نشانه های مهم کم آبی نوزادان و اقداماتی که برای رفع آن باید انجام دهیم

نشانه های مهم کم آبی نوزادان و اقداماتی که برای - نشانه های مهم کم آبی نوزادان و اقداماتی که برای رفع آن باید انجام دهیم


از جمله مسائلی که باید در زمینه سلامت کودکان به آن توجه ویژه ای داشت کم آبی بدن می باشد که در اثر ابتلا به بیماری های مختلف یا ناراحتی های جسمانی این مشکل در آن ها بروز پیدا می کند. بنابراین هنگامی که یک عدم تعادل بین مصرف مایعات و از دست دادن آب در بدن کودک بوجود آید مشکل کم آبی در بدن او اتفاق می افتد. در همین زمینه قصد داریم در این مطلب شما عزیزان را با علائم کم آبی نوزادان و رفع و درمان آن آشنا کنیم.

بررسی کم آبی نوزادان

کم آبی یا دهیدراته شدن بدن در واقع به این معنا می باشد که بدن کودک به اندازه نیاز واقعی او مایعات ندارد. کم آبی نوزادان به دلایل مختلفی بروز پیدا می کند که می تواند در سطوح مختلفی بدن کودک را تهدید کند. این مسئله در مواقع مختلفی همچون قرار گرفتن در فصل های گرم سال و یا در اثر ابتلا به بیماری های گوناگونی در بدن کودک بروز پیدا می کند.

در برخی مواقع کودکان میزان زیادی از آب و نمک بدن خود را در اثر تب، اسهال، استفراغ و تعریق از دست می دهند که همین عامل باعث بروز کم آبی در آن ها شده که احتمال دارد به صورت خفیف یا شدید باشد. کودکان شیرخوار و یا در سنین پایین تر نسبت به دیگر افراد بیشتر مستعد چنین مشکلی هستند.

علائم و نشانه های کم آبی :

 • کم شدن میزان حجم ادرار
 • به راحتی زخم شدن پوست کودک
 • تپش قلب سریع
 • بالا رفتن درجه حرارت بدن کودک
 • خواب بیش از اندازه
 • کم شدن وزن نوزاد
 • خشکی پوست در قسمت لب و دهان
 • فرورفتگی چشم ها
 • گریه بدون اشک
 • دفع ادرار تیره با بوی بد
 • ضعف و کمبود انرژی
اصول پیاده روی در دوران بارداری و قواعدی که باید بدانید

عوامل ایجاد کم آبی کودکان

علل کم آبی در کودکان :

خشکی بدن در کودکان در اکثر اوقات بخاطر مواردی همچون اسهال، تب، استفراغ و کم شدن میل آن ها به آشامیدن و یا خوردن بخاطر عفونت های ویروسی می باشد. در برخی مواقع زخم های موجود در دهان کودک که به وسیله ویروس های گوناگونی به وجود آمده اند عمل خوردن و نوشیدن را مشکل می کند که در واقع همین موضوع موجب کم شدن آب بدن و یا وخیم تر شدن آن می شود.

اغلب عفونت های باکتریایی شدید امکان دارد موجب بی میلی کودک و ایجاد اسهال و استفراغ در آن شود. عفونت های انگلی بوجود آمده توسط بیماری های مختلف نیز می تواند باعث ایجاد اسهال و کمبود مایعات در بدن گردد. مواردی همچون عرق کردن بیش از حد در مکان های گرم می تواند موجب خشکی بدن گردد. دفع ادرار مکرر به نوعی می تواند بخاطر انواع دیابت خاص و بدون درمان باشد. همچنین بیماری های مختلفی وجود دارند که موجب جلوگیری از جذب غذا شده و در نتیجه موجب بروز کم آبی بدن می شوند.

رفع کم آبی کودکان

عوامل ایجاد خشکی بدن کودکان :

کم آبی نوزادان بخاطر موارد مختلفی بروز پیدا می کند و عوامل مختلفی در ایجاد آن موثر می باشند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

پرهیز از خوردن :

در صورتی که کودک شما در بدن خود احساس درد و ناراحتی داشته باشد احتمال دارد که در هنگام شیر خوردن سینه مادر یا شیشه شیر را پس بزند. مواردی همچون گلو درد، گوش درد و بینی پر می تواند باعث اختلال در عمل مکیدن و بلعیدن شود.

قرار گرفتن در برابر گرمای بیش از حد :

درجه حرارت بالا، میزان رطوبت شدید و یا بودن در محیط بیرون برای مدت زمان طولانی در معرض نور خورشید می تواند باعث تعریق و تبخیر زیاد از راه پوست کودک شود.

تربیت و خصوصیات اخلاقی کودک هفت ساله

مشکلات ناشی از تغذیه به وسیله شیشه شیر :

کودکی که با استفاده از شیر خشک تغذیه می شود اگر به میزان لازم و نیازش شیر نخورد به خشکی بدن دچار خواهد شد.

نشانه های کم آبی کودکان

تب کردن کودک :

با بالا رفتن درجه حرارت بدن کودک میزان مایعات بیشتری از دست خواهد داد. همچنین امکان دارد که کودک در نتیجه تب زیاد دچار بی اشتهایی نیز بشود.

ایجاد استفراغ :

در صورتی که کودک توانایی نگه داری مواد مغذی دریافتی را نداشته باشد حالت استفراغ در آن بروز خواهد کرد و از این طریق مایعات مورد نیاز و مهم بدن او از بین می رود. هر چه دفعات استفراغ بیشتر باشد میزان مایعات از دست رفته نیز بیشتر خواهد شد.

مشکلات ناشی از تغذیه با شیر مادر :

در صورتی که یک کودک شیرخوار دچار مشکلاتی همچون نگرفتن درست سینه مادر در دهان خود باشد ممکن است که در هر بار به میزان لازم شیر کافی از طریق مادر بدست نیاورد که در نتیجه احتمال کمبود آب در بدن کودک وجود دارد.

ایجاد اسهال :

در صورتی که کودک دچار اسهال باشد قطعا از دست رفتن مایعات از بدن او می تواند سلامتی اش را به خطر بیندازد.

نشانه های خشکی بدن کودکان

رفع و درمان :

باید این نکته را در نظر داشته باشید که در مواقعی که کودک دچار استفراغ و اسهال می باشد شیردهی به او را هرگز متوقف نکنید چرا که هر قطره شیری که کودک میل می کند نقش مهمی در بهبودی او دارد. در صورتی که یک یا چند علامت خشکی بدن در نوزاد مشاهده نمودید به ویژه در مواقعی که کودک میزان شیر کمتری مصرف کرده است بهتر است که سریعتر با پزشک مربوطه تماس حاصل نمایید.

علائم بارداری ناپایدار - هر روز اطلاعات پزشکی

قطعا دستور پزشک بدین گونه خواهد بود که با همان روش قبلی به نوزاد خود شیر دهید و او را تغذیه نمایید و حتی امکان دارد که به شما توصیه کند دفعات شیردهی را افزایش داده و همینطور پیشنهاد کند که از محلول الکترولیت به عنوان یک جایگزین مناسب استفاده نمایید و یا میزان کمی آب به نوزاد خود بدهید. در صورتی که نوزاد به اندازه ای رشد کرده باشد که استفاده از داروهای مسکن ممانعتی نداشته باشد می توانید مطابق با دستور پزشک و خیلی با دقت از این نوع داروها به کودک خود بدهید.

علل کم آبی نوزادان

گاهی مواقع لازم است که مایعات از راه وریدی به بدن نوزاد منتقل شوند. درصورتی که بیش از ۱۲ ساعت نوزاد ادرار نداشته باشد و یا خیلی سخت از خواب بیدار گردد و یا این که میزان تپش قلب و تعداد تنفس او زیادتر از حد عادی باشد باید سریعا او را به اورژانس انتقال دهید.

اگر کم آبی به صورت خفیف باشد می توانید با فراهم کردن یک تغذیه خوب و اضافی و همچنین دور نگه داشتن نوزاد از گرمای زیاد آن را خیلی راحت برطرف نمایید. توجه داشته باشید که هر نوع کم آبی می تواند خطرناک و نگران کننده باشد به ویژه در مواقعی که کودک تغذیه خوبی نداشته باشد یا این که این مشکل همراه با تب و اسهال و استفراغ باشد که در این صورت باید خیلی سریع به پزشک مراجعه نمایید.

روش های درمان کم آبی کودکان

در مطلب ارائه شده شما عزیزان را با علل کم آبی نوزادان و نحوه رفع و درمان آن آشنا کردیم که امیدواریم مورد پسندتان قرار گفته باشد و از آن بهره مند شده باشید.

منبع : آرگا

برچسب :

منبع : arga-mag.com

مطالب مرتبط

Leave a Comment

11 − 4 =