عوامل موثر بر میزان موفقیت پیوند کلیه »مجله شما

عوامل موثر بر میزان موفقیت پیوند کلیه مجله شما - عوامل موثر بر میزان موفقیت پیوند کلیه »مجله شما


توابع کالج

بر اساس تحقیق منتشر شده در مجله انجمن نفرولوژی آمریکا ، میزان موفقیت در پیوند کلیه به سن و جنس فرد گیرنده و اهدا کننده بستگی دارد. این مطالعه که توسط تیمی از موسسه تحقیقات مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل و با همکاری مرکز تحقیقات مرکز بیمارستان دانشگاه مونترال (CRCHUM) انجام شد ، نشان داد.

پیوند کلیه زنان نتایج مطلوبی را نسبت به همتایان مرد خود به همراه خواهد داشت ، در حالی که زنان یائسه نتایج مشابه یا کمی بهتر از مردان همسن خود خواهند داشت. این نتایج زمینه را برای رویکرد جدیدی در پیوند اعضا فراهم می کند و ممکن است به استراتژی های سرکوب سیستم ایمنی مبتنی بر سن و سن فرد منجر شود.رابطه جنسی بیولوژیکی.

ارزیابی میزان موفقیت پیوند کلیه

بر اساس این مطالعه ، ارزیابی براساس سن و جنس دریافت کننده و اهدا کننده انجام شد:

 • مشخص شد که وقتی اهدا کننده عضو مرد بود ، خطر رد پیوند برای زنان بیشتر از مردان ، بدون در نظر گرفتن سن بود.
 • همچنین مشاهده شد که اگر اهدا کننده زن باشد ، دریافت کنندگان بین 15 تا 24 سال عملکرد بدتری نسبت به همتایان مرد خود دارند.
 • میزان بقای پیوند اعضا برای زنان 45 سال به بالا کمی بیشتر از مردان همسن بود که اهدا کننده زن بود.

نقش هورمون های جنسی در میزان موفقیت پیوند کلیه

برخی تحقیقات ، خارج از کاشت ، نشان می دهد که هورمون جنسی زنانه استروژن تمایل به تحریک سیستم ایمنی بدن دارد ، در حالی که هورمون مردانه تستوسترون تمایل به سرکوب آن دارد. به گفته دکتر فاستر ، که گفت: “در زنان جوان بین 15 تا 24 سال ، سطح استروژن بالاترین است ،

بنابراین ، آنها بیش از مردان یا زنان از هر گروه سنی دیگر در معرض رد هستند ، و این ممکن است توضیح دهد که چرا زنان 45 ساله یا بالاتر این هورمون را کمتر ترشح می کنند و خطر شکست بعد از پیوند کمتر است.

به گفته محققان ، توضیح دیگری برای تأثیر هورمون ها وجود دارد:

هورمون های جنسی ممکن است بر نحوه عملکرد داروهای ضد رد تأثیر بگذارد و باعث می شود که این ماده در زنان کمتر از مردان باشد. این مطالعه تأثیر جنس ، جنسیت و سن بیولوژیکی را بر روی سیستم ایمنی بدن برجسته می کندپیوند عضو و به طور کلی مراقبت های بهداشتی.

رابطه سن و جنسیت با میزان موفقیت پیوند کلیه؟

این به چندین عامل بستگی دارد ، از جمله:

حقیقت استفاده از شاهدانه و فواید روغن شاهدانه برای مو

سن ، سابقه پزشکی و جراحی و همچنین سایر شرایط پزشکی. طبق تحقیقی که در سال 2003 م انجام شد ، مشاهده شد که بقا 5 سال پس از عمل در 73٪ از کلیه گیرندگان جوان پیوند و 68٪ در میان افراد مسن بالای 65 سال انجام شد.

از طرف دیگر ، 86٪ در میان جوانان از سنین 18-64 سال ، که ما را به این نتیجه رساند که سن عامل تعیین کننده در میزان موفقیت پیوند کلیه است و متوسط ​​عمر دریافت کنندگان پیوند کلیه از 9/7 سال در سال 1988 به بیش از 14 سال رسیده است. این به دلیل توسعه روشهای سرکوب سیستم ایمنی و رفتارهای محافظتی در برابر عوارض بعد از عمل است.

سابقه و میزان موفقیت در پیوند کلیه

 • در سال 1906 ، متیو جابولای با پیوند کلیه خوک و سپس کلیه بز به دو زن مبتلا به نارسایی کلیه ، روش پیوند کلیه در انسان را کامل کرد. در هر صورت ، دو زن در اثر طرد شدن مردند.
 • در سال 1906 ، ارنست اونگر کلیه ماکاک را به زنی پیوند زد ، اما موفقیت آمیز نبود.
 • در سال 1908 ، یوری وورونوی ، جراح شوروی متوجه شد که پیوند کلیه حیوانات در انسان با سیستم ایمنی سازگار نیست و واکسیناسیون همولوگ را روی بیماران انسانی انجام داد ، اما مشکلات رد شدن پایان نیافت و بیماران فقط چند روز زنده ماندند.
 • در اوایل دهه 1950 ، پیوند کلیه از اجساد جسد انسانی یا اهداکنندگان زنده موفقیت نسبی دید و برخی از بیماران به لطف ACTH و درمان سرکوب سیستم ایمنی مبتنی بر کورتیزون برای چند ماه زنده ماندند.
 • در سال 1952 ، اولین پیوند دهنده اهدا کننده زنده زنده انجام شد و علی رغم درمان سرکوب کننده سیستم ایمنی با کورتیزون ، مرد جوان 21 روز بعد درگذشت.

پیوند کلیه چیست؟

این یک روش جراحی است که شامل جایگزینی کلیه آسیب دیده با کلیه سالم گرفته شده از اهدا کننده است. بسته به شرایط اولیه بیماری ، می توان پیوند را بدون برداشتن کلیه بیمار انجام داد. کلیه پیوندی معمولاً کمتر از وضعیت آناتومیکی طبیعی پیوند می شود ، خصوصاً در حفره ایلیاک.

و میزان موفقیت در پیوند کلیه از این طریق زیاد است. این دارو در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه در مرحله نهایی انجام می شود تا کیفیت زندگی آنها بهبود یابد و آنها را از محدودیت های جلسات دیالیز خلاص کند.

عملکرد کلیه

 • کلیه ها نقش مهمی در بدن انسان دارند که عبارتست از فیلتر کردن خون و دفع سموم موجود در آن.
 • کلیه های طبیعی روزانه مقداری از پلاسما را در حدود 180 لیتر تصفیه می کنند ، سپس مواد زائد فیلتر شده از خون متمرکز شده و ادرار را تشکیل می دهند.
 • کلیه ها نیز مانند غدد درون ریز با تولید هورمون عمل می کنند.
 • ارزیابی عملکرد کلیه با توانایی آن در پاکسازی خون از مواد زائد سمی از جمله کراتینین اندازه گیری می شود ، علاوه بر این ، این ماده سمی از طریق ادرار به طور انحصاری بدون انجام مجدد جذب یا اصلاح مجدد در کلیه ها از بین می رود. با این حال ، این ماده بهترین صلاحیت برای تأیید وضعیت عملکرد کلیه است.
درماپن چیست؟ درمارولر یا درماپن کدام یک بهتر است؟

نارسایی مزمن کلیه چیست؟

ماهیت مزمن نارسایی کلیه به عنوان تخریب آهسته و تدریجی عملکرد کلیه در نتیجه خراب شدن عملکرد گلومرولی به دلیل کاهش دائمی تعداد نفرون های فعال تعریف می شود. رگرسیون همچنین ترشح کراتینین را کاهش می دهد و به تدریج شروع می شود. مرحله نهایی با فیلتر کمتر از 15 میلی لیتر در دقیقه مشخص می شود ، سپس کلیه ها از کار می افتند.

افرادی که نمی توانند پیوند کلیه انجام دهند

آنها افرادی هستند که:

معاینه بالینی باید بر روی عناصر زیر متمرکز شود:

در زنان:

معاینه زنان ، ماموگرافی و اسمیر دهانه رحم واژن.

در مردان:

در صورت امکان سنجش سلول ادراری ، ایمنی ، گروه خونی ، فنوتیپ HLA ، آنتی بادی HLA ، ناهنجاری های درخت ادرار ، سیستوسکوپی رتروگراد هنگام انتظار برای کلیه جدید.

میزان موفقیت پیوند کلیه با توجه به اهدا کننده متفاوت است

پیوند شامل انجام یک پیوند در دسترس است که می تواند از یک اهدا کننده زنده یا مرده باشد. مطالعات همچنین نشان می دهد که میزان موفقیت پیوند کلیه در بین گیرندگان پیوند دهنده زنده بسیار بهتر از نتایج بدست آمده از اهدا کنندگان متوفی است.

جایی که میانگین موفقیت پیوند کلیه از اهدا کننده متوفی 68٪ است و یک بیمار می تواند ده سال زندگی کند ، اما برای بیمارانی که از یک اهدا کننده زنده پیوند می شوند تا 80٪ است. سایر آمارهای USRDS نشان می دهد که از نظر زنده ماندن تفاوت قابل توجهی در حمایت از پیوند از اهدا کنندگان زنده دارد.

چگونه این فرضیه تأیید شد؟

این فرضیه توسط برخی مطالعات که شامل نمونه هایی بود که ناسازگاری بافت شناختی را نشان می داد ، یا در رابطه با کلیه های گرفته شده از یک جسد یا از یک اهدا کننده زنده ، تایید شد و مشخص شد که با وجود سازگاری بافتی.

علل خستگی بدن و عضلات و راه های درمان این مشکل »مجله شما

گیرنده هایی که پیوند اهدا کننده زنده دریافت کرده اند ، با نشان دادن اینکه یک بقا 3 ساله در 85٪ پیوندهای اهدا کنندگان زنده در مقابل 70٪ پیوند از افراد متوفی ، امید به زندگی بهبود یافته است.

اقدامات لازم برای افزایش میزان موفقیت در پیوند کلیه چیست؟

کیفیت ارگان مورد پیوند با بررسی تاریخچه ژنتیکی اهدا کننده ارزیابی می شود. اهدا کننده تحت معاینه کلینیکی همه اعضای بدن خود قرار می گیرد تا از احتمال بروز مشکلات اهدای عضو ، به ویژه بیماری های عفونی جلوگیری کند.

سازگاری بافتی نقش زیادی در افزایش میزان موفقیت پیوند کلیه دارد

دو عامل مسئول سازگاری بافتی هستند که باعث ایجاد پاسخ ایمنی در گیرنده HLA می شوند ، مولکول های رمزگذار ژن hla که عملکرد ارائه دهنده آنتی ژن بدن را انجام می دهند.

این عملکرد ارائه آنتی ژن توسط مولکول های MHC انجام می شود. این مولکول های پروتئینی عملاً به تمام غشاهای سلولی بدن متصل می شوند و به آنها اجازه می دهند که متعلق به یک ارگانیسم باشند.

عوارض بعد از عمل برای گیرنده

عوارض زیادی وجود دارد ، زیرا مواردی را که پس از هر عمل جراحی مورد توجه قرار می گیرد ، پیدا می کنیم و همچنین موارد مرتبط با پیوند را نیز پیدا می کنیم. از جمله عوارض احتمالی در سطح سیستم ادراری ، قلبی عروقی و ایمنی بدن و تمایز بین عوارض اولیه که ممکن است در ماه اول پس از پیوند ظاهر شود و عوارض دیررس بعد از این دوره وجود دارد. شدت آن به این واقعیت مربوط می شود که بر سرکوب سیستم ایمنی و نارسایی کلیه تأثیر می گذارد.

عوارض اولیه:

مانند:

 • خطرات رد حاد
 • خون ریزی
 • ترومبوز عروقی.
 • هماچوری
 • فیستول ادرار.
 • انسداد ادرار و عفونت.

عوارض دیررس:

آنها شایع ترین هستند:

 • باریک شدن مجاری ادرار.
 • عوارض قلبی عروقی.
 • اما یک عارضه ترسناک ، رد مزمن است.

در پایان…

پیوند کلیه با موفقیت در پیوند کلیه و شخصی که پیوند می کند ، بهترین روش درمان نارسایی مزمن کلیه است. مسلماً پیشرفت در روش سرکوب سیستم ایمنی نقش مهمی در کاهش مرگ و میر داشته است.

هدف از درمانهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در آینده تحریک میزبان نسبت به کلیه جدید برای جلوگیری از عوارض جانبی است و بیشتر تحقیقات در زمینه پیوند با این هدف است ، زیرا پیوند کلیه تنها درمانی است که به بیمار امکان می دهد زندگی تقریباً طبیعی داشته باشد.

منابع:

منبع: magltk.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

سه × 4 =