

گاستروسکوپی (معاینه آندوسکوپی مری ، معده و اثنی عشر) در بیماران مبتلا به سیروز انجام می شود تا احتمال ایجاد واریس مری از بین برود.

رنگ موهای طبیعی: سریعترین راه با بهترین نتیجه

آیا درمانی برای سیروز وجود دارد؟

درمان کاملاً به علت بیماری بستگی دارد ، به طور کلی می توان گفت که مسئله از بین بردن علتی است که منجر به سیروز می شود ، اما هرگونه صدمه ای که به کبد وارد شده است دیگر قابل درمان نیست.

اقدامات زیر می تواند پیشرفت بیماری را درمان و کاهش دهد:

 1. بیمار باید از مواد مضر برای کبد اجتناب کند و این در درجه اول شامل الکل است. اگر الکل علت سیروز باشد ، باید از مصرف آن به شدت جلوگیری شود ، در غیر این صورت بیماری به طور حتم ایجاد می شود. پرهیز از الکل فقط در مورد بیماران مبتلا به سیروز مرتبط با الکل صدق نمی کند ، بلکه در مورد افراد دیگر نیز اعمال می شود ، به طوری که در آنها سیروز ایجاد نمی شود.
 2. بعضی از داروها به کبد آسیب می رسانند ، بنابراین در صورت بروز سیروز نباید آنها را مصرف کرد ، مگر اینکه از نظر پزشکی لازم باشد. علاوه بر این ، بیماران همیشه باید قبل از استفاده از هر نوع دارو به تنهایی ، از جمله داروهای بدون نسخه ، ابتدا با پزشک مشورت کنند.
 3. درمان بیماری زمینه ای که باعث سیروز می شود ، به عنوان مثال ، در مورد هپاتیت مزمن ،
 4. پزشک به منظور از بین بردن یا کنترل عفونت ویروسی ، داروهای خاصی را برای هپاتیت تجویز می کند. بیماران همچنین باید در مورد واکسیناسیون مناسب برای خود از پزشک خود مشاوره بگیرند.
 5. در موارد آسیت ، قرص های آب (ادرار آورها) به دفع مایعات انباشته شده کمک می کنند. علاوه بر این ، بیماران باید رژیم کم سدیم را دنبال کنند و در موارد شدید آسیت ، به اصطلاح سوراخ یا پارازنتز ممکن است لازم باشد: پزشک شکم را با یک سوزن خوب سوراخ می کند تا مایع را از طریق یک لوله تخلیه کند.
 6. نارسایی کبد و مغز با لاکتولوز ، آنتی بیوتیک (ریفاکسیمین) و مکمل های فاقد پروتئین درمان می شود.
 7. در سیروز شدید و پیشرفته ، پیوند کبد غالباً آخرین فرصت بیمار است. اگر عوارض قابل کنترل نباشد یا هنگامی که کبد عملکرد خود را متوقف کند ، پیوند کبد ضروری است. میزان بقا با پیوند کبد به حدود 80 درصد افزایش یافته است.

بقا تا حد زیادی به شدت بیماری و سایر عوامل خطر پزشکی در گیرنده بستگی دارد.

اطلاع:

هیچ درمانی برای سیروز وجود ندارد ، اما در صورت درمان یا کنترل علت اصلی سیروز ممکن است بهبودی حاصل شود.

راه های جلوگیری از سیروز؟

با انجام برخی مراحل ، هر شخص می تواند احتمال ابتلا به سیروز را تا حد زیادی کاهش دهد ، و این مراحل شامل موارد زیر است:

 1. الکل نخوردن
 2. غیر سیگاری.
 3. جلوگیری از افزایش وزن
 4. رژیم کم چربی بخورید ، غذاهایی حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات بخورید و غلات سبوس دار و منابع پروتئینی بخورید.
 5. ورزش ، زیرا خطر ابتلا به بیماری کبد را بسیار کاهش می دهد.
 6. روزانه دو یا چند فنجان قهوه بنوشید ، زیرا قهوه آنزیم های کبدی را بهبود می بخشد ، حتی در افراد مبتلا به سیروز نیز به عنوان نوعی درمان موثر است پلی فنول ها، که دارای اثر آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.
 7. آزمایش های کبدی هر شش ماه تا یک سال به تشخیص بیماری کمک کرده و از پیشرفت آن جلوگیری می کند.
 8. نداشتن روابط صمیمی متعدد و بدون محافظت (کاندوم) زیرا در سیروز نقش دارند.

سرانجام …

این مقاله فقط شامل اطلاعات عمومی است و بیمار نباید آن را برای تشخیص خود یا خوددرمانی مصرف کند.

هرکسی که علائم ذکر شده در بالا را احساس می کند باید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کرده و معاینات و تجزیه و تحلیل های لازم را انجام دهد تا از عوارض تهدید کننده زندگی سیروز جلوگیری کند.

.

منبع: magltk.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان 310x165 - آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

آیا بی حسی پوست سر یک بیماری جدی را نشان می دهد؟

بی حسی پوست سر! به نظر شما ممکن است کمی متفاوت باشد ، زیرا بی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 3 =