سه شنبه , اردیبهشت 21 1400
شطرنج برای کودکان - شطرنج برای کودکان

شطرنج برای کودکان

فواید شطرنج برای کودکان بسیار زیاد می باشد و می تواند از بروز بیماری های ذهنی پیشگیری کند. یادتان باشد که شطرنج یکی از بازی های فکری بسیار قوی می باشد که مغز را به کار می گیرد و از استراحت آن پیشگیری می کند.

فواید شطرنج برای کودکان

بسیاری از افرادی مقام بالایی در این رشته دارند در مدرسه و از کودکی کلاس های شطرنج را شرکت می کردند. در واقع این بازی نوعی ورزش ذهنی می باشد و می تواند به فعال ماندن آن کمک کند. در ادامه فواید این بازی را برایتان بررسی می کنیم.

پیشگیری از زوال عقل

یکی از بیماری های ذهنی که درمانی برای آن وجود ندارد بیماری دمانس یا آلزایمر می باشد. بیش تر افرادی دچار این بیماری می شوند که عملکرد مغزی آن ها کم باشد زیرا مغز همانند عضله ای عمل می کند که در صورت کاهش فعالیت ها رو به زوال می رود. البته اگر دوست دارید از این بیماری در امان باشید می توانید از روش های افزایش راندمان مغز استفاده کنید.

بالا بردن میزان یادگیری

افزایش میزان یادگیری یکی از فواید دگر این بازی برای کودکان می باشد. در واقع این بازی به مغز کودکان می آموزد که سریع تر مطالب را درک کنند و یادگیری برای کودکانی که شطرنج بازی می کنند افزایش می یابد.

بالا بردن قدرت حل مسئله

یکی دیگر از ویژگی هایی که این ورزش ذهنی دارد این است که به کودکان می آموزد چگونه مسائل را حل کنند و از روش های گوناگونی برای آن کمک بگیرند. در واقع بسیاری از والدین دوست دارند تا کودک خود را برای رویارویی با تمامی مشکلات آماده کنند ولی راهی برای آن پیدا نمی کنند توصیه محققان به شما این است که از این بازی ذهنی کمک بگیرید.

علت ترس غیر طبیعی در کودکان در سنین مختلف

1619438257 465 شطرنج برای کودکان - شطرنج برای کودکان

افزایش IQ

شطرنج یکی از بازی های فکری می باشد که به طور مداوم شخص را به خود درگیر می کند. جالب است بدانید که افراد تیز هوش بیش تر جذب این بازی می شوند بنابراین می توان گفت شطرنج باعث افزایش هوش کودک می شود و با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است کودکی که ۴ ماه شطرنج بازی کند ضریب هوشی اش افزایش می یابد.

افزایش تجسم فضایی

همانطور که می دانید مرد ها در درس هایی مانند هندسه قوی تر عمل می کنند زیرا تجسم فضایی آن ها بسیار زیاد است بنابراین می توان گفت باید در شطرنج هم بهتر از سایرین عمل کنند زیرا این بازی نیازمند تجسم بسیار بالایی است و فرد باید حداقل ۱۰ حرکت بعدی مهره ها را پیش بینی کند. افرادی که شطرنج بازی می کنند به هر مشکلی از یک زاویه دیگر نگاه می کنند و به راحتی می توانند آن ها را حل کنند.

1619438257 728 شطرنج برای کودکان - شطرنج برای کودکان

تقویت حافظه

هر چقدر که بیش تر از ذهن کار بکشید در روز های پیری بیش تر به کمک شما می آید. اگر دوست دارید به تقویت حافظه کودک کمک کنید بهتر است از بازی شطرنج کمک بگیرید زیرا این بازی می تواند با کار کشیدن از مغز او را تقویت کرده و از بروز مشکلات حافظه جلوگیری می کند.

افزایش خلاقیت

راه های بسیار زیادی برای افزایش خلاقیت کودکان وجود دارد ولی این ورزش ذهنی علاوه بر این که کم هزینه است می تواند با به کارگیری هر دو نیمکره مغز خلاقیت را در کودکان تقویت کرده و توانایی های او را افزایش دهد.

نشانه ها و علایم تخمک گذاری را بهتر بشناسید

افزایش تمرکز

یکی از بازی هایی که به تمرکز بسیار بالایی نیاز دارد شطرنج می باشد. در واقع امکان ندارد در این بازی بتوانید به چیز دیگری فکر کنید بنابراین اگر به کودکان خود این بازی را آموزش بدهید می توانید از همان کودکی تمرکز او را در حین انجام کار افزایش دهید بنابراین کودک شما در زمان یادگیری دروس کم تر دچار حواس پرتی خواهد شد.

1619438257 214 شطرنج برای کودکان - شطرنج برای کودکان

آموزش برنامه ریزی

برنامه ریزی یکی از مسائل مهم در زندگی هر فردی می باشد و اگر شما بتوانید در این بازی موفق شوید قطعا دارای برنامه ریزی خاصی بوده اید در غیر این صورت این اتفاق امکان پذیر نمی باشد. در صورتی که دوست دارید کودک شما یک فرد منظم و با برنامه باشد بهتر است دست به کار شوید زیرا کودکی بهترین زمانی می باشد که می توانید برای آموزش از آن استفاده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منبع : arga-mag.com

درباره ی جواد عصمتی

مطلب پیشنهادی

دلیل جوش زدن در بارداری و نحوه رفع انواع جوش 310x165 - دلیل جوش زدن در بارداری و نحوه رفع انواع جوش و آکنه در این دوران

دلیل جوش زدن در بارداری و نحوه رفع انواع جوش و آکنه در این دوران

اغلب مادران در دوران حاملگی دچار یک سری تغییرات در سطح پوست خود می شوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هفت =