واکسیناسیون نوزادان مهمترین و مهمترین زمان است

واکسیناسیون نوزادان مهمترین و مهمترین زمان است - واکسیناسیون نوزادان مهمترین و مهمترین زمان است


واکسیناسیون نوزادان مهمترین و مهمترین زمانها است

هر مادری در مورد مهمترین واکسیناسیون برای نوزادان س asksال می کند و ما امروز به او پاسخ می دهیم. یک کودک تازه متولد شده با سیستم ایمنی ضعیف و ناقص متولد می شود و قادر به مبارزه با بسیاری از ویروس ها و بیماری های خطرناک نیست ، بنابراین کودک باید مجموعه ای از واکسیناسیون های مهم را انجام دهد که با توجه به سن دارای تاریخ مشخص باشد ، اولین واکسن از روز اول تولد است ، زیرا این واکسن ها برای تقویت قدرت دستگاه کار می کنند سیستم ایمنی باعث می شود توانایی آن در مبارزه با بیماری های مختلف بیشتر باشد ، زیرا در آینده کودک را در برابر عفونت با آن محافظت می کند ، زیرا در طول زندگی به او ایمنی می دهد. در این مقاله مهمترین واکسیناسیون برای نوزادان را توضیح می دهیم که هر مادر و هر پدری برای حفظ سلامتی و زندگی فرزند خود باید آنها را بداند.

مهمترین واکسیناسیون برای نوزادان:

1- واکسیناسیون هپاتیت C ب :

واکسیناسیون هپاتیت B یکی از مهمترین و اولین واکسیناسیون برای کودک تازه متولد شده است. این شامل سه دوز است ، دوز اول 24 ساعت پس از تولد ، دوز دوم دو ماه بعد و دوز سوم از ماه ششم است.

2- عوارض جانبی احتمالی واکسن:

این واکسن یکی از ایمن ترین واکسن ها است ، اما برخی از افراد ممکن است از برخی عوارض جانبی خفیف رنج ببرند که شامل موارد زیر است:

 • قرمزی ، درد و تورم در محل تزریق.
 • درجه حرارت بالا.
 • سردرد
 • درد در عضلات و مفاصل
 • چرخشی
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • درد شکم
 • بثورات خفیف
نحوه شستن مو از حنا و از بین بردن رنگ آن

برخی از عوارض جانبی بسیار نادر ممکن است در برخی از کودکان ظاهر شود و شامل موارد زیر است:

 • بزرگ شدن غدد لنفاوی
 • اختلالات در سیستم عصبی مرکزی
 • اختلالات در تولید پلاکت
 • آرتروز

3- واکسیناسیون سه گانه برای کودکان ، که علیه دیفتری ، کزاز و سرفه سیاه است DTaP :

این واکسیناسیون واکسن سه گانه نامیده می شود زیرا ایمنی کودکان را در برابر سه بیماری جدی ناشی از عفونت باکتری تقویت می کند.

این واکسیناسیون در پنج دوز ، دوز اول در سن دو ماهگی ، دوز دوم در سن چهار ماهگی ، دوز سوم در سن شش ماهگی ، دوز چهارم در سن یک و نیم سال و دوز پنجم در سن 4 تا 6 سال انجام می شود.

4- واکسیناسیون فلج اطفال:

یکی از مهمترین واکسیناسیون ها برای کودکان ، زیرا این واکسن کودک را از ابتلا به فلج اطفال در طول زندگی محافظت می کند.

کودک دوز اول را در ماه دوم ، دوز دوم را در ماه چهارم و دوز سوم را در سن یک سال و نیم مصرف می کند و طبق اعلام وزارت بهداشت ، دوزهای تقویت کننده بعد از چهار سالگی مصرف می کند.

5- واکسیناسیون نوزادان علیه سرخک و سرخچه MMR :

هر دو سرخک و سرخک آلمان از خطرناک ترین و شایع ترین بیماری ها در بین کودکان خردسال هستند ، بنابراین واکسیناسیون علیه سرخک و سرخک آلمان برای کودکان بسیار ضروری است.

دوز اول در سن یک سالگی و دوز دوم بعد از چهار سالگی.

واکسیناسیون برای نوزادان اجباری نیست ، اما برای کودک بسیار مهم است (واکسیناسیون اجباری نیست):

1- واکسیناسیون نوزادان در برابر آبله مرغان ( جعبه مرغ ):

این واکسن در طول زندگی کودک را در برابر عفونت آبله مرغان محافظت می کند ، زیرا آبله مرغان یک بیماری عفونی است و به خصوص در مدارس و مهد کودک ها در بین کودکان شایع است و باعث برخی علائم مانند بثورات شدید ، خارش و دمای بالا می شود.

پرونده جامع جراحی باند معده یا باند معده

2- واکسیناسیون روتاویروس:

روتاویروس یکی از ویروس های خطرناکی است که باعث ایجاد سیستم روده می شود و باعث عفونت های روده ای شدید ، اسهال و استفراغ شدید می شود و کودک مبتلا به روتاویروس می تواند کم آب شود و این ممکن است زندگی او را به خطر بیندازد.

این واکسیناسیون در سه دوز ، دوز اول در دو ماهگی ، دوز دوم در چهار ماهگی و دوز سوم در شش ماهگی تجویز می شود.

پس از واکسیناسیون ، کودک ممکن است از دست دادن اشتها و درجه حرارت بالا ، احساس خستگی و ضعف ، اسهال ، استفراغ و درد معده رنج ببرد ، همه این علائم پس از واکسیناسیون طبیعی هستند و طی دو روز از بین می روند.

3- واکسیناسیون پنوموکوک :

باکتری های پنوموکوکی باعث ذات الریه و مننژیت می شوند و این بیماری ها ممکن است باعث مرگ کودک شوند.

این یکی از واکسیناسیون های ضروری برای کودک است و این واکسیناسیون در چهار دوز انجام می شود ، دوز اول در دو ماهگی ، دوز دوم در ماه چهارم ، دوز سوم در ماه ششم و دوز چهارم بعد از سال اول.

4- واکسیناسیون نوزادان در برابر آنفلوانزای باکتریایی:

این واکسیناسیون از کودک در برابر عفونت با مننژیت که یک بیماری جدی است و ممکن است زندگی کودک را تهدید کند ، محافظت می کند و دوزها در سه مرحله انجام می شود ، مرحله اول در دو ماهگی ، چهار ماه دوم و شش ماه سوم و توصیه می شود بعد از یک سال و نیم دوز تقویت کننده به کودک داده شود. .

رژیم غذایی بعد از جراحی بای پس معده با جزئیات

5- واکسیناسیون نوزادان علیه مننژیت:

مننژیت یکی از بیماری های جدی است که ممکن است باعث مرگ بیمار یا عوارض شدید مانند از دست دادن شنوایی یا عقب ماندگی ذهنی شود. واکسیناسیون مننژیت با تزریق زیر جلدی در دو دوز انجام می شود ، دوز اول در دو سالگی و بار دیگر در سال های چهارم تا ششم زندگی کودک.

6- واکسیناسیون فصلی آنفلوانزا:

این واکسیناسیون کودک را از ابتلا به آنفلوانزا شدید در فصل زمستان محافظت می کند ، یا اگر کودک بیمار شود ، علائم خفیف است و خطرناک نیست.

این واکسیناسیون هر ساله از سن 6 ماهگی به عنوان دوز تجویز می شود.

موارد منع مصرف واکسن:

اگر مادر علائم زیر را دارد ، باید دوز را برای فرزند خود به تعویق بیندازد:

 • درجه حرارت بالا
 • سرماخوردگی یا آنفولانزا داشته باشید
 • در صورت استفاده از آنتی بیوتیک در کودک ، باید دوز دارو به تعویق بیفتد
 • فاصله هر واکسیناسیون باید حداقل یک ماه باشد

مطالب مرتبط

Leave a Comment

8 + یازده =