چشم تنبل یا آمبلیوپی… هنگامی که مغز چشم قوی را انتخاب می کند و چشم ضعیف را رها می کند


برای اینکه بینایی اتفاق بیفتد ، چشم و مغز باید با هم کار کنند ، بنابراین شبکیه علائم عصبی را به عصب بینایی می فرستد ، که به نوبه خود آنها را به مغز منتقل می کند ، جایی که این سیگنال ها دریافت می شوند و به عنوان آنچه شما می بینید ترجمه می شود ، و تنبلی چشم هنگامی رخ می دهد که یک چشم ضعیف تر از چشم دیگر باشد ، بنابراین مغز کار خود را رها می کند و چشم قوی تر .

تنبلی چشم یا آمبلیوپی مشکلی است که یک چشم کودک را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما متأسفانه ممکن است او متوجه این موضوع نشود و شما نیز متوجه نشوید و این خطر در تهدید دائمی بینایی است و وقتی بیماری از ابتدا پیگیری نشود ، درمان آن دشوار می شود ، بنابراین در اینجا همه موارد مربوط به تنبلی وجود دارد. چشم

تنبلی چشم یا آمبلیوپی

تنبلی چشم یا آمبلیوپی

آمبلیوپی یا تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است که در یک چشم در نتیجه رشد عصب بینایی به روشی غیرطبیعی در سنین پایین رخ می دهد و اغلب با حالت استرابیسم یا عدم هماهنگی در تنبلی چشم همراه است.

هنگامی که فردی از آمبلیوپی رنج می برد ، تصویری که از یکی از چشم ها به مغز می رسد ، تار است و بنابراین مغز آن را نادیده می گیرد ، یعنی چشم آسیب دیده را نادیده می گیرد و این موضوع باعث آتروفی و ​​تأخیر در رشد اعصاب بینایی چشم آسیب دیده می شود ، که بر بینایی کاملا تأثیر می گذارد.

معمولاً آمبلیوپی از بدو تولد کودک تا سن 7 سالگی ایجاد می شود و تنبلی چشم علت اصلی ضعف بینایی در کودکان است و در موارد نادر وضعیت تنبلی چشم هر دو چشم را تحت تأثیر قرار می دهد ، آمبلیوپی حدود 2٪ کودکان ایالات متحده آمریکا را تحت تأثیر قرار می دهد و این یکی از مهمترین علل نابینایی جزئی است. و کلیه ها در یک چشم.

تشخیص و درمان به موقع می تواند به کنترل وضعیت و درمان کامل آن و جلوگیری از خطرات و عوارض در کوتاه مدت و بلند مدت کمک کند.اصلاح معمولاً با اتکا به عینک و پوشاندن چشم سالم انجام می شود.

اصطلاح “تنبل چشم” می تواند گمراه کننده باشد! دلیل این امر این است که مشکل در چشم نیست ، بلکه در تکامل عصبی است که چشم و مغز را به هم متصل می کند و منجر به تحریف دید و تاری آن می شود و مغز نیز به نوبه خود آن چشم را نادیده می گیرد و این نادیده گرفتن منجر به آتروفی بیشتر در اعصاب بینایی می شود.

شاید برایتان جالب باشد: در مورد چشم ، نور و بینایی تحقیق کنید … برای نگاه کردن به چشم و روند دیدن دقیق و واضح


علائم تنبلی چشم علائم آمبلیوپی

علائم تنبلی چشم علائم آمبلیوپی

اغلب والدین و کودکان در تشخیص آمبلیوپی مشکل دارند ، زیرا این وضعیت در یک چشم ایجاد می شود و مغز با هماهنگی چشم دیگر با آن مقابله می کند و چشم آسیب دیده را نادیده می گیرد.

بنابراین به طور کلی ، معاینه دوره ای و منظم چشم ، زمینه اطمینان از تشخیص و درمان به موقع بیماری است ، زیرا درمان در ابتدای این بیماری ، بهبود کامل آن را در بیشتر موارد تضمین می کند ، اما پس از گذشت یک سن خاص ، درمان اثر کمتری خواهد داشت.

در مورد علائمی که در صورت تنبلی چشم ممکن است روی کودک ظاهر شود ، این موارد عبارتند از:

 • بینایی و درک ابعاد مغز با هماهنگی تصویر زیر از هر دو چشم حاصل می شود ، اما در مورد آمبلیوپی ، یک تصویر وجود دارد و بنابراین کودک از عدم توانایی درک مسافت رنج می برد و بنابراین تمایل دارد با چیزها ، به ویژه از یک طرف ، برخورد کند.
 • همین امر در مورد دید سه بعدی نیز اعمال می شود که این امر به همپوشانی دو تصویر دو چشم بستگی دارد و بنابراین کودک ممکن است از اختلال در درک عمق رنج ببرد.
 • گاهی اوقات مغز چشم آسیب دیده را به طور کامل نادیده نمی گیرد ، بنابراین از نقص در درک تصویر رنج می برد و کودک از دید دو برابر رنج می برد.
 • چشم می تواند طوری به نظر برسد که انگار با چشم دیگر کار نمی کند ، از این رو چشم تنبل نامیده می شود
 • چشمان شما چشمانتان شکسته و عدم هماهنگی بین آنهاست.
 • کودک ممکن است از کمبود بینایی در یکی از چشمها شکایت کند و همچنین ممکن است مرتبا چشمها را مالش دهد.
 • در خواندن ، نوشتن و انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند ، مشکل داشته باشید.
 • اختلال در هماهنگی چشم و دست.
 • حرکات غیرمعمول مکرر در چشم که مهمترین آنها تپش قلب ، تشنج یا پلک زدن است …

درصورتی که کودک شما کوچک است و نمی تواند کیفیت بینایی خود را توصیف کند ، باید خودتان با پوشاندن هر چشم جداگانه با دست ، معاینه چشمان او را انجام دهید ، زیرا کودک ممکن است با پوشاندن چشم سالم مخالفت کند و در عوض با پوشاندن چشم آسیب دیده مخالفت نمی کند و بنابراین در صورتی که قصد پرداخت پول را دارد ، دست شما نسبت به چشم دیگر از چشم دیگر فاصله دارد ، زیرا این می تواند نشان دهنده ضعف چشم باشد.

عوارض تنبلی چشم

اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود و اگر درمان آن دنبال نشود ، می تواند باعث کوری جزئی یا کامل و به طور دائمی شود.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کنید؟

در بیشتر موارد ، تنبلی هنگام معاینه منظم چشم ، حتی قبل از اینکه والدین متوجه شوند فرزندشان مشکلی دارد ، تشخیص داده می شود!

بنابراین ، اگر نگران بینایی و سلامت بینایی فرزندتان هستید ، باید معاینه دوره ای انجام شود ، مخصوصاً بعد از 3 سالگی ، زیرا درمان تنبلی چشم بعد از 8 سالگی دشوار می شود و بنابراین وظیفه معاینه منظم ، به ویژه بین سنین 3 تا 7 سال است.

به طور کلی ، همه نوزادان تازه متولد شده در انگلستان در روزهای اول و پس از آن در ماه های اول آزمایش چشمی می کنند و این فقط برای تحقیق در مورد آمبلیوپی نیست ، بلکه همچنین تحقیق در مورد مشکلات بینایی مختلف مانند: آب مروارید – استرابیسم – گلوکوم و دیگران … در مقابل ، مواردی مانند: چشمی – کوته بینی – دور بینی … ممکن است چند سال قبل از زندگی کودک ایجاد نشود.

علاوه بر معاینه منظم چشم کودک ، باید با مشاهده هر یک از علائم تنبلی چشم ، مشاوره فوری گرفته شود و در صورت وجود سابقه خانوادگی آمبلیوپی ، اهمیت پیگیری و معاینه دوره ای افزایش می یابد.


دلایل تنبلی چشم یا آمبلیوپی

دلایل تنبلی چشم یا آمبلیوپی

چشم ها مانند دوربین کار می کنند ، به طوری که نور از عدسی هر چشم عبور می کند تا زمانی که به لایه ای از بافت حساس در پشت چشم به نام شبکیه برسد.شبکه شبکیه حاوی اعصاب حسی نوری است که تصاویر را به سیگنال های عصبی که به مغز ارسال می شوند ترجمه می کند.

در اینجا نقش مغز ظاهر می شود ، زیرا این کار برای جمع آوری سیگنال های وارد شده از هر چشم و تبدیل آنها به یک تصویر سه بعدی انجام می شود تا روند درک اتفاق بیفتد.

در مورد تنبلی چشم ، ارتباط بین چشم و مغز به درستی برقرار نیست و در نتیجه این مسیرها به شدت توسعه نیافته اند و برای ایجاد این اتصالات ، آنها باید کار کنند.

معمولاً ارتباطات بین چشم و مغز در 8 سال اول زندگی کودک ایجاد می شود و در اینجا اهمیت درمان در ابتدای پرونده و در سنین جوانی نهفته است.

در مورد دلیل این کمبود ، این می تواند باشد:

 • کاهش میزان ورود نور به چشم.
 • کاهش تمرکز چشم.
 • در اطراف چشم ، به طوری که گیجی بینایی ایجاد می شود ، در نتیجه دو تصویر متفاوت بین چشم ایجاد می شود و مغز یکی از آنها را پیشنهاد می کند و دیگری را نادیده می گیرد.
 • مشکلات بینایی ، مانند نزدیک بینی ، دور بینی یا تاری دید در یک چشم یا بیشتر از چشم دوم.
 • عوامل ژنتیکی
 • یک بیماری آب مروارید که کودکان می توانند با آن متولد شوند ، به طوری که لنز شفاف کدر است ، و این ممکن است از بینایی جلوگیری کند یا رشد مناسب آن را محدود کند.
 • پتوز پلک می تواند بینایی را مختل کند ، که منجر به نادیده گرفتن مغز می شود و آمبلیوپی رخ می دهد.
 • با ضربه یا ضربه به یکی از چشم ها آسیب وارد کنید.
 • کمبود ویتامین A
 • قرنیه از زخم یا زخم رنج می برد.
 • تحت عمل جراحی چشم.
 • فشار زیاد چشم ، که می تواند منجر به بسیاری از مشکلات بینایی ، از جمله کندی و حتی کوری شود.

کودکانی که بیشتر در معرض خطر آمبلیوپی قرار دارند چه کسانی هستند؟

کودکان ممکن است بیش از دیگران در معرض آمبلیوپی باشند ، در موارد زیر:

 • تولد زودرس به طوری که کودک زودرس متولد شد.
 • در صورتی که کودک هنگام تولد کوچکتر و ضعیف تر از حد متوسط ​​باشد.
 • داشتن سابقه خانوادگی تنبلی چشم یا سایر مشکلات چشم.
 • اگر کودک از ناتوانی در رشد رنج می برد.

درمان آمبلیوپی ، تنبلی چشم

درمان آمبلیوپی ، تنبلی چشم

معمولاً آمبلیوپی با تحریک چشم آسیب دیده ، یعنی وابستگی کودک به چشم ضعیف ترش ، پوشاندن چشم سالم با وصله برای تحریک چشم آسیب دیده و بازیابی فعالیت آن ، اصلاح می شود و در برخی موارد به دارو و قطره چشمی اعتماد می شود و در موارد دیگر پزشک جراحی را توصیه می کند.

به طور کلی ، درمان تنبلی چشم ممکن است از چندین هفته تا چند ماه طول بکشد و هنگامی که چشم ضعیف بهبود یافت ، کودک می تواند تا حدی وصله را بپوشد تا در طی چند سال پس از درمان دوباره از ضعف آن محافظت کند.

1 – وصله چشم را انتخاب و بپوشید

وصله چشم باید راحت باشد ، اما به شرطی که در جای خود محکم بماند تا کودک حتی نتواند لبه های خود را از داخل ببیند و در داروخانه هایی که بر روی پوست اطراف چشم ثابت شده اند وصله های چسبی وجود دارد و از تکیه بر لکه های چشمی که با نخ دور سر کودک متصل شده اند ، خودداری کنید زیرا این کار آسان است او باید آنها را حذف کند.

2- از برداشتن پچ توسط کودک جلوگیری کنید

کودکان دوست ندارند چشمان قوی خود را مسدود کنند ، اما متأسفانه شما باید این کار را انجام دهید تا به کودک کمک کنید تا قدرت چشم خود را بازیابد ، در غیر این صورت درمان نتیجه ای نخواهد داشت ، بنابراین سعی کنید حواس کودک را از وصله پرت کنید یا به او جایزه بدهید زیرا او این پچ را می پوشد و آن را بر نمی دارد.

ممکن است مدتی طول بکشد تا به پچ عادت کنید تا در کنار تقویت تدریجی ضعف چشم و بازیابی دید صحیح در آن ، سهولت و سهولت بیشتری پیدا کند.

3 – برای فرزند خود توضیح دهید که این مهم تا چه حد مهم است

از آنجا که کودکان در سنین جوانی دوست ندارند وصله چشمی بپوشند ، بنابراین باید سعی کنید اهمیت آن را در درمان برای آنها توضیح دهید و این اینکه موقتی است و بدون آن نیست ، بینایی آنها نمی تواند به حالت عادی برگردد.همچنین باید به آنها اطمینان خاطر دهید و به آنها بگویید افراد زیادی هستند که این لباس را می پوشند و موفق به درمان شده اند.

همچنین می توانید به عروسک ها اعتماد کنید تا به کودک خود آموزش دهید تا عروسکش وصله چشمی بپوشد و هرگز آن را از بین نبرد.همچنین وصله را برای معلم توضیح دهید و از او بخواهید که کودک شما را به خاطر پوشیدن این وصله تحسین کند.نظرهای مثبت معلم تأثیر زیادی در کودک دارد.

4 – امور بسیار مهم

 • در بعضی موارد ، استفاده طولانی مدت از پچ یا استفاده از قطره چشمی می تواند بر سلامت چشم تأثیر بگذارد ، بنابراین ضروری است که ملاقات های پزشک به طور منظم و دقیق انجام شود.
 • وصله همچنین می تواند باعث تحریک یا تحریک پوست متصل به آن شود ، بنابراین نوع یا اندازه دیگری از وصله را امتحان کنید.
 • کودک شما ممکن است در ابتدا با بینایی ضعیف در چشم آسیب دیده رنج ببرد ، بنابراین به او توجه کنید و هنگام بالا رفتن از پله ها یا هنگام بازی و غیره مراقب باشید.

نه تنها با آمبلیوپی ، بلکه برای محافظت از بینایی کودک ، لازم است به معاینه دوره ای چشم بپردازید و موضوع را نادیده نگیرید. مشکلات بزرگ از همان ابتدا شروع می شوند ، اما ترک آنها و به تعویق انداختن درمان موضوع را بدتر می کند و نتیجه را خطرناک تر می کند.


اطلاعات بیشتر در مورد سلامت چشم:

منابع

.

منبع: magltk.com

Leave a Comment

بیست − سه =