مهمترین روشهای درمان پانکراتیت مزمن »مجله شما

مهمترین روشهای درمان پانکراتیت مزمن مجله شما - مهمترین روشهای درمان پانکراتیت مزمن »مجله شما


پانکراتیت مزمن با شکم درد ظاهر می شود که یکی از علائم شایع آن است. بین 70 تا 90٪ بیماران در بعضی از مراحل بیماری درد دارند. به طور معمول ، بیماران مبتلا به پانکراتیت الکلی با شروع بیماری درد دارند.

و طبق چندین مطالعه ، بین 27 تا 67 درصد بیماران به دلیل عدم پاسخگویی به درمان پزشکی ، به جراحی نیاز دارند. در بیش از 30٪ بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند ، درد ممکن است عود کند ، بنابراین مداخله باید تکرار شود. در حال حاضر ، گزینه های درمانی زیادی در دسترس است: پزشکی ، آندوسکوپی و جراحی. ترجیح داده می شود مناسب ترین روش درمانی برای هر بیمار به صورت جداگانه انتخاب شود.

فهرست مطالب

درد پانکراتیت باعث می شود

درمان پانکراتیت مزمن

دو نوع درد معمول وجود دارد:

نوع A

به صورت دوره های مکرر پانکراتیت همراه با دوره های بدون درد.

نوع B.

این بیماری با دوره های طولانی مدت درد مداوم همراه با تشدیدهایی است که به طور کلی با عوارض پانکراتیت همراه است.


گزینه های درمان پانکراتیت مزمن

این درد می تواند خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد و ممکن است نیاز به بستری متعدد در بیمارستان داشته باشد. شدت و فرکانس آن با زمان پیشرفت بیماری کاهش یافته و ممکن است خود به خود از بین برود و به طور کلی با کاهش وزن همراه است. از جمله روش هایی که برای درمان پانکراتیت مزمن استفاده می شود:

1 – معیار انتظار

درمان با تجویز مسکن (از جمله مواد افیونی) و داروهای ضد افسردگی انجام می شود.

2 – فشار داخل پانکراس

سرکوب ترشح لوزالمعده (آنزیم های لوزالمعده ، اکتروتیدها) یا رفع انسداد (برداشتن سنگ ، بای پس جراحی).

3 – تعدیل انتقال عصبی

بلوک شبکه شکمی ، برداشتن جراحی.

4- کاهش استرس اکسیداتیو

آنتی اکسیدان درمانی وآلوپورینول.


درمان پزشکی برای پانکراتیت مزمن

با توجه به سابقه طبیعی پانکراتیت مزمن ، شناخته شده است که با گذشت زمان و ایجاد پانکراتیت برون ریز ، درد ممکن است کاهش یا ناپدید شود ، این فرضیه سوختگی لوزالمعده نامیده می شود. و برای برخی از محققان:

 • درد در 90٪ بیماران کاهش می یابد یا از بین می رود ، و برای دیگران در 79-56٪ بستگی به علت شناسی ، ایدیوپاتیک یا الکلی دارد.
 • هنگامی که بیمار به مسکن های خفیف مانند پاراستامول ، متامیزول و NSAID های ایبوپروفن ، کتورالاک پاسخ ندهد. این دارو با داروهای ضد افسردگی برای تقویت عملکرد (داروهای ضد درد) یا مواد مخدر ضعیف تجویز می شود.
 • او باید مدت طولانی به مرحله سوم مقیاس ضد درد WHO برود و در نظر گرفتن نوع دیگری از درمان آندوسکوپی یا جراحی برای جلوگیری از اعتیاد به مواد افیونی ضروری است.
بیماری های ارتوپدی چیست؟ علل آن چیست؟ مجله شما

1 – از ترشح لوزالمعده خلاص شوید

ایده استفاده از آنزیم های پانکراس برای کاهش درد به واکنشهای جانبی که می تواند با مهار ترشح پانکراس با کاهش ترشح CCK یا افزایش تریپسین در اثنی عشر ایجاد شود.

شش مطالعه تصادفی و دوسوکور منتشر شده است: دو مورد از آنها مزایای درمان را نشان دادند و چهار مورد دیگر هیچ اثری نداشتند. به همین ترتیب ، تحلیلی منتشر شده است که هیچ اثر درمانی قابل توجهی را با استفاده از آنزیم ها برای درمان درد نشان نمی دهد.

2 – اکتروتید

همچنین از این دارو برای جلوگیری از ترشح لوزالمعده استفاده می شود. سه مطالعه آینده نگر و تصادفی منتشر شده است که دو مورد از آنها در دوزهای مختلف مورد استفاده قرار گرفتند و نتایج موثرتر از استفاده از دارونما نبودند.

3- کاهش استرس اکسیداتیو (آنتی اکسیدان ها)

افزایش سطح رادیکالهای آزاد اکسیژن در سرم و دفع آن توسط لوزالمعده در بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن. استرس اکسیداتیو ایجاد می کند که منجر به افزایش تولید رادیکال های آزاد اکسیژن می شود.

یکی از عواملی که علت افزایش استرس اکسیداتیو در نظر گرفته می شود ، کمبود نسبی آنتی اکسیدان ها است کاروتن و ویتامین C و E ، متیونین و سلنیوم.

اولین مطالعات منتشر شده با آنتی اکسیدان ها

این ماده یک آنتی اکسیدان برای درمان پانکراتیت مزمن یافت ، اما دو مطالعه منتشر شده است که در آن ترکیبی از چندین آنتی اکسیدان (متیونین ، سلنیوم ، بتاکاروتن و ویتامین های C و E) استفاده شده است.


درمان پانکراتیت مزمن با پرتودرمانی

 • در سال 1964 ، اولین نتایج در مقالات پزشکی در مورد رادیوتراپی برای تسکین درد در بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن ظاهر شد. 56 بیمار با 5Gy تحت درمان قرار گرفتند و پس از دو سال 37 بیمار از این بیماری درمان شدند.
 • در سال 1972 ، 9 بیمار با دوزهای مختلف از 10 تا 50 گرم تحت درمان قرار گرفتند. آخرین کار منتشر شده شامل درمان یک بیمار ، با دوز کلی 7Gy و بعد از 3 سال درمان بدون علامت بود.
 • یک مطالعه بر روی 15 بیمار با دوز واحد 8Gy در بیماران مبتلا به شیوع پانکراتیت یا درد مداوم انجام شد.
 • این درمان در 13 بیمار که 3 سال علائم نداشتند مثر بود.
 • این درمان باید قبل از مراجعه به درمان جراحی در بیمارانی که نیاز به برداشتن دارند استفاده شود.
نوشیدن آب پس از تزریق فیلر بین اهمیت ، فواید و روش »مجله شما

درمان آندوسکوپی پانکراتیت مزمن

موارد مصرف برای مدیریت آندوسکوپی پانکراس افزایش یافته و برای طیف وسیعی از اختلالات پانکراس از جمله پانکراتیت مزمن ، پانکراتیت حاد ایدیوپاتیک عودکننده ، نشت یا اختلال در مجرای لوزالمعده ، تخلیه کیست کاذب و پیشگیری از لوزالمعده پس از کلانژیوگرافی لوزالمعده آندوسکوپیک مفید است ( ERCP)).

1 – آندوسکوپی در درمان درد پانکراس

مزیت با دو روش مختلف تعیین می شود:

 • انسداد خروج پانکراس فشار داخل مجرا را افزایش می دهد و از آنجا که پانکراس بافت کم توزیع شده ای است ، این افزایش فشار می تواند منجر به افزایش فشار بافت و ایسکمی شود.
 • درمان آندوسکوپی با هدف فشرده سازی مجرای مسدود شده لوزالمعده و کاهش درد. در یک مطالعه چندمرکز 2002 ، 1018 بیمار از 8 مرکز مختلف ، با پیگیری متوسط ​​5 ساله ، به دلیل انسداد مجرای لوزالمعده به دلیل تنگی (47٪) ، سنگ (18٪) یا هر دو تحت درمان آندوسکوپی قرار گرفتند ( 32٪)

2 – تنگی مجرای لوزالمعده

این یکی از تظاهرات شایع پانکراتیت مزمن است و ممکن است با سنگ ، کیست های شبه و تومورهای لوزالمعده همراه باشد. درمان آندوسکوپی تنگی در درجه اول در بیمارانی نشان می دهد که دچار درد مقاوم در شکم هستند ، خواه آنوریسم فوق حاد Wirsung داشته باشند یا نداشته باشند.

3- استفاده از روشهای متنوع برای درمان آندوسکوپی سنگهای لوزالمعده

سنگ شکنی و اسفنکترکتومی ویرسونگ ، همراه با تکنیک های برداشتن سنگ. با این تکنیک ها کاهش قابل توجه درد گزارش شده است و به نظر می رسد این بهبود مربوط به محلول گشادی پاتولوژیک ویرسونگ باشد.

عوارض درمان آندوسکوپی

درمان داخلی لوزالمعده به ویژه خطرات زیادی ایجاد می کند. آنها عبارتند از:

عوارض اولیه

پانکراتیت ، درد ، پارگی ویرسونگ ، خونریزی و کلانژیت به طور متوسط ​​15-24 است.

عوارض دیررس

آنها با پارانشیم و تغییر مجاری مشابه پانکراتیت مزمن و همچنین عوارض مربوط به مهاجرت و انسداد همراه هستند.

4- نورولیز سونوگرافی آندوسکوپی شبکه شکم

نورولیز شبکه شکم (PCN) یک برداشت شیمیایی از طحال با استفاده از الکل است که منجر به برداشتن رشته های عصبی ورودی می شود که درد را از شکم منتقل می کنند. NPC اغلب برای تسکین درد مربوط به تومورهای پانکراس و درمان پانکراتیت مزمن استفاده می شود.

پس از جراحی بای پس معده ... غذاها ، آزمایشات و تغییرات بدن

PCN می تواند از طریق پوست ، جراحی یا سونوگرافی آندوسکوپیک انجام شود. این روش با استفاده از سونوگرافی EUS لاپاروسکوپی دسترسی بیشتری به شبکه شکم نسبت به سایر تکنیک ها دارد.

نحوه استفاده از این تکنیک

با تجسم مستقیم برای تصویربرداری داخلی ، فضای قدامی جلوی دیواره قدامی آئورت در تنه شکم. هنگامی که سوزن در محل قرار گرفت ، الکل خشک شده در دمای 98 درجه تزریق می شود.

در بیماران مبتلا به پانکراتیت مزمن ، الکل ممکن است با سوسپانسیون کورتیکواستروئید (40 میلی گرم سوسپانسیون تریامسینولون) جایگزین شود تا از التهاب عصبی دردناکی که با اتانول ایجاد می شود ، جلوگیری کند.

عوارض مربوط به این روش

آنها اسهال و افت فشار خون ثانویه به بلوک سمپاتیک هستند (38-40). این عوارض معمولاً طی 2-7 روز خود به خود برطرف می شوند.


درمان جراحی پانکراتیت مزمن

در سال های اخیر ، پیشرفت در ابزارهای تشخیصی پانکراتیت مزمن با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ، توموگرافی مارپیچ ، سونوگرافی آندوسکوپیک و آندوسکوپی ، رویکرد جراحی و آندوسکوپیک این بیماری را به طرز چشمگیری تغییر داده است.

موارد ضروری جراحی در پانکراتیت مزمن

 • شکم درد سرسخت.
 • متاستاز مشکوک.
 • فیبروز همراه با آسیب اندام های مجاور ، مجرای صفراوی و اثنی عشر.
 • عواقب پارگی مجرای اصلی لوزالمعده و در بیمارانی که پاپیلای آنها قابل درمان نیست.

عوامل تشریحی وجود دارد که نوع درمان جراحی را تعیین می کند

 • اگر قطر مجرای ویرسونگ بیشتر یا کمتر از 7 میلی متر باشد.
 • محل کشش سر ، گردن ، بدن یا دم لوزالمعده است.
 • مداخلات لوزالمعده.

در پایان..

 • لازم به ذکر است که درمان جراحی درد شکم در پانکراتیت مزمن مثر است. آزمایشات تصویربرداری به ما کمک می کند تا مناسب ترین روش جراحی را تعیین کنیم.
 • پانکراتکتومی منجر به زوال طولانی مدت در کیفیت زندگی بیماران می شود ، اما در صورت وجود شک به تومور یا کانال نازک ویرسونگ ، ترجیح داده می شود.
 • هنگامی که درد جراحی قابل تحمل نیست ، درمان باید از طریق نورولیز گانگلیون شکم یا جراحی اسپارنکتومی لاپاراسکوپی باشد.

منبع:

بیماری های دستگاه گوارش و کبد – غیر از این

.

منبع: magltk.com

Leave a Comment

پنج + هشت =