صابون بار یا صابون مایع – از کدام یک برای شستن صورت استفاده کنید؟


روزهایی که صابون های تکه ای و تنها گزینه شستشوی صورت برای ما گذشته است ، گذشته است. بازار امروز مملو از طیف گسترده ای از صابون ها و مایع شوینده های صورت است. با ادعای بهتر بودن پوست ، بعضی اوقات انتخاب درست پوست دشوار می شود. بنابراین ، بیایید ادعاها را کشف کنیم و جوانب مثبت و منفی هر یک را بسنجیم تا اطمینان حاصل کنیم که از ادعای مناسب صورت خود استفاده می کنیم.

صابون بار مخصوص شستشوی صورت

در صورت مقایسه قیمت ها ، صابون های تخته ای ارزان تر از نمونه های مایع خود هستند. اما این نمی تواند دلیل آن باشد که شما آن را برای پوست کمتر موثر یا آسیب رسان بدانید. اگر واقعاً می خواهید از تأثیر آن صابون جامد مستطیلی معطر بر صورت خود بدانید ، این حقیقت است:

1. سطح pH بی خطر؟
ما می دانیم که صورت ما در مقایسه با بدن به مراقبت ملایم تری نیاز دارد. بنابراین ، دانستن اینکه چه چیزی در صابون شما قرار می گیرد و چگونه می تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد ، ضروری است. PH طبیعی پوست ما بطور قابل توجهی کم است و از 5.4 تا 5.9 در دامنه است (1) ، در نتیجه آن را ذاتاً اسیدی می کند. اگرچه در مقابل ، تقریباً تمام صابون های تکه ای دارای سطح pH بسیار بالایی هستند که باعث می شود آنها قلیایی شوند. این خاصیت قلیایی صابون روی پوست خشن است و منجر به خشکی می شود. رطوبت و چربی طبیعی پوست را از بین می برد.

استفاده منظم از صابون روی صورت می تواند در نهایت تعادل PH طبیعی پوست شما را برهم بزند. ممکن است متوجه شوید که در طی یک دوره زمانی ، پوست شما پوسته پوسته ، برجسته ، خارش دار ، خشک شده و یا حتی مستعد آکنه و جوش می شود.

پوست صورت شما بسیار لطیف و نازک تر از پوست بقیه بدن است ، به همین دلیل به مراقبت ملایم نیاز دارد.

2. فرمول بندی
با داشتن سطح قابل توجهی بالاتر از PH ، صابون های میله ای می توانند به آرامی روغن های طبیعی و رطوبت را از بین ببرند ، که می تواند به لایه محافظ خارجی پوست آسیب برساند (2) مانع طبیعی پوست به عنوان پوششی برای محافظت از پوست شما در برابر مهاجمان محیطی ، آسیب UVA / UVB و حتی در برابر آلودگی عمل می کند. اما ، استفاده مکرر از صابون تخته ای برای شستن صورت می تواند به این محافظ محافظ طبیعی صدمه زده و سلامت سلول های پوست را مختل کند. این می تواند باعث خشک شدن پوست شما شود و رطوبت و کشش طبیعی خود را از دست بدهد و در نهایت منجر به ایجاد پوستی خشک ، تکه ای ، مات و ناهموار شود. در صورت بر هم خوردن سطح PH ، درخشندگی و لطافت طبیعی پوست ما هرگز نمی تواند حفظ شود.

همچنین بخوانید – استفاده از شستشوی صورت با اسید سالیسیلیک

3. پوست تنگ و خشک شده
ما از این واقعیت آگاه هستیم که معمولاً صابون های کف بسیار خوب و با حباب های بزرگتر نیز کف می شوند. ما همچنین در نهایت چند دقیقه قبل از شستن صورت ، با این کف کف کاملاً اسکراب می کنیم. این می تواند باعث از بین رفتن بیش از حد پوست شما شود و استفاده مکرر اوضاع را بدتر می کند. حتی اگر پوست چرب یا ترکیبی دارید ، مطمئناً پوست را احساس کشیدگی و سفتی می کند. و فقط یک عروسک بزرگ مرطوب کننده می تواند به شما کمک کند!

4- آکنه و جوش را بدتر می کند
مطالعات ثابت کرده است که میکروب های آکنه ساز در یک محیط قلیایی به طور قابل توجهی رشد می کنند و رشد می کنند (3) و ما قبلاً ثابت کردیم که صابون های تکه ای خاصیت قلیایی دارند. بنابراین در نهایت آنها تقویت می شوند و نقشی اساسی در تشدید رشد این میکروب ها دارند که می تواند منجر به از بین بردن آکنه شود. اگر پوست حساسی دارید ، صابون های تکه ای ممکن است تأثیر زیادی روی سلامت پوست شما داشته باشند.

هر محصولی با سطح pH 7 یا بیشتر می تواند باعث خشک شدن پوست یا از بین رفتن قابلیت ارتجاعی طبیعی پوست شود

صابون مایع یا شستشوی صورت برای شستشوی صورت

برخلاف صابون های معمولی “یکی متناسب با همه” است ، شستشوی صورت به ویژه با تمرکز بر این واقعیت است که پوست صورت شما با بدن شما متفاوت است. شما به سادگی نمی توانید از صابونی که می تواند برای بدن و صورت شما استفاده شود استفاده کنید و اینجاست که صابون مایع یا شستشوی صورت جدا از هم تمیز می کند.

صابون های مایع یا شستشوی صورت به اشکال مختلف مانند ژل ، کرم ، کف و حتی آب ساخته می شوند. اگرچه آنها در مقایسه با صابون های تخته ای کمی گران هستند ، اما به تناسب انواع پوست و نگرانی های پوستی ، ترمیم می شوند. صابون های مایع همیشه محصولات خاصی با ترکیبات ویژه برای مقابله با نگرانی های مختلف پوستی دارند که بدیهی است صابون های فاقد آن هستند.

همچنین بخوانید – شستن بیش از حد صورت می تواند باعث ایجاد آکنه شود: حقیقت آشکار می شود

اما ، در اینجا برخی از حقایق مهم دیگر در مورد شستشوی مایع وجود دارد که باید بدانید:

1. سطح pH امن؟
سطح pH صابون مایع بسیار کمتر از صابون تخته ای است. دامنه آن معمولاً از 5 تا 6 است (4) ، که تقریباً مشابه سطح pH پوست است (5.4 تا 5.9). استفاده از صابون های مایع بی خطر است زیرا سطح pH آنها تقریباً مشابه پوست است و باعث عدم تعادل pH نمی شود.

برای پوست های حساس یا مستعد آکنه ، از صابونی استفاده کنید که غیر comedogenic و فاقد سولفات باشد.

2. فرمول بندی
صابون های مایع فرمولاسیون ملایم تری دارند که پوست شما را خشک نمی کند. این صابون های مایع که با انواع روغنهای اساسی ، آبرسان و تقویت کننده سلولهای پوستی تزریق می شوند ، به هیچ وجه بافت پوست را مختل نمی کنند. بنابراین ، بعد از شستن صورت ، احتمال احساس تنگی و خشک شدن کمتر است. یک شستشوی ملایم صورت باعث از بین رفتن چربی ها و رطوبت طبیعی پوست نمی شود.
در عوض ، آن را قفل کرده و مانع را دست نخورده نگه می دارد تا از پوست شما در برابر اشعه های مضر UVA / UVB محافظت کند. علاوه بر این ، در از بین بردن آلودگی منافذ مسدود شده پوست به حفظ تعادل PH طبیعی پوست کمک می کند (5)

3. مراقبت از پوست شخصی
صابون های مایع مانند تخته های صابونی نیستند که یک محصول برای همه ، از هر نوع پوست یا نگرانی پوستی ایده آل باشد. در عوض ، شستشوی صورت با صابون مایع دارای طیف گسترده ای از فرمولاسیون ها و مواد تشکیل دهنده خاص برای ترمیم ، آدرس دهی و پر کردن پوست شما است. آنها به روشی برای پرداختن به انواع مختلف پوست تنظیم شده اند ، در اینجا نحوه یافتن نوع صابون مایع مناسب یا شستشوی صورت آمده است –

پوست خشک – یک صابون مایع بر پایه کرم انتخاب کنید زیرا پوست شما به بیشترین میزان آبرسانی و تغذیه نیاز دارد. شستشوی صورت مبتنی بر کرم با مواد مرطوب کننده ای مانند عصاره های گلیسیرین و کره شی همراه است. همچنین مطمئن شوید که ردپای سولفات کمتر یا صفر است زیرا تمایل به رطوبت از بین رفتن دارد.

پوست چرب – یک صابون مایع با پایه ژل انتخاب کنید که فاقد روغن باشد. این به شما کمک می کند در حالی که رطوبت مورد نیاز صورت خود را حفظ می کنید ، از شر روغن اضافی خلاص شوید.

پوست طبیعی – برای نوع پوست معمولی ، می توانید هر صابون مایع یا پاک کننده مایع پایه یا آب را انتخاب کنید. شما از یک نوع پوست برخوردار هستید که می تواند با هر فرمولاسیون هر نوع مشکل پوستی را برطرف کند.

پوست حساس – شستشوی صورت ضد حساسیت ، عطر ، مواد شیمیایی یا الکل را انتخاب کنید. از ترکیبات ضد باکتری و مواد لایه بردار نیز باید خودداری شود.

پوست ترکیبی – شستشوی صورت را انتخاب کنید که ملایم و تحریک کننده نباشد. در صورت داشتن رایحه ، مواد شیمیایی یا الکل از مصرف آن خودداری کنید.

هرگز از صابون با عطر و بوی بالا روی پوست صورت خود استفاده نکنید.

4. جوش و آکنه
جدا از اینکه صابون های مایع معمولاً محصولات خاصی برای مقابله با آکنه و پوست مستعد آکنه دارند ، قلیایی کمتری دارند ، صابون های مایع رشد باکتری ها را در پوست ما ترغیب نمی کنند. این به سادگی احتمال وقوع شکستگی را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

صابون بار در مقابل صابون مایع: کدام یک بهتر است؟

صابون های مایع برای شستن پوست لطیف صورت شما کاملاً بهتر از صابون های بار دار سولفات دار هستند. با این حال ، اگر به هر دلیلی هنوز نیاز به استفاده از میله های صورت دارید ، سعی کنید یکی از مواد گیاهی غیر قلیایی یا غیر سمی را پیدا کنید یا با روغنهای اساسی آلی تزریق شود. این صابون های میله ای ممکن است لطیف تر از صابون های معمولی باشند و پوست شما را خشک نمی کنند. همچنین می توانید صابونی تخته ای انتخاب کنید که با روغن نباتی ، شیر یا کره شی و غیره ترکیب شده باشد.

خلاصه:
انتخاب یک محصول برای صورت خود یک وظیفه است ، زیرا پوست صورت کاملا لطیف است و نیاز به مراقبت ملایم تری دارد. بنابراین چیدن بین صابون تخته ای و صابون مایع چیزی است که مطمئناً جای تأمل دارد. پس از سنجش خوب و بد ، به طور حتم می دانیم که صابون های ضد بهداشتی نیستند و مطمئناً باعث عدم تعادل pH می شوند ، بنابراین بهترین انتخاب برای صورت شما نیست. در پایان آنها روغن های طبیعی و رطوبت صورت شما را از بین می برند و باعث می شوند پوست بیشتر در معرض خشکی ، پیری و تیرگی قرار گیرد. در حالی که ، صابون های مایع ملایم هستند و سطح PH طبیعی پوست شما را مختل نمی کنند. صابون های مایع همچنین با توجه به انواع پوست و نگرانی های پوستی شما ترمیم می شوند ، در نتیجه این توانایی را به شما می دهد که بهترین گزینه را انتخاب کنید.

سوالات متداول (سQالات متداول)

چرا صابون باعث خشک شدن پوست من می شود؟
صابون های تخته ای سطح PH بالاتری نسبت به پوست ما دارند. با از بین بردن روغنهای اساسی پوست ، پوست ما خشک و کم آب می شود. این منجر به رنگ پوست خشک ، پوسته پوسته و ناهموار می شود.

آیا صابون گلیسیرین برای پوست شما مفید است؟ آیا برای صورت بی خطر است؟
صابون های مبتنی بر گلیسیرین برای پوست صورت شما بی خطر و مفید هستند ، به خصوص هنگامی که پوست خشک دارید. گلیسیرین دارای خاصیت قفل کننده رطوبت است که می تواند از خشکی بیش از حد پوست شما جلوگیری کند.

بهترین روش برای شستن صورت چیست؟
با استفاده از آب ولرم صورت خود را به آرامی تمیز کنید. در صورت نیاز ، یک محصول لایه بردار ملایم و به دنبال آن لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید.

ترکیبات بد موجود در صابون تخته ای چیست؟
اگر صابون تخته ای حاوی هر یک از این مواد مضر است – رایحه ها ، پارابن ها ، سدیم لوره سولفات ، سدیم لوریل سولفات و غیره به نه صبر کنید.

منابع –

  1. ارزیابی pH صابون و شامپو حمام برای مراقبت از پوست و مو”- ncbi.nlm.nih.gov
  2. درباره pH پوست و چرا مهم است”- healthline.com
  3. pH سطح پوست در آکنه ولگاریس: بینش های یک مطالعه مشاهده ای و بررسی ادبیات”- ncbi.nlm.nih.gov
  4. چرا تعادل pH محصولات مراقبت از پوست شما بسیار مهم است”- allure.com
  5. چرا پاک کننده های متعادل کننده pH پوست بهتری به شما می دهند”- glamour.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

دو + دوازده =