نارکولپسی … وقتی ناگهان در هر زمان و هر مکان به خواب می روید. ”مجله شما


آیا واقعاً خواب آلودگی می تواند بر شما غلبه کند؟ حتی اگر دیشب خوب خوابیده باشید؟ آیا می توانید هر زمان و هر مکان بخوابید؟ ممکن است ناگهان بخوابید؟ آیا با فلج عضله ارتباط دارد؟ متأسفانه بله ، ممکن است ، نارکولپسی

ناركولپسي چيست؟ انواع آن و علائم همراه آن چیست؟ چرا این اتفاق می افتد ، دلایل آن چیست و افرادی که بیشتر در معرض آن هستند عوارض آن چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

ناركولپسي ناركولپسي

نارکولپسی

ناركولپسي يك بيماري مزمن است كه با حملات ناگهاني خواب و خواب آلودگي شديد ، بدون توجه به اينكه فرد در كجا و چه زماني قرار داشته باشد ، بيماران براي مدت طولاني بيدار مي مانند.

در برخی موارد ، بیمار از دست دادن تنش عضلانی (کاتاپلکسی یا فلج) رنج می برد و این بعد از یک حالت احساسی شدید مانند خندیدن ، تنش یا موارد دیگر است و به طور کلی ، خواب اجباری یک بیماری نادر است که در 1 تا 2000 نفر اتفاق می افتد.

نارکولپسی تاکنون یک بیماری مزمن است و هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد ، اما برخی از داروها و تغییر برخی عادات و سبک زندگی می توانند علاوه بر کمک ، درک و حمایت از اطرافیان بیمار از دوستان ، دوستان ، همکاران و کارفرمایان ، برای کاهش و کنترل علائم نیز مثبت عمل کنند …

وقتی صحبت از خواب اجباری می شود ، خطر از خود این بیماری نیست بلکه از تأثیر این بیماری بر زندگی فرد ناشی می شود که می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد و احتمال و محدودیت بیشتر بیمار را محدود کند.

یا می تواند به طور مستقیم بر زندگی او تأثیر بگذارد ، مانند حمله خواب در مکانی که او را در معرض خطر قرار می دهد ، مانند قرار گرفتن در مکانی مرتفع که وی را در معرض سقوط ، عبور از خیابان ، یا هنگام رانندگی با ماشین و غیره قرار دهد.

انواع ناركولپسي

خواب اجباری همیشه با فلج عضله همراه نیست ، بنابراین دو نوع اصلی خواب اجباری وجود دارد:

 • اولین نوع رایج ، خواب اجباری است که با فلج عضله در ارتباط است ، به این معنی که بیماران علاوه بر از دست دادن تنش عضلانی پس از یک حالت هیجان شدید ، از این نوع حملات ناگهانی خواب رنج می برند ، که اغلب به دلیل از دست دادن پروتئین “Hypocretin orexin” است.
 • نوع دوم خواب اجباری است که با فلج عضله ارتباط ندارد. در اینجا ، بیماران از علائم مربوط به خواب آلودگی و خواب رنج می برند و سطح پروتئین “Hypocretin orexin” طبیعی دارند.

علائم ناركولپسي

علائم ناركولپسي

علائم می توانند در طی سالهای اول ایجاد و بدتر شوند و سپس تا آخر عمر ادامه داشته باشند و این موارد عبارتند از:

1 – خواب آلودگی شدید در طول روز

بیماران از حملات شدید خواب آلودگی رنج می برند به طوری که خواب کنترل آن را بدون هشدار تحمیل می کند ، بنابراین بیمار می تواند در هر زمان و مکان بخوابد ، می تواند هنگام کار ، صحبت با دوستان ، راه رفتن یا در یک جلسه و غیره بخوابد.

می توانید برای مدت زمانی از چند دقیقه تا نیم ساعت بخوابید و پس از آن با انرژی و شادابی از خواب بیدار می شوید ، اما ممکن است به زودی حمله خواب دیگری داشته باشید.

علاوه بر این ، بیمار ممکن است با کمبود تمرکز و توجه روبرو شود که در طول روز گسترش می یابد ، خصوصاً به دلیل اینکه خواب آلودگی مهمترین علامت است و از نظر شکل ظاهری می تواند اولین باشد ، که بر توانایی کار فعال و تمرکز فرد تأثیر منفی می گذارد.

شاید برایتان جالب باشد: درمان های Defocus درمانی 13 با 8 دلیل برای مقابله با آن نتایج شگفت انگیز را تضمین می کنند

2- از بین رفتن ناگهانی تنش عضلانی

یکی از علائم مرتبط با نارکولپسی ، فلج یا کاتاپلکسی است که با تعدادی از تغییرات فیزیکی مانند اختلال گفتار یا ضعف در یک عضله خاص یا بیشتر عضلات بدن نمایان می شود و این وضعیت می تواند حدود چند دقیقه طول بکشد.

فلج عضله قابل کنترل نیست و معمولاً ناشی از اعمال شدید یا احساسات شدید اعم از منفی یا مثبت است ، به این معنی که می تواند ناشی از خنده یا عصبانیت و در مواقعی دیگر از ترس یا تعجب باشد و بنابراین بیمار ممکن است از افتادگی سر یا ناتوانی در ایستادن بعد رنج ببرد. خندیدن.

به طور کلی ، برخی از بیماران ممکن است در طول سال از یک و دو حمله فلج رنج ببرند. در مقابل ، بیماران می توانند در یک روز چندین دوره داشته باشند ، همچنین ممکن است فرد فقط دچار بی حسی شود و نه فلج شود.

3 – فلج خواب (Jathoom)

بیماران می توانند از فلج خواب (Jathoom) رنج ببرند ، این نوعی از فلج عضله است که می تواند با توهم دیداری و شنوایی همراه باشد و معمولاً در ابتدای خواب یا هنگام بیدار شدن اتفاق می افتد ، فرد قادر به حرکت نیست و این وضعیت می تواند تا حدودی ترسناک باشد و چند دقیقه طول بکشد. .

این فلج خواب شبیه سازی فلج خواب طبیعی است که در مرحله خواب REM اتفاق می افتد و هدف آن محافظت از خواب از واکنش بدن و حرکت او بر اساس رویاهایی است که می بیند و او را در معرض خطر قرار می دهد.

بسیاری از افراد از فلج خواب رنج می برند ، که به تنهایی نمی تواند نشانه ای از ابتلا به نارکولپسی باشد ، بلکه باید علائم دیگری را نیز در نظر گرفت.

ممکن است شما را مورد علاقه قرار دهد: خم شدن … وقتی بیدار می شوید اما نمی توانید حرکت کنید یا جیغ بزنید ، احساس خفگی کنید و متوجه عجیب شوید

4- تغییراتی در چرخه خواب

خواب 5 مرحله را طی می کند (مرحله اول همان مرحله قبل از خواب است و تکرار نمی شود) ، در حالی که 4 مرحله زیر به صورت دوره ای تکرار می شوند و به ترتیب عبارتند از: مرحله خواب سبک – مرحله خواب آهسته – مرحله خواب عمیق – مرحله خواب REM ، مرحله ای است که رویاها در آن اتفاق می افتد.

به طور معمول ، چرخه خواب حدود 90 دقیقه طول می کشد و تکرار می شود ، اما برای افرادی که از نارکولپسی رنج می برند ، چرخه خواب آنها طبیعی نیست ، بنابراین بیمار مستقیماً در یک دوره 15 دقیقه ای نه 90 دقیقه ای وارد مرحله REM می شود.

علاوه بر این ، گاهی اوقات مرحله خواب REM در حالت بیداری رخ می دهد ، در این زمان بیمار توهمات بینایی و شنوایی را تجربه می کند.

شاید برایتان جالب باشد: هر شب چه مراحلی را طی می کنید؟ و چه زمانی رویاها را می بینید؟

5- توهم بینایی و شنیداری

و می تواند در حالت خواب یا بیداری اتفاق بیفتد ، خصوصاً قبل از سقوط در حمله خواب ناگهانی ، به طوری که بیمار اتفاقات یا عکس هایی را ببیند و چیزهایی را که در آنجا نیست بشنود و ممکن است یک غریبه را در اتاق خود ببیند ، این توهمات می تواند زنده و ترسناک باشد.

6 – رفتار خودکار در هنگام تشنج کوتاه

برخی از بیماران ممکن است از آن رنج ببرند ، به طوری که این رفتار هنگام بروز حمله نارکولپسی رخ می دهد ، بنابراین فرد به انجام همان کار ادامه می دهد یا رفتار متفاوتی را انجام می دهد ، اما هنگامی که از خواب بیدار می شود قادر به یادآوری آنچه را که گذرانده و یا انجام داده است نیست و این موضوع می تواند در درجه اول او را در معرض خطر قرار دهد یا کوچکترین. قدردانی که می تواند کار او را ضعیف و دست و پا چلفتی کند.

7 – سایر علائم مرتبط با خواب اجباری

نارکولپسی با تعدادی از علائم دیگر همراه است که مهمترین آنها عبارتند از:

شاید برایتان جالب باشد: 12 مرحله برای کمک به رفع خواب آلودگی دائمی


خواب اجباری ، دلایل و عوامل آن

خواب اجباری ، دلایل و عوامل آن

اعتقاد بر این است که بیشتر موارد خواب اجباری به دلیل کمبود ماده شیمیایی خاصی در مغز یعنی هیپوکرتین اورکسین ایجاد می شود که نقش آن تنظیم خواب است و این کمبود با حمله سیستم ایمنی بدن به قسمت های مغز مسئول تولید هیپوکرتین توضیح داده می شود ، اما این کمبود دلیل همه اینها نیست. مواردی که در بعضی از بیماران درصد طبیعی است.

سیستم ایمنی بدن از بدن دفاع می کند و اجسام خارجی ، ارگانیسم های مضر و سموم را با ترشح آنتی بادی از بین می برد. در صورت بروز اختلال خود ایمنی ، آنتی بادی ها به اشتباه به سلول های بدن و بافت های سالم حمله می کنند.

در سال 2010 ، دانشمندان در سوئیس کشف کردند که در برخی از بیماران ، بدن آنها آنتی بادی هایی را برای پروتئین هیپوکرتین هیپوکرتین و Bertene Trib 2 تولید می کند و بنابراین کمبود در آنها رخ می دهد ، و این کمبود باعث می شود مغز توانایی تنظیم چرخه خواب و بیداری را نداشته باشد.

گاهی اوقات بیماری ناگهانی خواب می تواند در نتیجه آسیب مغزی در ناحیه خاصی ایجاد شود که در تولید هیپکرتین کار می کند ، مانند: آسیب به سر – تومور مغزی – ام اس – انسفالیت … و در این حالت به آن خواب اجباری ثانویه گفته می شود.

محرک های ابتلا به نارکولپسی

تعدادی فاکتور وجود دارد که خطر ابتلا به نارکولپسی ، حملات فلج و اختلال خودایمنی را افزایش می دهد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی
 • تغییرات هورمونی که در دوران بلوغ یا یائسگی رخ می دهد.
 • قرار گرفتن در معرض فشار روانی زیادی.
 • تغییرات ناگهانی در الگوی خواب.
 • عفونت باکتریایی یا ویروسی مانند: آنفولانزای خوکی – استرپتوکوک …
 • واکسن آنفولانزای خوکی را دریافت کنید.

افرادی که به احتمال زیاد به نارکولپسی اضافه می شوند چه کسانی هستند؟

فقط چند عامل وجود دارد که خطر ابتلا به نارکولپسی را افزایش می دهد و شناخته شده است ، مهمترین آنها عبارتند از:

 • سن: به طور کلی ، نارکولپسی در افراد بین 10 تا 30 سال شروع می شود.
 • عوامل ژنتیکی: در صورت داشتن فردی از اعضای خانواده که از آن رنج می برند ، خطر ابتلا به نارکولپسی بین 20 تا 40 درصد افزایش می یابد.

عوارض ناركولپسي

عوارض ناركولپسي

خطر ناركولپسی در خود بیماری نیست ، بلكه در عوارض و اثرات آن بر زندگی بیمار است ، كه عبارتند از:

 • هم از نظر شغلی و هم از نظر شخصی مشکلاتی ایجاد می کند
 • قرار گرفتن در معرض خطر با احتمال بروز ناگهانی نارکولپسی در یک مکان نامناسب ، به عنوان مثال هنگام رانندگی با ماشین.
 • بیماران ممکن است متابولیسم را کاهش دهند که ممکن است با افزایش وزن نشان داده شود.

تشخیص ناركولپسی

تشخیص ناركولپسی

پزشک تشخیص اولیه را بر اساس علائم خواب آلودگی شدید در روز و از دست دادن ناگهانی تنش عضلانی انجام می دهد ، پس از آن پزشک می تواند شما را برای ارزیابی و تجزیه و تحلیل بیشتر راهنمایی کند.

تشخیص رسمی برای انجام تجزیه و تحلیل خواب نیاز به یک شب ماندن در مرکز خواب دارد و روش های تشخیصی عبارتند از:

 • سابقه خواب ، که می تواند شامل مقیاس خواب آلودگی Epworth باشد ، که مجموعه ای از سالات است که احتمال خواب رفتن شما در یک موقعیت خاص را تعیین می کند.
 • سوابق خواب به طوری که پزشک خاطرات دقیق خواب شما را می خواهد و علاوه بر این ، ممکن است درخواست نمودار حرکت کند.
 • پلی سومنوگرافی سیگنال هایی را که مغز هنگام خواب تولید می کند اندازه گیری می کند.

ناركولپسي

ناركولپسي

تاکنون هیچ درمانی برای نارکولپسی وجود ندارد ، اما مجموعه ای از تغییرات و روش ها وجود دارد که از شدت علائم و حملات می کاهد و تأثیر منفی خواب اجباری بر زندگی بیمار را کاهش می دهد ، یعنی:

 • چرت کوتاه در فواصل مکرر در طول روز می تواند برای کنترل احساس خواب آلودگی در آن روز کارساز باشد.
 • رعایت یک روال خواب مانند این است که هر شب در یک ساعت مشخص بخوابید.
 • پزشک می تواند برای کاهش خواب آلودگی در طول روز ، جلوگیری از حملات فلج و بهبود خواب شبانه شما داروهایی را تجویز کند.

ناركولپسي بيماري خطرناكي نيست ، گرچه بيماري مزمني است كه ممكن است در طول زندگي با بيمار همراه باشد ، اما اگر آگاهانه با آن مقابله شود ، مي توان اثرات آن را كنترل كرد.


اطلاعات بیشتر در مورد خواب:

منابع

.

منبع: magltk.com

Leave a Comment

چهار × سه =