مراحل پوسیدگی دندان و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آن »مجله شما

مراحل پوسیدگی دندان و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آن - مراحل پوسیدگی دندان و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آن »مجله شما


مراحل پوسیدگی دندان

پوسیدگی شایع ترین بیماری دندانی در جهان است. بدون درمان ، می تواند عواقب ناگواری برای سلامت دندان و حتی سلامت کلی داشته باشد. پوسیدگی دندان با شروع تجزیه مینای دندان شروع می شود و منجر به ایجاد حفره های پوسیدگی در سطح دندان می شود.

در حالی که ، پوسیدگی ناشی از آسیب اسیدی به ساختار دندان است که به دلیل باکتریها که در پلاک (لایه چسبنده ساخته شده از پروتئین موجود در بزاق که مواد غذایی شیرین را در دهان متابولیزه می کند) زندگی می کند. بنابراین ، پوسیدگی دندان به صورت مرحله ای آغاز می شود.

عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شوند؟

چهار عامل اصلی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد مراحل پوسیدگی دندان شود ، از جمله:

پلاک دندان:

این ماده سفید کننده ای است که از بزاق ، رسوبات غذایی و باکتری تشکیل شده و پس از خوردن بر روی سطح دندان ها ایجاد می شود و مینای دندان را فرسایش می دهد.

بهداشت دهان و دندان ضعیف:

مسواک زدن نامنظم یا نادرست مسیر اصلی تولید مثل باکتریها است که خطر پوسیدگی را افزایش می دهد.

وراثت:

پوسیدگی ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی خانواده باشد.

یک رژیم غذایی نامتعادل:

خوردن قندها و میان وعده ها باعث رشد حفره ها می شود. همچنین باید مصرف آب میوه ، آب میوه و سایر نوشیدنی های غیر الکلی را محدود کنید.علاوه بر شیرین بودن ، باعث افزایش اسیدیته محیط دهان و ایجاد حفره می شوند.

مراحل تشکیل پوسیدگی دندان

از جمله مراحل پوسیدگی دندان عبارتند از:

مرحله 1 لکه های سفید:

اولین مرحله از پوسیدگی دندان زمانی شروع می شود که به دلیل از دست دادن کلسیم و تجمع پلاک ، مناطق سفید گچی روی سطح دندان ظاهر شود. سپس باکتری های موجود در پلاک شروع به متابولیسم قندهای موجود در غذای مصرفی می کنند.

خونریزی لثه: علل ، علائم ، پیشگیری و درمان »مجله شما

تجمع این اسیدها باعث خراب شدن مینای دندان می شود ، روندی به نام مین زدایی سطح دندان. در این مرحله ، پوسیدگی دندان ممکن است از طریق درمان مناسب متوقف شود ، که باید با دندانپزشک در میان گذاشته شود ، مانند استفاده از تکنیک مسواک زدن دندان یا خمیر دندان و استفاده از درمان موضعی فلوراید.

مرحله دوم پوسیدگی مینای دندان:

در مرحله دوم پوسیدگی دندان ، مینای دندان شروع به خراب شدن در زیر سطح دندان می کند و روند طبیعی سازی مجدد طبیعی قادر به بازیابی صحیح مینا و مواد معدنی نیست و باعث تشکیل باکتری در داخل دندان می شود.

با ادامه پوسیدگی ، سطح دندان ممکن است ترک بخورد و اگر دندان شکسته شود ، فورا باید با دندانپزشک مشورت کنید.

مرحله سوم پوسیدگی عاج:

اگر این مرحله درمان نشود ، باکتری ها و اسیدها به حل مینای دندان ادامه می دهند و ضایعه می تواند به عاج برسد (عاج بخشی از دندان است که بین مینا و پالپ قرار دارد). هنگامی که پوسیدگی به عاج منتقل شد ، سطح درد شروع به تشدید می کند و ممکن است درد شدیدی در دندان آسیب دیده ایجاد شود.

و هنگامی که قسمت کافی مینای سطح زیرین ضعیف می شود ، به دلیل از دست دادن کلسیم و مواد معدنیفسفاتها، مینا فرو می ریزد و پوسیدگی دندان ایجاد می شود. در این مرحله ، احتمالاً برای ترمیم دندان نیاز به پر کردن دندان است.

درگیری مرحله چهارم پالپ:

پالپ مرکز دندان است و از بافت زنده و سلولهایی به نام ادونتوبلاست تشکیل شده است. سلولهای پالپ عاج تولید می کنند که به عنوان یک بافت حمایتی بین مینا و پالپ عمل می کند.

درمان گرفتگی بینی با 6 نسخه در عرض چند دقیقه ، احساس بهتری خواهید داشت

بنابراین ، اگر پالپ دندان به باکتری آلوده شود ، چرک تشکیل می شود و رگ ها و اعصاب در دندان می میرند. این معمولا به عنوان دندان درد شناخته می شود که می تواند باعث درد مداوم شود. در این مرحله ، متداول ترین روش درمانی ، درمان است عصب کشی.

مرحله آبسه مرحله پنجم:

آبسه که آخرین مرحله پوسیدگی دندان است ، درد زیادی ایجاد می کند و هنگامی که عفونت به انتهای ریشه دندان برسد ، استخوان لمس کننده آن نیز در معرض خطر عفونت قرار دارد.

لثه و زبان اغلب متورم هستند ، که می تواند بر گفتار تأثیر بگذارد و بیمار را در معرض خطر بیماری های دیگر قرار دهد. در این مرحله ، ممکن است سایر جراحی های دندانپزشکی مورد نیاز باشد.

مرحله ششم از دست دادن دندان:

اگر دندان باقی مانده باشد تا به آخرین مرحله پوسیدگی دندان برسد ، بدون درمان دندان از بین می رود و باید آن را کشید.

چگونه پوسیدگی را درمان کنیم؟

پوسیدگی دندان

پوسیدگی تخریب تدریجی دندان است ، که در نتیجه حمله اسیدی باکتری به مینای دندان ایجاد می شود. در صورت عدم درمان ، به تدریج گسترش می یابد و می تواند به تمام بافت های اطراف مانند رباط ها ، استخوان ها و لثه ها حمله کند.

برخی از اشکال پوسیدگی دندان را می توان با حفظ عادت های بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندان درمان کرد.

پوسیدگی دندان هنگام بارداری

تغییرات هورمونی و عادات غذایی در زنان باردار می تواند پوسیدگی دندان را تقویت کند ، بنابراین توصیه می شود مادر در ابتدای بارداری با دندانپزشک خود مشورت کرده و بهداشت دهان و دندان را حفظ کند.

مزایای سرم صورت طلا ، نحوه استفاده از آن و مضرات آن چیست؟

اگر پوسیدگی دندان در دوران بارداری ظاهر شود ، نیازی به ترس نیست ، زیرا در این دوره مراقبت از دندان ممنوع است و محدود به موارد اضطراری جزئی است.

اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان:

  • از قوانین بهداشت دهان و دندان پیروی کنید. این بهترین اقدام پیشگیرانه ممکن برای جلوگیری از ایجاد حفره است.
  • از خمیر دندان و دهان شویه هایی که حاوی فلوراید هستند استفاده کنید.
  • یک مسواک یا مسواک برقی با کیفیت خوب انتخاب کنید. یا از مسواک نرم استفاده کنید تا لثه شما را تحریک نکند
  • از غذاهای حاوی قند و همچنین میان وعده ها خودداری کنید.
  • آب بنوشید با مرطوب کردن دهان ، بزاق تولید می شود که همچنان باعث تغذیه مینای دندان و تمیز کردن دهان می شود.

در پایان..

برای جلوگیری از مراحل پوسیدگی دندان و اطمینان از سلامت دهان و دندان ، تعیین وقت ملاقات با دندانپزشک برای معاینات منظم ضروری است.

وقتی پوسیدگی خیلی پیشرفته نباشد ، هدف از درمان حفظ پالپ و زنده نگه داشتن دندان است. پس از پوسیدگی با دقت از بین می رود.

منابع

منبع: magltk.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

13 − 4 =