عفونت گوش در کودکان: علائم ، درمان و عوارض »مجله شما


معاینه عفونت گوش در پزشک

اصطلاح اوتیت در کودکان تمام آسیب های التهابی گوش ، خارجی ، میانی یا داخلی ، حاد یا مزمن است و بعد از نازوفارنژیت دومین بیماری عفونی شایع است ، زیرا بیشتر کودکان قبل از سه سالگی از عفونت گوش رنج می برند.

شایع ترین عفونت در دوران کودکی ، اوتیت میانی است. ویروس ها یا باکتری ها وارد گوش میانی می شوند و باعث عفونت یا التهاب (تورم) می شوند. عفونت گوش در کودکان با مشاهده لاله گوش تشخیص داده می شود. در حالی که ، اوتیت میانی پس از بیماری دیگری مانند سرماخوردگی رخ می دهد.

چگونه کودک مبتلا به عفونت گوش را بشناسیم؟

کودک مبتلا به عفونت گوش علائم زیر را خواهد داشت:

 • گوش درد
 • حالت وعصبی بودن.
 • خوابیدن برای او دشوار است.
 • گوش او را مالش دهید یا بکشید.
 • به صداهای کم صدا پاسخ نمی دهد.

اوتیت میانی در کودکان

در طول مشاوره ، پزشک با استفاده از اتوسکوپ به داخل گوش ها نگاه می کند. این معاینه تفاوت بین انواع مختلف اوتیت میانی را نشان می دهد ، از جمله:

اوتیت احتقانی:

لاله گوش منجمد بسیار دردناک است. متخصص اطفال ، پزشک گوش ، حلق و بینی یا شنوایی سنجی برای اطمینان از عفونت چرکی لازم نیست که مجدداً به کودک شما مراجعه کند تا این دو آزمایش را با هم مقایسه کند. (چرک مایع ، خون یا چرکی است که به دلیل عفونت در یکی از قسمت های آن از گوش خارج می شود).

اوتیت میانی اگزوداتیو:

لاله گوش ضخیم ، تیره ، زخم یا خاکستری است.

عفونت چرکی گوش:

با تورم لاله گوش در ربع فوقانی آغاز می شود ، و به یک شکل تبدیل می شود غشا Dr طبل، تحت تأثیر فشار یک گروه چرکی مایل به سفید. در مرحله قبل از سوراخ شدن ، لاله گوش به طور کلی متورم و به رنگ زرد است.

علائم آن عبارتند از:

اوتیت میانی حاد با آبریزش گوش (اورتوره):

این مرحله از اوتیت میانی خود به خود سوراخ شده با از دست دادن ماده از غشای تمپان است ، و به چرک اجازه می دهد تا به داخل جریان یابد لوله استاش خارجی و خروج اتوماتیک مایع عفونت گوش را در نوزاد نشان می دهد.

و چرک تحت فشار از طریق این پاراسنتز اتوماتیک تخلیه می شود (سوراخ سوراخ سوراخ غشای تمپان برای دفع مایعات جمع شده در گوش میانی است). اغلب اوقات ، اندازه دهانه با ترکیدن لاله تحت فشار کافی برای تخلیه تمام ترشحات نیست. علاوه بر این ، صندلی آن در لاله گوش همیشه اجازه تخلیه خوب و بهبودی را نمی دهد.

چرا کودکان اینقدر غالباً دچار اوتیت می شوند؟

یکی از دلایل عفونت گوش در کودکان و نوزادان مربوط به لوله استاش است. از آنجا که افقی این مجرا نسبت به بزرگسالان بیشتر است ، مایع به راحتی از طریق آن جریان نمی یابد. وقتی لوله استاش به درستی کار نمی کند ، مخاط نمی تواند از پشت لاله گوش تخلیه شود. و بیرون می زند ، باعث درد و فشار می شود. این اغلب منجر به اوتیت میانی می شود و با بزرگتر شدن کودکان ، لوله های استاش عمودی تر می شوند و به راحتی تخلیه می شوند.

چگونه از اوتیت میانی جلوگیری می کنید؟

علائم عفونت گوش

برای جلوگیری از اوتیت میانی در کودکان ، باید تجمع مایعات کاهش یابد. یک رژیم غذایی مناسب می تواند نقشی حیاتی در کاهش خطرات داشته باشد. و از مواد حساسیت زای غذایی مانند شیر گاو و شکر که باعث ایجاد مخاط و مایعات اضافی می شوند جلوگیری کنید.

حذف این غذاها از رژیم غذایی می تواند بسیار مفید باشد. همچنین کاهش قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زای محیطی ، مانند دود سیگار ، ضروری است. دود سیگار محیطی را برای رشد باکتری ها و ویروس ها ایجاد می کند.

التهاب گوش خارجی در کودکان

این التهاب مجرای گوش خارجی است که توسط باکتری ها یا قارچ ها ایجاد می شود. دو عامل اصلی مسئول التهاب عبارتند از:

 • تماس مکرر کانال با اشیا (به عنوان مثال با تمیز کردن گوش ها).
 • آب در راه هوایی (به عنوان مثال بعد از دوش گرفتن).

عفونت گوش خارجی باعث درد ، خارش و ترشح از گوش می شود. از آنجا که عفونت گوش خارجی باعث درد شدید هنگام کشیدن گوش می شود. درمان به قطره گوش آنتی بیوتیکی ، ضد عفونی کننده یا ضد قارچ بستگی دارد.

اوتیت سروز در کودکان

این التهاب در کودکان بین 1 تا 8 سال شایع است و بدون درد در نظر گرفته می شود ، این یک مایع تا حدودی غلیظ و پر پشت لاله گوش است که استخوان ها را می پوشاند و لوله استاش را مسدود می کند. این کانال اجازه می دهد تا هنگام بلع یا ارتفاع هوا به داخل گوش منتقل شود.

برای اوتیت میانی ، بهتر است با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید ، که تهویه مطلوب لوله استاش را بازیابی کند. اگر این نوع عفونت گوش درمان نشود ، منجر به کاهش شنوایی می شود زیرا لاله گوش به درستی لرزش نخواهد داشت.

عفونت گوش ویروسی

اوتیت میانی ویروسی نوعی عفونت گوش است که توسط ویروس ایجاد می شود. اغلب بعد از آنفولانزا شروع می شود. بیشتر عفونت های ویروسی گوش ، اوتیت میانی حاد هستند. حباب های مایعات روی لاله گوش قرار می گیرند و باعث درد شدید گوش می شوند. درمان شامل سوراخ شدن حباب و مصرف داروهای ضد التهاب و مسکن است. شایعترین عارضه اوتیت میانی ویروسی ، کاهش شنوایی جزئی است.

عفونت گوش در کودکان چگونه درمان می شود؟

تقریباً تمام موارد عفونت گوش در کودکان زیر دو سال با آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر کودک بیش از دو سال دارد و عفونت گوش مشکلی اساسی ایجاد نمی کند ، پزشک ممکن است به او یک داروی مسکن مانند استامینوفن بدهد و پس از دو یا سه روز کودک مجدداً معاینه شود تا بررسی شود.

اما بیشتر عفونت گوش خفیف است و کاملاً از بین می رود و بسیاری از آنتی بیوتیک ها عفونت های باکتریایی گوش را درمان می کنند. بیشتر کودکان در طی دو تا سه روز از شروع آنتی بیوتیک احساس بهتری دارند. با این حال ، برای درمان التهاب ، آنها باید تمام داروهای تجویز شده را مصرف کنند. سپس به پزشک مراجعه کنید تا ببینید آیا عفونت گوش بهبود یافته است یا خیر.

چه موقع والدین باید با پزشک تماس بگیرند؟

اگر کودک شما برای عفونت گوش آنتی بیوتیک مصرف می کند ، در صورت کودک با پزشک تماس بگیرید:

 • وی بعد از دو یا سه روز درمان هنوز گوش درد دارد.
 • تب بیش از 39 درجه سانتیگراد (102 درجه فارنهایت) دارد یا بیش از سه روز تب دارد.
 • خواب آلودگی شدید
 • او تحریک پذیر یا بدخلق است.
 • تنفس سریع یا تنفس دشوار.
 • ضعیف بشنو

ضروری است که همه عفونت گوش و درد را جدی بگیرید. یک متخصص اطفال یکی از بهترین افراد برای تشخیص اوتیت میانی است. با توجه به اینکه او ابزار مناسبی برای نگاه به داخل گوش کودک دارد.

درمان های خانگی اوتیت میانی در کودکان

موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای تسکین علائم اوتیت میانی انجام دهید و درمان های خانگی زیر می توانند برای تسکین درد مفید باشند ، اما در صورت پایین آمدن تب یا دردیادن گوش ، جایگزین ویزیت پزشک نمی شوند و این درمان ها شامل موارد زیر است:

کمپرس پیاز برای درمان عفونت گوش در کودکان:

کمپرس پیاز یک درمان قدیمی است که برای تسکین درد گوش مفید است. اگر می خواهید آن را امتحان کنید در اینجا چه کاری باید انجام دهید:

 • یک پیاز را خرد کنید.
 • پیازها را با حرارت کم در 1/4 فنجان آب برای چند دقیقه بپزید. هر از گاهی هم بزنید تا نسوزد.
 • پیازهای پخته شده را در چند لایه گاز یا پارچه نازک و نرم دیگری بپیچید.
 • بگذارید آنقدر سرد شود که پوست نسوزد.
 • کمپرس را حداقل به مدت پنج دقیقه روی گوش قرار دهید.
 • می توانید کمپرس را چندین بار گرم کرده و در صورت لزوم دوباره اعمال کنید.
 • این روند را تا زمانی که درد فروکش کند تکرار کنید.

رژیم را دنبال کنید:

رژیم غذایی نقش اساسی در تسکین اوتیت میانی دارد. بنابراین برای کاهش درد و جلوگیری از عفونت مجدد ، به پیشنهادات زیر عمل کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن است لازم باشد تغییرات اساسی در رژیم غذایی کودک خود ایجاد کنید.

غذاهای توصیه شده:

شما می توانید با تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق موارد زیر به بدن کودک کمک کنید تا از عفونت گوش بهبود یابد.

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم ، متشکل از میوه های تازه ، سبزیجات ، غلات کامل و پروتئین با کیفیت بالا ، که سیستم ایمنی بدن او را تقویت می کند.
 • برای صاف شدن ترشحات مخاط ، مقدار زیادی آب تمیز و با کیفیت بنوشید.
 • اسیدهای آمینه ضروری موجود در ماهیان آب سرد ، بذر کتان و روغن بذر کتان در کاهش التهاب یا آلرژی هایی که اغلب وجود دارند بسیار مفید است.
 • برای نوزادانی که از بطری تغذیه می شوند ، تحت نظر پزشک به شیر بدون لاکتوز بروید.
 • مادران شیرده باید از شایع ترین مواد حساسیت زا مانند شیر گاو خودداری کنند.

سایر توصیه ها:

 • به نوزادانی که به پشت خوابیده اند از شیر دادن شیر ندهید. آن را در زاویه سی درجه قرار دهید تا از تجمع مایعات در لوله استاش جلوگیری شود.
 • سیگار نکشید و کودک را در معرض دود سیگار قرار ندهید.
 • از استفاده از سواب های پنبه ای خودداری کنید زیرا باعث جمع شدن جرم گوش در مجرای گوش می شود.
 • وقتی عفونت گوش رخ داد ، اجازه ندهید رطوبت به گوش کودک وارد شود.
 • برای تسکین درد ، گرما را به گوش خود بمالید. یک بطری آب گرم را که در پارچه پیچیده شده امتحان کنید یا از سشوار استفاده کنید تا هوای گرم را به گوش آسیب دیده وارد کنید.

آیا می توانم از عفونت گوش در نوزادان جلوگیری کنم؟

اگرچه بیشتر عفونت گوش در کودکان به دلیل سرماخوردگی ایجاد می شود ، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث شیوع آن شود ، از جمله:

 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار.
 • دراز کشیده بطری را تغذیه کنید.
 • حساسیت

از پزشک خود بپرسید که چگونه خطر ابتلا به عفونت گوش در کودک را کاهش دهد ، به عنوان مثال با واکسیناسیون علیه پنوموکوک ، که یکی از اصلی ترین باکتری های مسئول عفونت گوش است.

چه عوارضی می تواند باعث عفونت گوش شود؟

بعد از پاک شدن عفونت ، ممکن است مایع برای مدت چند هفته در گوش میانی باقی بماند. این می تواند منجر به کاهش شنوایی موقتی شود. مایعات معمولاً به خودی خود تخلیه می شوند و شنوایی بدون هیچ گونه پیشرفتی بهتر می شود درمان پزشکی. با این حال ، گاهی اوقات مایعات دوباره آلوده می شوند. در این حالت ، ممکن است لازم باشد کودک شما دوباره آنتی بیوتیک مصرف کند.

اگر بیش از چند ماه مایع در گوش میانی باقی بماند ، ممکن است کاهش شنوایی در کودکان زیر سه سال ایجاد شود این تجمع مایعات می تواند باعث تاخیر در گفتار و زبان شود. برای تخلیه مایعات در گوش میانی ممکن است لوله ای در لاله گوش قرار گیرد. این کار توسط متخصص گوش ، حلق و بینی انجام می شود.

عوارض احتمالی عفونت گوش در کودکان

عوارض اوتیت میانی حاد با درمان مناسب نادر است. پیشرفت مثبت با درمان صحیح منجر به از بین رفتن بسیار سریع تب و علائم احتمالی دستگاه گوارش می شود. عفونت شنوایی خیلی سریع پاک می شود ، لاله گوش در عرض 3 تا 4 روز به حالت تقریباً طبیعی برمی گردد و طی 7 تا 10 روز طبیعی می شود. از جمله این عوارض:

فلج صورت:

باید به عدم تقارن ویژگی های صورت کودک توجه کرد ، خصوصاً هنگام گریه یا لبخند. در طرف فلج ، برش پلک ها بزرگ شده و چین بینی از بین می رود ، این فلج با بهبود اوتیت از بین می رود.

مننژیت چرکی:

این عارضه ای است که پزشک متخصص اطفال همیشه از اوتیت چرک در کودکان از آن می ترسد.

لابیرنتیت:

با سرگیجه ، استفراغ ، نیستاگموس و ناشنوایی آشکار می شود.

ماستوئیدیت حاد:

حفره های گوش میانی از دهانه لوله استاش تا ماستوئید با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در صورت عدم درمان مناسب ، می توان در نهایت تورم زیر پوست ، پشت و بالای گوش گوش را نشان داد که تجمع چرک از قشر ماستوئید.

درمان جراحی:

متخصص باید استخوان را باز کرده و تراش دهد تا چرک و کانون نکروز از بین برود. به این عمل ماستوئیدکتومی می گویند.

مشاوره عملی و اطلاعات مختلف در مورد عفونت گوش در کودکان

 • اگر کودک شما درد شدیدی دارد ، از خواباندن او به پهلو که احساس ناراحتی دارد ، خودداری کنید. بهتر است بالشهای نرم تهیه کنید و او را راحت تر کنید.
 • بهتر است از استعمال سیگار در نزدیكی كودكان خودداری شود ، زیرا دود سیگار احتمال عفونت گوش را افزایش می دهد.
 • این اطلاعات نباید جای مراقبت و مشاوره پزشکی شما باشد. پزشک شما ممکن است تغییرات درمانی را براساس شرایط فرزند شما توصیه کند. این اطلاعات ممکن است بدون اجازه ، برای اهداف آموزشی و غیر تجاری تولید و برای بیماران و خانواده های آنها به اشتراک گذاشته شود.

منابع

منبع: magltk.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

سه − 3 =