علائم عدم تحمل لاکتوز چیست؟

علائم عدم تحمل لاکتوز چیست؟ - علائم عدم تحمل لاکتوز چیست؟


علائم عدم تحمل لاکتوز چیست؟

از کجا می دانید که به لاکتوز حساسیت دارید؟ علائم عدم تحمل لاکتوز چیست؟ لاکتوز یکی از قندهای طبیعی است که در شیر و انواع لبنیات یافت می شود و عدم تحمل لاکتوز یا آنچه به عنوان عدم تحمل لاکتوز شناخته می شود ، وضعیتی است که نشان می دهد بدن لاکتوز را به راحتی هضم نمی کند.

هنگامی که لاکتوز بدون هضم مناسب از طریق روده بزرگ (روده بزرگ) حرکت می کند ، می تواند علائم ناخوشایندی مانند گاز ، درد شکم و نفخ ایجاد کند. برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز نمی توانند هیچ لبنیاتی را هضم کنند ، در حالی که دیگران می توانند مقادیر کمی لبنیات بخورند یا شیر کمتری بنوشند و مشکلی ندارند.

و عدم تحمل لاکتوز در بزرگسالان یک بیماری شایع است ، زیرا در مردم آسیایی و آفریقایی تبار و مردم آمریکای جنوبی به وضوح بیش از هرجای دیگر در جهان ظاهر می شود.

چه عواملی باعث حساسیت لاکتوز در بدن می شود؟

این شرایط زمانی اتفاق می افتد که روده کوچک فرد به اندازه کافی آنزیمی به نام لاکتاز تولید نکند ، آنزیمی که بدن برای تجزیه و هضم لاکتوز شخص از رژیم های غذایی به بدن نیاز دارد. آلرژی به لاکتاز معمولاً در خانواده ها رخ می دهد و علائم آن معمولاً در سال های نوجوانی یا بزرگسالی بروز می کند. مبتلایان به این نوع آلرژی غذایی می توانند انواع خاصی از شیر یا لبنیات را بدون مشکل سلامتی مصرف کنند.

روشهای ترمیم ، ترمیم و تعویض غضروف زانو »مجله شما

گاهی اوقات ، روده کوچک ممکن است پس از یک بیماری کوتاه مدت مانند آنفولانزای معده یا یک بیماری مادام العمر مانند فیبروز کیستیک ، تولید آنزیم لاکتاز را متوقف کند. همچنین ممکن است گاهی اوقات بعد از جراحی برای برداشتن بخشی از روده کوچک تولید لاکتاز متوقف شود و در این موارد بسته به مورد ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

موارد نادری وجود دارد که نوزادان تازه متولد شده از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند.کودکی که با آلرژی لاکتوز یا عدم تحمل آن متولد شده است نمی تواند هر نوع غذا یا نوشیدنی حاوی لاکتوز بخورد. برخی از نوزادان نارس “زودرس” ممکن است از عدم تحمل لاکتوز رنج ببرند زیرا هنوز قادر به تولید آنزیم لاکتاز نیستند و هنگامی که آنها شروع به تولید لاکتاز می کنند ، حساسیت از بین می رود و آنها می توانند انواع غذا را بدون مشکل بخورند.

علائم عدم تحمل لاکتوز

علائم عدم تحمل لاکتوز ، بسته به میزان تولید آنزیم لاکتاز در بدن ، می تواند خفیف تا شدید باشد. علائم معمولاً 30 دقیقه تا دو ساعت پس از خوردن یا نوشیدن هر محصولی حاوی لاکتوز شروع می شود. در صورت عدم تحمل لاکتوز ممکن است برخی از علائم زیر را نشان دهید:

 • تورم.
 • درد و گرفتگی شکم.
 • صداهای غرغر در شکم.
 • گازها
 • اسهال
 • استفراغ.

بسیاری از افرادی که به میزان زیادی از گاز ، درد شکم ، نفخ و اسهال رنج می برند ، شک دارند که در حقیقت به لاکتوز تحمل نمی کنند ، بنابراین بهترین راه برای بررسی این مسئله ، پرهیز از مصرف شیر و لبنیات است تا ببینید آیا این علائم از بین می روند یا خیر. در صورت بروز و از بین رفتن علائم ، می توانید مقدار کمی شیر به یک فنجان چای اضافه کنید یا مقدار کمی از لبنیات را بخورید و توجه داشته باشید که آیا این علائم دوباره ظاهر می شوند یا خیر.

چاق کردن صورت در 7 روز + روش های مختلف برای چاق شدن صورت در زمان کوتاه

اگر فقط یک بار نوشیدن یک لیوان شیر احساس بیماری و خستگی کرده اید ، پس احتمالاً از عدم تحمل لاکتوز رنج نمی برید و این فقط یک علامت است. اما اگر هر بار که شیر ، بستنی یا هر نوع لبنیات دیگری می خورید احساس درد و خستگی می کنید ، ممکن است از قبل تحمل لاکتوز داشته باشید.

اگر فکر می کنید واقعاً تحمل لاکتوز ندارید ، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید ، زیرا وی می تواند شرایط و اینکه آیا شما واقعا تحمل لاکتوز ندارید را تأیید کند.

عدم تحمل لاکتوز چگونه تشخیص داده می شود؟

یک متخصص پزشکی می تواند از طریق برخی سوالات در مورد علائم خود به شما تحمل لاکتوز را بدهد یا نه. همچنین ممکن است از شما خواسته شود برای مدت کوتاهی از مصرف لبنیات خودداری کنید تا ببینید علائم شما بهبود می یابد یا خیر. پزشک شما ممکن است برای تأیید تشخیص از شما بخواهد یک تست تنفس هیدروژن یا آزمایش قند خون انجام دهید. این آزمایشات ساده تایید می کند که لاکتوز را به طور طبیعی هضم می کنید یا خیر.

آیا می توانید عدم تحمل لاکتوز را درمان کنید؟

هیچ درمانی برای عدم تحمل لاکتوز وجود ندارد ، اما می توانید علائمی را که به دلیل آن ظاهر می شوند درمان کنید. در صورت عدم تحمل لاکتوز ، بهتر است از مصرف شیر و لبنیات خودداری کنید. برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ، شیر کم یا بدون لاکتوز را به خود اختصاص می دهند و یا شیر و محصولات لبنی را با شیر سویا جایگزین می کنند.

سرم ویتامین C و فواید بسیار آن برای پوست

بزرگترین نگرانی که افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز با آن روبرو هستند نحوه دستیابی به مواد مغذی موجود در شیر ، به ویژه کلسیم است که برای حفظ سلامت استخوان بسیار مهم است. خوشبختانه با خوردن یکی از غذاهای زیر می توانید کلسیم مورد نیاز خود را دریافت کنید:

کلم بروکلی ، بامیه و کلم ، ماهی کنسرو شده مانند ساردین و ماهی آزاد ، غلات غنی شده با کلسیم و محصولات سویا غنی شده با کلسیم.

غذاهایی که در صورت عدم تحمل لاکتوز از آنها اجتناب می کنید

اگر از قبل مطمئن هستید که از عدم تحمل لاکتوز رنج می برید ، برخی از غذاها وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید زیرا حاوی لاکتوز هستند که شامل:

 • شیر و محصولات لبنی.
 • کیک و بیسکویت.
 • سس پنیر.
 • سوپ خامه ای
 • خامه پخت و پز
 • فرنی.
 • پنکیک.

اگرچه هیچ درمانی برای عدم تحمل لاکتوز وجود ندارد ، اما می توانید با اجتناب از خوردن غذاها و محصولات حاوی لاکتوز و اتکا به شیر سویا یا بدون لاکتوز ، بر آن غلبه کنید تا علائم عدم تحمل لاکتوز را تجربه نکنید.

منابع 1،2، 3،4

مطالب مرتبط

Leave a Comment

5 × 2 =