نحوه از بین بردن پوسیدگی توسط لیزر .. مزایا و معایب استفاده از لیزر در دندانپزشکی »مجله شما

نحوه از بین بردن پوسیدگی توسط لیزر مزایا و معایب - نحوه از بین بردن پوسیدگی توسط لیزر .. مزایا و معایب استفاده از لیزر در دندانپزشکی »مجله شما


 از بین بردن پوسیدگی با لیزر

لیزر ابزاری بسیار دقیق است که می تواند بافت غیرضروری را به سرعت و به طور مثر از بین ببرد و از این روش در بسیاری از روش ها مانند تغییر شکل لثه استفاده می شود. جایی که لیزر به از بین بردن باکتری ها و درمان بیماری های لثه نیز کمک می کند. سرانجام ، با استفاده از دندانپزشکی لیزر در طول درمان ، دندانپزشک می تواند پوسیدگی را با لیزر برطرف کرده و نقایص سطحی را اصلاح کند.

به دلیل دقت بالا ، این روش ها با کمترین ناراحتی بیمار پایان می یابد و به طور قابل توجهی زمان بهبودی را کاهش می دهد. به همین دلایل ، بسیاری از بیماران مزایایی را که روشهای لیزر دندانپزشکی می توانند در مقایسه با روشهای سنتی دندانپزشکی ارائه دهند ، ترجیح می دهند.

مکانیسم عمل لیزر در از بین بردن پوسیدگی چیست؟

 • از بین بردن پوسیدگی با لیزر زمانی انجام می شود که لیزر پرتوی شدید نور را به بیرون بفرستد و بدون نیاز به برش یا لرزش های مضر ، بافت غیرضروری را از بین ببرد. اگرچه این پرتو نور گرمای زیادی ایجاد می کند ، اما بیمار در حین عمل هیچ احساسی نخواهد داشت.
 • هنگامی که روی لثه استفاده می شود ، لیزر همچنین به انسداد رگ های خونی کمک می کند. بنابراین ، لیزر درمانی دندان نیازی به بخیه زدن ندارد.
 • دندانپزشکی با لیزر می تواند درمان را ایمن تر ، سریعتر و راحت تر کند.
 • با استفاده از لیزر ، دندانپزشک می تواند مراقبت های شخصی را برای اقدامات زیبایی لازم ارائه دهد.

و همچنین لیزر:

 • در صورت استفاده در جراحی ها و دندانپزشکی ، انرژی را به صورت نور تأمین می کند.
 • این به عنوان یک ابزار برش یا بخار ساز برای بافتهایی است که با آنها تماس می گیرد.
 • هنگامی که در روش های سفید کردن دندان استفاده می شود. این ماده به عنوان منبع گرما عمل می کند و اثر مواد سفید کننده دندان را افزایش می دهد.

نحوه از بین بردن پوسیدگی توسط لیزر

برای پوسیدگی های سطحی ، در صورت استفاده از اشعه لیزر ، بیهوشی لازم نیست و اگر پزشک از لیزر جاذب استفاده کند ، می تواند بافت در حال پوسیدگی را بخار کند و اگر پزشک از لیزر نافذ ، از نوع دیود استفاده کند ، می تواند حفره پوسیدگی را تمیز کرده و عاج باقی مانده را به منظور حفظ شادابی دندان ها و جلوگیری از عود پوسیدگی.

خواص مهم حنا برای تغذیه مو

جایی که پزشک نوع را انتخاب می کند تابش – تشعشع متناسب با شرایط خاص ، به علاوه باید بدانیم که لیزر نمی تواند همه کارها را انجام دهد و ابزارهای چرخشی مانند توربین برای اکثر اقدامات دندانپزشکی بسیار محلی هستند. و تابش لیزر در اینجا فقط یک جز integ جدایی ناپذیر است که به شما اجازه می دهد بیشتر کار نکنید ، بلکه بهتر کار می کنید.

نمونه هایی از کار لیزر در درمان دندانپزشکی؟

مینای دندان یکی از بافتهای معدنی بدن انسان است که از حدود 97٪ بلورها تشکیل شده است هیدروکسی آپاتیت، لیزر به شدت جذب هیدروکسی آپاتیت می شود و بنابراین این بافت را از بین می برد.

مثال دوم کار لیزر در عاج است که بافتی است که با درجه کمتری از مینا معدنی شده اما غنی از آب است و در اینجا لیزر مناسب است ، زیرا به شدت در آب نیز جذب می شود. بنابراین این طول موج برای تهیه حفره ، از بین بردن بافت پوسیدگی ، آماده سازی شیار ، حتی دفع رزینهای کامپوزیتی نامناسب مناسب است ، زیرا همچنین به پلی متیل متاکریلات و دی اکسید سیلیس جذب می شود.

سایر کاربردهای لیزر در دندانپزشکی

علاوه بر از بین بردن پوسیدگی با لیزر ، چندین کاربرد دارد ، از جمله:

درمان بیماری لثه:

لیزر علاوه بر از بین بردن بافت بیمار ، می تواند باکتری ها را از بین ببرد. بنابراین یک دندانپزشک می تواند از لیزر برای درمان سینوس های پریودنتال استفاده کند. تغییر شکل کانتور لثه یک عمل زیبایی است که لبخند سالم و جوانی به بیمار می بخشد. و اگر بافت لثه اضافی دارید ، ممکن است پزشک برای لیزر بیشتر دندان های شما از لیزر استفاده کند. به همین ترتیب ، می تواند نواحی نامنظم را اصلاح کند تا یک لثه صاف تر و یک لبخند صاف تر ایجاد کند.

درمان فضاهای مو به روش های مختلف ، کشف شده توسط!

حذف بیماری دهان:

بیماری های دهان و دندان می توانند به صورت مزمن دردناک بوده و رژیم را تحت تأثیر قرار دهند. یک دندانپزشک می تواند از لیزر درمانی برای کاهش درد و بهبودی استفاده کند.

پریودنتیت:

این روش از لیزر برای تغییر شکل لثه و از بین بردن باکتری ها در طی روش های ریشه استفاده می کند.

سفید کردن دندان ها:

از لیزر برای سرعت بخشیدن به روشهای سفید کردن دندان در کلینیک استفاده می شود. و محلول سفید کننده فعال می شود پراکسید با استفاده از انرژی لیزر روی سطح دندان قرار می گیرد ، که روند سفید شدن را تسریع می کند.

مزایا و معایب استفاده از لیزر در دندانپزشکی چیست؟

ویژگی های آن:

 • لیزرها در مقایسه با ابزارهای معمول دندانپزشکی ممکن است درد کمتری ایجاد کنند و در برخی موارد با برداشتن پوسیدگی سطح دندان ، نیاز به بیهوشی را کاهش می دهند.
 • این می تواند اضطراب را در بیمارانی که از درمان معمول دندانپزشکی می ترسند کاهش دهد.
 • این باعث کاهش خونریزی و تورم در طی درمان های بافت نرم می شود.
 • این ماده می تواند ضمن از بین بردن حفره ها ، سلامت دندان را نیز حفظ کند.

معایب آن:

 • پوسیدگی های دندانی که حاوی مواد پر کننده هستند را نمی توان با لیزر از بین برد.
 • از این روش در بسیاری از روشهای معمول دندانپزشکی نمی توان استفاده کرد ، به عنوان مثال از لیزر برای پر کردن حفره های بین دندانها ، اطراف پرکردگی های قدیمی و حفره های بزرگ که نیاز به آماده سازی تاج دارند ، نمی توان استفاده کرد.
 • از لیزر نمی توان برای از بین بردن تاج معیوب یا پر کردن نقره یا تهیه دندان برای پل استفاده کرد.
 • تمرین های سنتی برای تشکیل پر کردن ، تنظیم نیش و پرداخت پرکننده ممکن است حتی در هنگام استفاده از لیزر نیز مورد نیاز باشد.
 • نیازی به بیهوشی از بین نمی برد.
 • لیزر درمانی گران تر است. هزینه لیزر بسیار بیشتر از هزینه های درمانی دندانپزشکی سنتی است.
فواید خوردن تخم مرغ بلدرچین برای بدن

انواع لیزر کدامند؟

گروه بزرگی از لیزرها وجود دارند که خواص متفاوتی دارند و هر منبع تابش نور در داخل لیزر نامی به دسته های مختلف لیزر می دهد. هر نوع محیط فعال مربوط به یک طول موج است و ما از این نوع نام می بریم:

لیزر اربیوم:

این لیزر یک بافت سخت و نرم است ، لیزر دندانی اربیوم در اواخر دهه 1990 ظاهر شد و یکی از پیشرفته ترین و پرکاربردترین انواع است. از آنجا که این امکان را می دهد که بسیاری از درمان ها ، روی بافت های نرم و سخت حفره دهان انجام شود. این لیزر ایده آل برای فرسایش است بافت دندان به طور کارآمد ، دقیق و با حداقل مداخله جراحی.

لیزر حرارتی:

لیزر بافت نرم این نوع لیزر انرژی را به گرما تبدیل می کند تا بر روی بافت ها تأثیر بگذارد. در هیچ یک از این نوع لیزرها سیستم خنک کننده بافت وجود ندارد که استفاده از آنها را دردناک می کند.

لیزر دیود:

نمونه ای از لیزر دیود قابل حمل: دیودهای لیزر دیود آخرین لیزر حرارتی دندانپزشکی هستند. اینها نیمه هادی هایی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی نوری تبدیل می کنند. دیودها لیزرهای کم حجم ، قابل حمل و اقتصادی هستند. این یک نقطه ورود خوب برای دندانپزشکی با لیزر محسوب می شود.

لیزر دی اکسید کربن:

این اولین لیزر دندانپزشکی بود که در دهه 1980 به بازار عرضه شد و لیزر گازی چندان دقیقی نیست ، زیرا نباید با بافت ها تماس داشت. عمدتا در جراحی بافت نرم استفاده می شود. امکان برش سریع و بدون خونریزی را فراهم می کند. استفاده از این لیزرها به مهارت زیادی نیاز دارد تا از کربن شدن بافت جلوگیری شود.

منابع:

منبع: magltk.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

دو × سه =