علائم نقرس و بهترین درمان های خانگی برای آن ؛


نقرس نوعی آرتروز است که در اثر مقادیر زیاد ایجاد می شود اسید اوریک یا اسید اوریک در خون ، حملات نقرس می تواند ناگهانی و دردناک باشد ، زیرا احساس می شود مفصل آسیب دیده می سوزد و مفصل آسیب دیده نیز سفت و متورم می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم نقرس ، عوامل خطر و عوارض بیماری و همچنین نحوه درمان علائم در خانه در صورت حمله نقرس ، به مطالعه ادامه دهید.

علائم نقرس

علائم نقرس انواع مختلفی دارد ، برخی از افراد علیرغم وجود مقدار زیادی اسید اوریک در خون از هیچ علائمی شکایت ندارند و این افراد نیازی به درمان ندارند ، اما در عین حال دیگران از علائم حاد یا مزمن رنج می برند که نیاز به درمان دارند. علائم حاد به طور ناگهانی ظاهر می شوند و برای مدت نسبتاً کوتاهی ادامه دارند. علائم مزمن در اثر حملات مکرر نقرس در مدت طولانی ایجاد می شوند.

علائم حاد نقرس

درد ، قرمزی و تورم از علائم اصلی حمله نقرس است. این حمله می تواند در شب اتفاق بیفتد و شما را از خواب بیدار کند و در این حالت هر گونه لمس جزئی روی مفصل می تواند دردناک باشد و حرکت یا خم شدن مفصل دشوار است. این علائم معمولاً همزمان فقط در یک مفصل وجود دارد و بیشتر در انگشت شست پا دیده می شود ، اما سایر مفاصل نیز اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند.

علائم به طور ناگهانی ظاهر می شود و شدیدتر از 12 تا 24 ساعت است اما ممکن است تا 10 روز ادامه داشته باشد.

علائم نقرس مزمن

درد و التهاب همراه با حملات نقرس معمولاً در بین حملات از بین می رود ، اما حملات مکرر نقرس حاد می تواند باعث آسیب دائمی شود. علاوه بر درد مفصل ، التهاب ، قرمزی و همچنین تورم ، نقرس می تواند حرکت مفصل را به طور کلی محدود کند و با پیشرفت بیماری ممکن است باعث خارش و پوست در اطراف مفصل شود. مجروح.

نقرس می تواند بسیاری از مفاصل سراسر بدن را تحت تأثیر قرار دهد اما معمولاً اولین حمله نقرس در مفاصل انگشت شست پا اتفاق می افتد ، این حمله می تواند ناگهانی اتفاق بیفتد زیرا انگشت شست در اثر لمس متورم و گرم است.

علاوه بر انگشت شست ، مفاصل دیگر مستعد نقرس عبارتند از:

 • مچ پا
 • زانو ها.
 • انگشتان
 • پیوست شده
 • مچ دست.
 • پاشنه.
 • فوری

تشخیص نقرس

پزشک می تواند بر اساس بررسی سابقه پزشکی ، معاینه فیزیکی و علائم شما نقرس را تشخیص دهد. غالباً پزشک تشخیص را بر اساس موارد زیر قرار می دهد:

 • شرح شما از درد مفصل.
 • چند بار شما دچار درد شدید در مفصل شده اید.
 • ناحیه قرمز یا متورم است.

همچنین ممکن است پزشک آزمایش بررسی تجمع اسید اوریک در مفصل را انجام دهد. نمونه ای که از مایعات گرفته شده از مفصل نشان می دهد حاوی اسید اوریک است یا خیر. همچنین ممکن است پزشک رادیوگرافی مفصل را تجویز کند.

اگر علائم نقرس دارید ، می توانید با مراجعه به پزشک عادی خود شروع کنید ، اما اگر نقرس شدید باشد ، باید به یک متخصص بیماری های مفصلی مراجعه کنید.

عواملی که خطر ابتلا به نقرس را افزایش می دهند

مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی مقدار زیادی پورین هستند ، به نقرس کمک می کنند. این غذاها و نوشیدنی ها شامل موارد زیر است:

 • نوشیدنی های الکلی.
 • بوقلمون.
 • گوشت جگر
 • ماهی.
 • لوبیای خشک
 • نخود فرنگی.

پورین آنها ترکیبات شیمیایی در مواد غذایی هستند که به طور طبیعی در بدن وجود دارند و در نتیجه تجزیه آن اسید اوریک تولید می کنند ، معمولاً اسید اوریک در جریان خون حل می شود و از طریق ادرار از بدن دفع می شود ، اما گاهی اوقات این اسید در خون جمع می شود و باعث حمله نقرس می شود.

نقرس ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد ، اما برخی عوامل خطر ابتلا به آن را افزایش می دهند. عوامل خطر عبارتند از:

 • ژنتیک ، اگر شخصی در خانواده شما نقرس داشته باشد.
 • چاقی
 • فشار خون بالا درمان نشده
 • دیابت.
 • سندرم متابولیک.
 • بیماری عروق کرونر.
 • بیماری مزمن کلیوی.
 • مصرف بیش از حد الکل.
 • اتخاذ یک رژیم غذایی با پورین بالا.
 • مصرف برخی از داروها که به بدن در جلوگیری از پیوند عضو ، در صورت پیوند عضو کمک می کند.
 • استفاده از برخی داروها مانند دیورتیک ها و آسپرین.
 • جراحی مدرن

خطر ابتلا به نقرس در مردان بیشتر از زنان است. قرار گرفتن در معرض سرب همچنین ممکن است خطر ابتلا به نقرس را افزایش دهد و دوزهای بالای نیاسین ممکن است باعث نقرس شود.

عوارض نقرس

درد نقرس نسبت به سایر دردهای آرتروز شدیدتر است ، بنابراین اگر از درد شدید ناگهانی مفصل رنج می برید و با افزایش درد بدون توجه به هیچ گونه بهبودی ، با پزشک مشورت کنید و در صورت عدم درمان ، نقرس می تواند باعث فرسایش مفصل شود. نقرس همچنین عوارض جدی دیگری نیز دارد ، از جمله:

گره های زیر جلدی:

نقرس درمان نشده می تواند باعث رسوب کریستال های اورات در زیر پوست شود. این رسوبات یا سنگها مانند گره های سفتی هستند که می توانند در هنگام حملات نقرس دردناک و ملتهب شوند. به دلیل تجمع سنگ در مفاصل ، آنها می توانند باعث تغییر شکل ، درد مزمن ، محدودیت در حرکت شوند و در نهایت مفاصل شما به طور کامل از بین بروند.

آسیب کلیه:

بلورهای ادرار همچنین می توانند در کلیه ها جمع شوند ، که ممکن است منجر به سنگ کلیه شود که در نهایت بر توانایی کلیه ها برای فیلتر کردن مواد زائد از بدن تأثیر بگذارد.

بورسیت:

نقرس همچنین می تواند باعث التهاب کیسه مایع (بورسا) شود که در بافت زندگی می کند ، به خصوص در آرنج و زانو. علائم بورسیت شامل درد و سفتی و همچنین تورم است. التهاب در بورس خطر عفونت را افزایش می دهد ، که می تواند منجر به آسیب مفصلی دائمی شود. علائم عفونت شامل بدتر شدن قرمزی یا گرما در اطراف مفاصل و تب است.

برخی از داروهای خانگی نقرس

آب گیلاس یا آلبالو

گیلاس ، چه ترش و چه شیرین ، قرمز یا سیاه ، به عنوان آب میوه یا میوه ، یک داروی خانگی است که به طور گسترده ای برای درمان علامتی نقرس استفاده می شود و احتمالاً برای بسیاری موفقیت آمیز خواهد بود. یک مطالعه در سال 2012 و مطالعه دیگر در همان سال همچنین نشان داد که گیلاس ممکن است برای جلوگیری از حملات نقرس م workثر باشد و این تحقیق سه وعده گیلاس یا آب میوه را در طی دو روز توصیه می کند تا نتیجه بگیرید.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی غذایی است که برخی ادعا می کنند برای نقرس مفید است زیرا کمبود منیزیم ممکن است استرس التهابی مزمن را در بدن تشدید کند ، اگرچه هیچ مطالعه ای در مورد اثبات این موضوع وجود ندارد.

مکمل منیزیم را امتحان کنید ، اما دستورالعمل های روی برچسب را از نزدیک بخوانید. یا ، روزانه غذاهای غنی از منیزیم بخورید ، زیرا این امر ممکن است علائم نقرس را کاهش دهد یا در طولانی مدت از آن جلوگیری کند.

زنجبیل

زنجبیل یک غذای پخت و پز گسترده ای است که برای شرایط التهابی تجویز می شود و توانایی آن در درمان علائم نقرس به خوبی اثبات شده است. یک مطالعه نشان داد که استفاده موضعی از زنجبیل درد مرتبط با اسید اوریک در نقرس را تسکین می دهد و مطالعه دیگر نشان داد که افراد با مقادیر بالای اسید اوریک (هایپراوریسمی) با خوردن زنجبیل سطح اسید اوریک کمتری در خون دارند ، اما این آزمایش روی موش صحرایی انجام شد. و در آن زنجبیل گرفته شده و به صورت موضعی استفاده نشده است.

آب را با 1 قاشق غذاخوری زنجبیل تازه رنده شده بجوشانید ، سپس یک پارچه یا حوله را در این مخلوط خیس کنید و وقتی خنک شد ، حداقل یک بار در روز به مدت 15 تا 30 دقیقه حوله را روی محلی که احساس درد می کنید قرار دهید. سوزش یا حساسیت پوست به احتمال زیاد اتفاق می افتد بنابراین بهتر است قبل از استفاده از این روش ، آزمایشی را در ناحیه کوچکی از پوست انجام دهید.

یا می توانید زنجبیل را با جوشاندن آب و خیساندن 2 قاشق چای خوری ریشه زنجبیل به مدت 10 دقیقه و لذت بردن از روزانه 3 فنجان بخورید. زنجبیل می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد ، بنابراین قبل از مصرف مقدار زیادی زنجبیل ابتدا به پزشک خود اطلاع دهید.

آب گرم با سرکه سیب ، آب لیمو ، و زردچوبه

سرکه سیب ، آبلیمو و زردچوبه اغلب برای نقرس توصیه می شود. آنها با هم یک نوشیدنی مفرح درست می کنند و از آنها پذیرایی می کنند.

آب نصف لیمو را با آب گرم مخلوط کنید ، سپس 2 قاشق چایخوری زردچوبه و 1 قاشق چای خوری سرکه سیب به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید ، می توانید مواد را مطابق میل خود تنظیم کنید ، این مخلوط را دو تا سه بار در روز بنوشید.

کرفس یا دانه کرفس

کرفس غذایی است که در گذشته برای درمان مشکلات دستگاه ادراری استفاده می شده است. برای نقرس ، عصاره و دانه های دانه کرفس درمان های خانگی رایج شده اند. مقادیر کافی کرفس برای درمان نقرس مستند نشده است ، بنابراین سعی کنید چندین بار در روز کرفس را بخورید ، اگر میوه ، آب میوه ، عصاره یا دانه باشد. اگر عصاره یا مکمل خریداری می کنید ، دستورالعمل های برچسب را از نزدیک دنبال کنید.

چای گزنه

گزنه (Urtica dioica) یک داروی گیاهی برای نقرس علامتی است که التهاب را کاهش می دهد و درد را تسکین می دهد. برای امتحان این چای ، یک فنجان آب جوش دم کرده و سپس 1-2 قاشق چایخوری گزنه خشک را به ازای هر فنجان آب خیس کنید ، نوشیدن حداکثر 3 فنجان در روز توصیه می شود.

قاصدک

از چای قاصدک و عصاره های آن و همچنین مکمل هایی برای بهبود سلامت کبد و کلیه استفاده می شود. همانطور که در مطالعه 2013 و مطالعه 2016 نشان داده شده است ، قاصدک سطح اسید اوریک را در افراد در معرض آسیب کلیه کاهش می دهد ، اما این آزمایشات روی موش ها انجام شد. ثابت نشده است که قاصدک به نقرس کمک می کند ، اما همانطور که گفته شد ، به کاهش سطح اسید اوریک در بدن که دلیل اصلی نقرس است ، کمک می کند.

می توانید از چای ، عصاره یا مکمل قاصدک استفاده کنید ، اما دستورالعمل های استفاده را از نزدیک دنبال کنید.

دانه های خار خار

خار شیر نوعی گیاه است که برای حفظ سلامت کبد استفاده می شود. یک مطالعه 2016 نشان داد که خار خار ممکن است اسید اوریک را در میان شرایطی که می تواند به کلیه ها آسیب برساند کاهش دهد و دیگری از سال 2013 این ایده را پشتیبانی می کند. دستورالعمل های مربوط به دوز مصرف مکمل خار خار باید با دقت دنبال شود یا قبل از مصرف با پزشک در میان بگذارید.

هبیسکوس

گیاه Hibiscus در یک داروی گیاهی سنتی استفاده می شود و به عنوان یک داروی محبوب برای درمان نقرس مورد استفاده قرار گرفته است. یک مطالعه بر روی موش ها نشان داد که گیاه گل گاو نر ممکن است سطح اسید اوریک را در بدن کاهش دهد. می توانید از مکمل گیاه ، گیاه چای ، یا عصاره گیاه استفاده کنید ، دستورالعمل های استفاده را از نزدیک دنبال کنید.

مالیدن آب سرد یا گرم به محل عفونت

استفاده از آب سرد یا گرم بر روی مفاصل دردناک نیز ممکن است مثر باشد. غالباً توصیه می شود مفصل را در آب سرد خیس کنید و بسیار مثر است و از کیسه های یخ نیز می توان استفاده کرد.

خیساندن در آب داغ فقط در مواردی توصیه می شود که التهاب شدید نباشد و استفاده از آب سرد و گرم نیز می تواند مفید باشد.

موز

اعتقاد بر این است که موز برای نقرس مفید است ، زیرا غنی از پتاسیم است که به عملکرد مناسب اندام ها و اندام های بدن کمک می کند. برای استفاده از مزایای احتمالی موز ، روزانه فقط یک عدد موز بخورید.مو همچنین حاوی قندهایی از جمله فروکتوز است که می تواند محرک نقرس باشد. بسیاری از غذاهای دیگر دارای پتاسیم زیاد و قند کمتری نسبت به موز مانند سبزیجات برگ تیره و آووکادو هستند (شما نیز می توانید آن را امتحان کنید).

نمکهای اپسوم

برخی افراد برای جلوگیری از حملات نقرس حمام نمک اپسوم را توصیه می کنند. ایده این است که نمکهای اپسوم سرشار از منیزیم هستند که ممکن است خطر نقرس را کاهش دهند. با این حال ، مطالعات نشان می دهد که منیزیم نمی تواند به اندازه کافی از طریق پوست جذب شود تا مزایای سلامتی آن را بدست آورد.

برای امتحان نمک Epsom ، 1 تا 2 فنجان را در وان مخلوط کنید ، تمام بدن یا فقط مفاصل آسیب دیده را خیس کنید تا علائم نقرس را برطرف کند.

سایر نکات برای کاهش شعله ور شدن نقرس

1. محرک های نقرس را از رژیم خود حذف کنید

رژیم غذایی اغلب ارتباط تنگاتنگی با حملات نقرس دارد ، بنابراین اجتناب از عوامل محرک و پایبند بودن به رژیم مناسب نقرس ، خود درمانی مهم است.

اجتناب کردن:

 • گوشت قرمز.
 • غذای دریا
 • قند.
 • الکل

آنها بیشترین تأثیر را دارند.

جایگزین آن با:

 • میوه کم قند است.
 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • آجیل.
 • حبوبات
 • محصولات لبنی کم چرب.

2. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن مقدار زیادی آب برای عملکرد کلیه مهم است. سالم نگه داشتن کلیه ها همچنین می تواند تجمع اسید اوریک و در نتیجه حملات نقرس را کاهش دهد.

3. استراحت کافی داشته باشید

حملات نقرس می تواند در حرکت و تحرک اختلال ایجاد کند ، بنابراین برای جلوگیری از بدتر شدن علائم ، هنگام التهاب مفاصل ، استراحت کرده و در وضعیت خود بمانید ، از ورزش ، به خصوص حمل وزنه های سنگین پرهیز کنید و از مفاصل بیش از حد استفاده کنید ، که این امر باعث تشدید درد و مدت زمان حمله می شود.

روغنهای اساسی برای درمان نقرس

روغنهای اساسی از گیاهان دارویی هستند که در بخور درمانی استفاده می شوند. اعتقاد بر این است که برخی از این روغنها علاوه بر تسکین دهنده درد ، اثرات ضد التهابی و ضد باکتریایی نیز دارند. روغنهای اساسی مورد استفاده در درمان نقرس عبارتند از:

 • روغن لیمو
 • روغن دانه کرفس.
 • عصاره روغن بومادران.
 • عصاره برگ زیتون.
 • دارچین چینی.

می توانید این روغن ها را استشمام کنید ، روغن رقیق شده را روی پوست خود بمالید یا از برگ های گیاه خشک چای درست کنید ، اما خود روغن ها را در دهان خود نگذارید زیرا برای مصرف آنها بی خطر نیست. همیشه بهتر است قبل از استفاده از هر روش درمانی جایگزین با پزشک خود ، حتی یک روش درمانی که به طور معمول به اندازه روغن های اساسی بی خطر تلقی می شود ، باشید. در صورت استفاده از این روغن ها رعایت نکات ایمنی برای اطمینان از عدم بروز واکنش را انجام دهید.

نتیجه

با تغییراتی که در سبک زندگی شما ذکر شد ، می توان از حملات نقرس در آینده جلوگیری کرد و بدن را از علائم نقرس در امان نگه داشت ، طبق دستورالعمل دارو مصرف کرد و همچنین سعی کرد مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا را کاهش دهد تا احتمال حمله نقرس کاهش یابد ، همچنین می توانید جلوگیری از حمله نقرس با افزایش مصرف آب و کاهش مصرف گوشت ، مرغ و سایر مواد غذایی سرشار از پورین و در آخر ، از دست دادن وزن اضافی نیز به حفظ سطح سالم اسید اوریک کمک می کند.

.

منبع: magltk.com

Leave a Comment

هشت − 2 =