سه شنبه , اردیبهشت 21 1400
شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه مجله شما 600x330 - شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه »مجله شما

شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه »مجله شما

شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه مجله شما - شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه »مجله شما

کلیه ها اندامی به شکل لوبیا به اندازه مشت هستند. کلیه ها در زیر قفسه دنده به سمت پشت قرار دارند و عملکردهای بسیاری دارند و یکی از مهمترین وظایف کلیه ها کمک به بدن برای دفع سموم است.

کلیه ها همچنین خون را فیلتر کرده و آب اضافی و مواد زائد بدن را 24 ساعت در روز از بین می برند ، زیرا مایعات اضافی ، مواد زائد و سموم از طریق ادرار در بدن دفع می شوند ، اما مسلم است که برخی شاخص ها وجود دارد که به فرد می دهد هشدار اینکه کلیه ها در معرض خطر هستند یا به بیماری مبتلا هستند و در این مقاله از ابتلا به بیماری کلیوی و شاخص های مهمی مطلع خواهیم شد که اگر آن را مشاهده کردید ، نشان دهنده نارسایی کلیه است و بنابراین باید فوراً با پزشک مشورت کنید تشخیص و درمان ، بنابراین در این تور با ما همراه باشید:

فهرست مطالب

اهمیت کلیه ها در بدن

1619384811 878 شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه مجله شما - شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه »مجله شما

اکثر مردم فکر می کنند کلیه تنها کلیه تولید ادرار را بر عهده دارند ، اما در واقعیت چنین است کلیه ها بیشتر از چیزی که فکر میکنی.

کلیه ها تقریباً به اندازه مشت هستند و در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. کلیه ها ادرار را دفع می کنند ، جایی که آب اضافی و سموم ناشی از فرایندهای متابولیک با ادرار دفع می شود گویی از فیلتر عبور می کند. علاوه بر این ، تعادل اسید و باز توسط کلیه ها تنظیم می شود تا از اسیدیته بیش از حد در خون جلوگیری کند.

کلیه سالم حدود 300 بار در روز خون را پاک می کند این بدان معناست که روزانه به طور متوسط ​​1500 لیتر خون از کلیه ها عبور می کند.

کلیه ها بسیاری از عملکردهای مهم بدن را انجام می دهند:

 • بدن از سموم ، مواد زائد انباشته و مایعات اضافی از طریق ادرار و مدفوع خلاص می شود ، که منجر به تعادل مایعات در بدن می شود ، که نقش زیادی در این قسمت مهم بدن دارد.
 • کلیه ها همچنین عملکرد مهمی دارند ، مانند تنظیم فشار خون با تولید هورمون هایی که متابولیسم کلسیم را تنظیم می کنند و فشار خون را کنترل می کنند ، زیرا این هورمون ها مانند اریتروپویتین در کلیه ها در تولید سلول های خونی در مغز استخوان تولید می شود.
 • کلیه ها سطح اسید ، نمک و پتاسیم را تنظیم می کنند.
 • کلیه ها همچنین بر میزان کلسیم و ویتامین D در خون تأثیر می گذارند. این ویتامین برای مواد معدنی ضروری است ، که به حفظ ثبات استخوان کمک می کند ، زیرا کلیه ها نیز یک فرم فعال ویتامین D تولید می کنند که از استخوان ها پشتیبانی می کند.
 • کلیه ها 24 ساعت شبانه روز آب اضافی و مواد زائد بدن را از بدن خارج می کنند.
متن ضد پسر + جملات حال گرفتن از پسرهای مغرور و خود شیفته

بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه چیست؟

1619384811 380 شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه مجله شما - شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه »مجله شما

نارسایی کلیه یا بیماری کلیوی ، از بین رفتن عملکرد کلیه در طول زمان است ، زیرا نارسایی مزمن کلیه رخ می دهد که به طور ناگهانی ایجاد نمی شود بلکه به تدریج ایجاد نمی شود. بسته به علت اصلی ، از بین رفتن عملکرد پیشرونده کلیه ممکن است در نتیجه کلیه ها از کار بیفتد.

نارسایی مزمن کلیه معمولاً در مراحل اولیه بی صدا ایجاد می شود و ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند ، زیرا علائم در مراحل پیشرفته ای شروع می شود که عملکرد کلیه شروع به کاهش می کند و علائم نارسایی مزمن کلیه در هر بیمار به یک شکل مشاهده نمی شود.

شروع بیماری کلیه

1619384811 446 شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه مجله شما - شروع و تشخیص زودرس بیماری کلیه »مجله شما

از جمله مهمترین مواردی که می تواند به عنوان آغاز بیماری کلیوی در نظر گرفته شود ، علائم زیر است که در صورت بروز ، باید برای مشاوره ، تشخیص و تجویز درمان با یک پزشک متخصص صحبت کنید:

تغییر در طعم دهان:

در ابتدای بیماری کلیوی ، فرد علاوه بر تغییر مزه در دهان خود ، بوی دهان خود را نیز احساس می کند و مزه ای فلزی را در داخل دهان احساس می کند که باعث از بین رفتن اشتهای وی می شود.

این همه در نتیجه تجمع سموم در بدن در نتیجه نقص در عملکرد کلیه است و با این احساس سرگیجه یا سردرد ، کاهش انرژی بدن برای انجام ساده ترین کار ، احساس خستگی مداوم همراه با حالت تهوع و احساس استفراغ.

اختلالات خواب:

یکی از نشانه های مهم بیماری کلیه در آغاز آن این است که وقتی کلیه قادر به نقش خود در فیلتر کردن سموم و آب اضافی به خوبی نباشد ، به این سموم گفته می شود (سم) در خون باقی می ماند و از طریق ادرار دفع نمی شود ، که باعث اختلال و خواب خوب علاوه بر مشکل تنفس در هنگام خواب و تورم چشم ، به ویژه در صبح می شود.

کم خونی:

کلیه ها هورمونی به نام (اریتروپویتین) تولید می کنند و این هورمون در تولید سلول های قرمز خون نقش دارد و اگر کلیه ها تحت تأثیر نقص یا نقص عملکرد خود قرار بگیرند ، این امر بر تولید خون قرمز تأثیر منفی می گذارد. سلولها ، که منجر به کم خونی و علائم ناشی از آن استرس بدن است.

متن تبریک تولد جدید و متفاوت + جملات شیک و خاص برای تولدت مبارک

خستگی و خستگی مداوم:

تجمع سموم در خون باعث افزایش خستگی ، خستگی مداوم و ضعف عمومی می شود ، اگرچه هیچ تلاشی انجام نمی شود.

علاوه بر این ، این احساس خستگی و خستگی منجر به عدم تمرکز می شود که توانایی تمرکز و یادآوری را بسیار دشوار می کند.

درد در قسمت پایین کمر است:

در نتیجه بیماری کلیه در آغاز بیماری ، فرد احساس درد در ناحیه کمر با گرفتگی عضلات می کند که می تواند با کشیدگی عضلات و گرفتگی عضلات تا ران افزایش یابد ، به خصوص در شب.

گرفتگی عضلات همچنین می تواند در نتیجه کاهش سطح عناصر مهم کلسیم و فسفر در بدن شما ایجاد شود.

خشکی پوست و پوست:

اینها از مهمترین علائم شروع بیماری کلیه یا اصطلاحاً مراحل پیشرفته علائم آن است ، زیرا کلیه ها قادر به انجام عملکرد مهم خود در بدن در فیلتر کردن سموم و دستیابی به تعادل صحیح مواد معدنی در خون ، که منفی بر روی پوست و پوست منعکس می شود ، و بدن دچار کمبود آب بدن ، خارش ، ترک ، بثورات و برخی از اختلالات پوستی می شود.

ظاهر تورم در اندام های بدن:

یکی از مهمترین عملکردهای کلیه ها ، پاکسازی بدن از سموم ، مواد زائد و مایعات اضافی است و سوunction عملکرد در عملکرد این عملکرد منجر به تورم در برخی از مناطق بدن مانند پا ، مچ پا ، چشم ها ، تورم صورت و سایر نواحی که فرد را دچار درد و ناراحتی زیادی می کند.

این به این دلیل است که پروتئین موجود در خون به ادرار نشت می کند ، و در ناحیه ای که پروتئین باید متورم شود.

تکرر ادرار و اختلالات ادراری:

ادرار زیاد ، به خصوص در شب ، و همچنین این علامت نشانه مهمی از شروع بیماری کلیه است که باید جدی گرفته شود ، حتی اگر طبیعی باشد.

همچنین ، ادرار کف آلود به نظر می رسد و این نتیجه ایجاد برخی حباب ها در مثانه به دلیل پروتئین زیادی است که از خون به ادرار ترشح می شود.

دلایل گرفتگی عروق و روش های درمان چیست؟ مجله شما

در هر صورت ، اگر مشاهده کردید که ادرار تغییر رنگ داده و تیره یا سبک یا سنگین شده یا بو دارد ، یا هنگام ادرار احساس درد می کنید ، اینها همه نشانه هایی است که باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید ، ممکن است آغاز این کار باشد بیماری کلیه یا هر بیماری دیگری که باید به سرعت تشخیص داده و درمان شود.

ادرار با خونریزی در آن:

این شاخص مهم ترس و مراجعه به پزشک را برای تشخیص زودهنگام فرا می خواند زیرا وقتی کلیه ها به طور صحیح و صحیح کار می کنند مواد زائد برای تصفیه آن از خون بیرون ریخته می شود اما وقتی کلیه بیمار است عملکرد آن مختل می شود که منجر به به انتقال سلولهای خونی به ادرار ، که هنگام ادرار ظاهر می شود و خون با ادرار خارج می شود ، این یک مشکل است که باید رفع شود.

سرانجام ….

علاوه بر روش های مختلف درمان بیماری کلیوی ، تغییر در سبک زندگی نقش عمده ای در کاهش پیشرفت این بیماری و تسکین علائم آن دارد:

 • بنابراین شما باید فشار خون و قند خون را با حفظ تعادل و به نسبت مناسب کنترل کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید که پروتئین کم و نمک کم داشته باشد.
 • همچنین ورزش منظم و حرکت مداوم نقش زیادی در کاهش فشار خون و کاهش دیابت دارد که در بیماری های کلیوی (نارسایی کلیه) نقش دارد. بنابراین ، به مدت 5 روز در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش کنید.
 • از استعمال دخانیات و الکل خودداری کنید.
 • آب زیادی بنوشید ، زیرا این امر به عملکرد صحیح کلیه ها کمک می کند.
 • وزن ایده آل خود را حفظ کنید و از افزایش وزن خودداری کنید زیرا منجر به بسیاری از بیماری ها می شود.
 • غذاهای سالم و غنی از سبزیجات و میوه های تازه بخورید ، از غذاهای آماده ، چربی ها و قندها دوری کنید و مصرف نمک را کاهش دهید.
 • کلیه ها را سالانه معاینه کنید زیرا برخی از بیماری ها علائمی ندارند و معاینه زودهنگام باعث می شود شما از وضعیت سلامتی خود اطمینان پیدا کنید.
 • هرچه زودتر بتوانید علائم را تشخیص دهید ، بهتر می توانید با پزشک مشورت کنید تا قبل از پیشرفت بیماری به موقع مداخله ، تشخیص و تجویز کند.

منبع:

بیماری کلیه – وب سایت مراقبت های پزشکی تازه

.

منبع: magltk.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

نیاسین آمید برای پوست شما چه کاری انجام می دهد؟ 310x165 - نیاسین آمید برای پوست شما چه کاری انجام می دهد؟ چطور می تونی از اون استفاده کنی؟

نیاسین آمید برای پوست شما چه کاری انجام می دهد؟ چطور می تونی از اون استفاده کنی؟

همه ما همیشه برای دستیابی به پوستی کامل ، روشن و بی عیب و نقص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − ده =